rozdział 9,10.doc

(73 KB) Pobierz
Rozdział IX

KPA – ROZDZIAŁ VIII I IX: PODMIOTY NA PRAWACH STRONY. UCZESTNICY POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO.

PODMIOTY NA PRAWACH STRONY

ogólna charakterystyka instytucji procesowej podmiotów na prawach strony

 

²      prawo procesowe dopuszcza do uczestnictwa w postępowaniu podmioty, które nie są stronami w toczącym się postępowaniu, gdyż postępowanie nie toczy się w ich własnej sprawie;

²      podmioty te nie występują zamiast strony, lecz obok i niezależnie od strony

²      prawo procesowe przyznaje tym podmiotom „prawa strony", przez które należy rozumieć wyłącznie prawa procesowe; w niektórych przypadkach prawo procesowe zastrzega uprawnienia proceso­we wyłącznie dla strony (np. możliwość żądania wznowienia postępowania w razie gdy strona zostanie pozbawiona czynnego udziału w postępowaniu)

²      podmioty na prawach strony, mając prawa procesowe strony, są powołane do dokonywania czynności procesowych w postępowaniu. Skuteczność prawna tych czynności jest uzależniona od spełnienia wymagań przewidzianych normami prawa procesowego.

 

ORGANIZACJA SPOŁECZNA

 

Art. 31. § 1. Organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem:

1) wszczęcia postępowania,

2) dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu,

jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. § 2. Organ administracji publicznej, uznając żądanie organizacji społecznej za uzasadnione, postanawia o wszczęciu postępowania z urzędu lub o dopuszczeniu organizacji do udziału w postępowaniu. Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub dopuszczenia do udziału w postępowaniu organizacji społecznej służy zażalenie. § 3. Organizacja społeczna uczestniczy w postępowaniu na prawach strony. § 4. Organ administracji publicznej, wszczynając postępowanie w sprawie dotyczącej innej osoby, zawiadamia o tym organizację społeczną, jeżeli uzna, że może ona być zainteresowana udziałem w tym postępowaniu ze względu na swoje cele statutowe, i gdy przemawia za tym interes społeczny. § 5. Organizacja społeczna, która nie uczestniczy w postępowaniu na prawach strony, może za zgodą organu administracji publicznej przedstawić temu organowi swój pogląd w sprawie, wyrażony w uchwale lub oświadczeniu jej organu statutowego. § 6.

 

§         KPA definiuje pojęcie organizacji społecz­nej, stanowiąc w art. 5 § 2 pkt 5 k.p.a., że „rozumie się przez to organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne". Pojęcie jest więc rozumiane szeroko.

§         przyznanie praw procesowych strony organizacji społecznej4 jest uzależnione od spełnienia łącznie dwóch przesłanek:

a)     jest to uzasadnione celami statutowymi organizacji (sprawa będąca przedmiotem danego postępowania mieści się w zadaniach organizacji określonych w statucie)

b)     zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego, (gdy skutki decyzji wpływać będą na sytuację prawną nie tylko strony, ale również innych podmiotów, na otoczenie)

 

§         organizacja społeczna, występując o przyznanie jej procesowych praw strony w postępowaniu, jest obowiązana wykazać, że spełnia obie przesłanki, przytacza­jąc postanowienia statutu oraz uzasadniając konieczność ochrony określonych wymagań interesu społecznego. Ocena wspomnianych przesłanek w odniesieniu do konkretnej organizacji należy do organu orzekającego w sprawie oraz w razie odmowy uwzględnienia żądania — do sądu administracyjnego.

 

§         organizacja społeczna ma następujące prawa procesowe:

 

a)     żądania wszczęcia postępowania w indywidualnej sprawie (gdy w sprawie nie toczyło się jeszcze postępowanie administracyjne)

b)     dopuszczenia jej do już toczącego się postępowania.

c)      z tych podstawowych praw wynikają dalsze uprawnienia szczegółowe.

 

Ad a).

Art. 61. § 1. Postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. § 2. Organ administracji publicznej może ze względu na szczególnie ważny interes strony wszcząć z urzędu postępowanie także w sprawie, w której przepis prawa wymaga wniosku strony. Organ obowiązany jest uzyskać na to zgodę strony w toku postępowania, a w razie nieuzyskania zgody - postępowanie umorzyć. § 3. Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. § 3a. Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony wniesione drogą elektroniczną jest dzień wprowadzenia żądania do systemu teleinformatycznego organu administracji publicznej. § 4. O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie.

 

 

§         organizacja spo­łeczna może żądać wszczęcia postępowania wtedy, gdy przepisy prawa material­nego dopuszczają wszczęcie postępowania z urzędu – inaczej wszczęcie postępowania byłoby sprzeczne z zasadą ekonomiki procesowej (strona nie będąc zainteresowana w uzyskaniu uprawnienia, nie realizowałaby decyzji).

§         W art. 31 § 2 k.p.a. stanowi się. że organ administracji publicznej, uznając żądanie organizacji społecznej za uzasadnione, wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania z urzędu.

§         Na postanowienie odmowne organizacja społeczna może wnieść zażalenie, a następnie skargę do sądu administracyjnego.

§         Na postanowienie o wszczęciu postępowania zażalenie nie przysługuje, a zatem strona będzie mogła bronić swojego interesu prawnego, zaskarżając decyzję.

 

 

 

Ad b).

§         organizacja społeczna może żądać dopuszczenia jej do udziału w postępowa­niu już toczącym się, i to niezależnie od tego, czy zostało ono wszczęte na wniosek strony, czy z urzędu (art. 31 § l pkt 2 k.p.a.).

§         dopuszczenie organizacji społecznej do postępowania następuje w drodze postanowienia.

 

Rozwiązanie przyjęte w k.p.a., uzależniające uczestnictwo organizacji społecz­nej w postępowaniu od zgody organu administracji publicznej, jest różnie oceniane.

W. Dawidowicz à uważa, że jest to dobre rozwiązanie

M. Wyrzykowski à uważa, że dopuszczenie organizacji społecznej do udziału w postępowaniu nie powinno uzależnione być od uznaniowej decyzji organu administracji

Rozważając tę kwestię, należy podkreślić, że za stanowiskiem W. Dawidowicza przemawia wysunięcie jako podstawowej wartości chronionej przepisami prawa procesowego — ochrony interesu strony. Dopuszczenie do udziału w postępowaniu organizacji społecznej zmienia w sposób zasadniczy sytuację procesową strony przez stworzenie możliwości prawnej podejmowania czynności procesowych w postępo­waniu przez organizację nie zawsze zgodnych z żądaniem strony (np. czynności dowodowe, wnoszenie środków zaskarżenia od decyzji przyznającej stronie prawa). Z tego względu strona powinna mieć możliwość zaskarżenia postanowienia o dopuszczeniu organizacji społecznej do udziału w postępowaniu w sprawie.

 

§         organ administracji publicznej po rozpoznaniu żądania or­ganizacji społecznej dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu na prawach strony wydaje postanowienie o dopuszczeniu jej do postępowania lub odmawia tego dopuszczenia. Na postanowienie odmowne służy organizacji społecznej zażalenie, a następnie — skarga do sądu administracyjnego. W związku z tym, że postanowienie to jest zaskarżalne, organ jest obowiązany je uzasadnić pod względem faktycznym i prawnym (bada spełnienie przesłanek).

 

§         organizacja społeczna, dopuszczona już do postępowania, ma prawa strony, zgodnie z art. 31 § 3 k.p.a.

 

§         art. 31 § 4 i 5 KPA

 

ordynacja podatkowa

Art. 133a. § 1. Organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby, za jej zgodą, występować z żądaniem:

1) wszczęcia postępowania,

2) dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu - jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes publiczny.
§ 2. Organ podatkowy, uznając żądanie organizacji społecznej za uzasadnione, postanawia o wszczęciu postępowania z urzędu lub o dopuszczeniu organizacji do udziału w postępowaniu. Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub dopuszczenia do udziału w postępowaniu organizacji społecznej służy zażalenie. § 3. Organizacja społeczna uczestniczy w postępowaniu na prawach strony.

 

§         to rozwiązanie różni się od przyjętego w k.p.a., ponieważ przyznaje organizacji społecznej prawa ubiegania się o dopuszczenie do udziału w postępowaniu podatkowym od zgody strony, co oznacza, że jest to podmiot postępowania, który ma działać w interesie prawnym strony à interes prawny strony postępowania podatkowego nie pozostaje zawsze w zgodzie z inte­resem publicznym.

 

 

PROKURATOR

§         celem, do realizacji którego wprowadzono instytucję prawną udziału prokura­tora w postępowaniu administracyjnym, było rozbudowanie systemu gwarancji prawnych praworządnego działania organów administracji publicznej przez pod­danie ich kontroli sprawowanej przez niezależny od nich organ.

§         zgodnie z art. l ust. l ustawy z 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze8 prokuraturę stanowią:

§         Prokurator Generalny Prokurator (jest naczelnym organem prokuratury; Funkcję tą sprawuje minister właściwy do spraw sprawiedliwości)

§         podlegli mu prokuratorzy powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury

§         prokuratorzy Instytutu Pamięci Naro­dowej — Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu., co

§         Według art. 6 ust. l prokuratorami powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury są pro­kuratorzy Prokuratury Krajowej, prokuratur apelacyjnych, okręgowych i re­jonowych.

§         sytuację prawną prokuratora w postępowaniu administracyjnym reguluje obec­nie wyłącznie k.p.a.

§         Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego przyznają prokuratorowi następujące prawa procesowe.

1)     prawo żądania wszczęcia postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem (stan niezgodności z prawem można przeto ograniczyć do przypadków, w których przepis prawa materialnego nakłada na organ administracji publicznej obowiązek wszczęcia postępowania, a organ ten pozostaje bezczynny – np. w prawie budowlanym)

2)     jeżeli postępowanie w danej sprawie toczy się, prokurator ma prawo udziału w każdym stadium postępowania w celu zapewnienia, aby postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy były zgodne z prawem (art. 183 § l k.p.a.). Nowela z 1980 r. dodała przepis, zgodnie z którym organ administracji publicznej „zawiadamia prokuratora o wszczęciu postępowania oraz o toczącym się po­stępowaniu w każdym przypadku, gdy uzna udział prokuratora w postępowaniu za potrzebny" (art. 183 § 2 k.p.a.).

3)     jeżeli postępowanie zostało zakończone, prokuratorowi od decyzji ostatecznej służą dwa środki zaskarżenia:

(a)  sprzeciw — na drodze administracyjnej

(b)  skarga — na drodze sądowej.

Ad (a).

§         Prokuratorowi służy prawo wniesienia sprzeciwu, jeżeli przepisy k.p.a. lub przepisy szczególne dopuszczają

1.     wznowienie postępowania,

2.     stwierdzenie nieważ­ności decyzji,

3.     uchylenie lub zmianę decyzji.

§         organem powołanym do rozpatrzenia sprzeciwu jest organ właściwy do wszczęcia postępowania w danym trybie nadzwyczajnym.

§         postępowanie takie jest w tych przypadkach wszczynane z urzędu (art. 186 k.p.a.). O wszczęciu postępowania na skutek sprzeciwu organ admini­stracji publicznej powiadamia strony.

§         sprzeciw nie powoduje wstrzymania z mocy prawa wykonania decyzji, jednakże organ, do którego sprzeciw wpłynął, nie­zwłocznie powinien stwierdzić, czy nie ma potrzeby wstrzymania wykonania decyzji do czasu załatwienia sprzeciwu.

§         sprzeciw powinien być załatwiony w terminie trzydziestu dni od daty jego wniesienia przez prokuratora. W razie niezałatwienia sprzeciwu w tym terminie stosuje się odpowiednio art. 36-38 k.p.a. dotyczące niezałatwienia sprawy w terminie.

²      Prokuratorowi, który bierze udział w postępowaniu głównym lub w po­stępowaniu prowadzonym w trybach nadzwyczajnych, służą procesowe prawa | strony.

²      w postępowaniu podatkowym prokurator bierze udział na zasadach określonych przepisami k.p.a. (art. 3 § l pkt 2 k.p.a.).    

 

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH

²      instytucję Rzecznika Praw Obywatelskich powołano w celu rozbudowania systemu gwarancji prawnych przestrzegania praw i wolności człowieka i obywate­la, określonych w konstytucji i innych aktach normatywnych9.

²      Rzecznik stał się trzecim podmiotem, który może brać udział w postępowaniu administracyjnym na prawach strony, ale zakres jego procesowych uprawnień nie został określony odrębnie, lecz przez odesłanie do praw procesowych prokuratora. Nie oznacza to jednak, że nie ma odrębności w pozycji prawnej Rzecznika w postępowaniu administracyjnym.

²      według art. 14 ustawy z 15 lipca 1987 r. o RPO ma on w postępowaniu administracyjnym, a więc i postępowaniu podatkowym, następujące prawa procesowe:

1.     żądania wszczęcia postępowania administracyjnego

2.     uczestniczenia w postępowaniu administracyjnym na prawach przysługujących prokuratorowi,

3.     wnoszenia skarg do sądu administracyjnego.

 

Z żądaniem wszczęcia postępowania administracyjnego Rzecznik występuje wtedy, gdy zachodzi konieczność ochrony praw i wolności człowieka i obywatela à ma to miejsce gdy przepis prawa materialnego dopuszcza wszczęcie postępowania na wniosek strony oraz gdy z takiego przepisu wynika dla organu obowiązek wszczęcia postępowania, a organ pozostaje bezczyn­ny i stan ten godzi w prawa lub wolności obywatelskie. Jednakże skoro przyj­mujemy, że gdy przepis prawa materialnego dopuszcza wszczęcie postępowania administracyjnego na wniosek strony, to ona powinna tym prawem rozporządzać. Musimy również wskazać na wyjątek od tej zasady, który powinien mieć miej­sce w przypadku stwierdzenia nieporadności strony.

 

²      w praktyce Rzecznik nie wnosi żądań wszczęcia postępowania administ­racyjnego, a motywem ograniczenia stosowania tego uprawnienia procesowego jest istotne założenie wykonywania funkcji przez Rzecznika na zasadzie subsydiarności. Zgodnie z zasadą subsydiarności Rzecznik „podejmuje działania, gdy osoba, której prawa zostały naruszone, wykorzystała uprzednio wszystkie dostępne środki ochrony prawnej", a poza tym masowość napływających do Rzecznika spraw powoduje, że mógłby on występować z inicjatywą wszczęcia postępowania tylko w niektórych sprawach, co prowadziłoby do zarzutu nierównego traktowania obywateli.

 

²      W postępowaniu podatkowym Rzecznik Praw Obywatelskich bierze udział na prawach przysługujących prokuratorowi (art. 14 pkt 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich).

INNE PODMIOTY

²      przepisy ustaw materialnoprawnych oraz ustaw ustrojowych mogą przyznawać prawa procesowe innym podmiotom.

²      ustawa z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska à organy tej Inspekcji w razie stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie ochrony środowiska w działal­ności organów administracji państwowej, rządowej lub organu samorządu teryto­rialnego wnoszą wystąpienie, w którym może być także wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego lub o dopuszczenie ich do udziału w toczącym się już postępowaniu. Jak stanowi art. 16 ust. 3, w wypadku skierowania takiego wystąpienia organom tym przysługują prawa strony w postępowaniu admini­stracyjnym i postępowaniu przed sądem administracyjnym

²      w myśl art. 19: „W postępowaniu

1)     O ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dotyczącym przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w przepisach o ochronie środowiska, oraz

2)     w sprawie ustalenia lokalizacji autostrad albo dróg ekspresowych, jeżeli przepisy ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym mają zastosowanie do tych dróg,

wojewódzkiemu inspek­torowi ochrony środowiska przysługują prawa strony w postępowaniu administracyjnym i postępowaniu przed sądem administracyjnym, jeżeli zgłosi swój udział w postępowaniu

 

²      przepisów o udziale na prawach strony w postępowaniu administracyjnym nie stosuje się do wspólnot samorządowych i ich jednostek pomocniczych samorządu terytorialnego (np. sołectwa, osiedla, dzielnice). Przepisy ustaw samorządowych nie przyznają im bowiem takiego statusu, może być on zatem przyznany w przepi­sach szczególnych (takie rozwiązanie, przyznające gminie prawo do uczestnictwa na prawach strony, przyjmuje ustawa — Prawo geologiczne i górnicze). 

2

 


UCZESTNICY POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO

 

Pojęcie uczestników postępowania

W postępowaniu administracyjnym wyróżniamy

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin