Mit o Demeter i Korze.doc

(26 KB) Pobierz
Mitologia - mit o Demeter i Korze

Mitologia - mit o Demeter i Korze

 

Demeter, córka Kronosa i Rei, należała do drugiej generacji bogów. Jako bogini żyznej ziemi i zbiorów była opiekunką roślinności i rolnictwa.
Demeter urodziła Zeusowi córkę Korę (Persefonę).
Bóg podziemi Hades, zakochał się w Korze, która wychowywała się wśród nimf i dzieliła ich beztroskie tycie. Pewnego razu, gdy Kora zrywała wraz ze swymi towarzyszkami lilie i narcyzy na sycylijskiej równinie, nagle otworzyła się ziemia. Wyłonił się z niej Hades na rydwanie, porwał dziewczynę i uniósł ją do swego podziemnego królestwa. Stało się to tak szybko, że nikt z wynikiem boga słońca nie widział tego uprowadzenia. Zrozpaczona Demeter zaczęła przemierzać całą ziemię w poszukiwaniu córki.
Po dziesięciodniowej wędrówce, za radą mieszkającej w podziemiach bogini Hekate,

Demeter zwróciła się do wszystkowidzącego Heliosa. Ten wyjawił imię winowajcy i dodał, że porwanie nastąpiło za wiedzą i milczącą aprobatą Zeusa.
Oburzona Demeter postanowiła zesłać na całą ziemię klęskę nieurodzaju i tak długo nie wracać na Olimp, dopóki Hades nie odda uwięzionej w podziemiach Kory. Przybrała postać starej kobiety i udała się do króla Eleuzis, Keleosa i jego małżonki Metanejry, gdzie została piastunką syna królewskiego Demofona. Okazaną jej życzliwość pary królewskiej Demeter chciała nagrodzić, obdarzając nieśmiertelnością swego wychowanka. W tym celu, aby wypalić z niego wszelkie pierwiastki śmiertelne, nocą trzymała dziecko nad ogniem. Nagle do pokoju weszła Metanejra i wydała okrzyk przerażenia, niwecząc skutki odprawianych obrzędów magicznych. Według jednej wersji mitu Demofon zginął w płomieniach, według innej ocalał, ale pozostał śmiertelnikiem.
Drugiemu synowi Keleosa Triptolemosowi, powierzyła Demeter misję upowszechnienia uprawy zbóż. Ofiarowała mu pług i wóz zaprzężony w skrzydlate smoki. Triptolemos przemierzył cały świat, obsiewał wszędzie pola ziarnem, uczył ludzi rolnictwa i wprowadzał obrzędy ku czci Demeter.
Gdy Demeter przebywała w Eleuzis, ziemia nie rodziła płodów - ludziom groziła śmierć głodowa, bogowie byli pozbawieni ofiar. W końcu Zeus musiał wysłać do podziemi Hermesa, który nakazał władcy zmarłych, aby zwrócił matce porwaną dziewczynę. Okazało się jednak, że córka Demeter skosztowała strawy zmarłych - nadgryzła wyrosły w podziemiach owoc granatu i zjadła kilka jego ziarenek. W ten sposób związała się na zawsze z królestwem Hadesa.
Spór Demeter i pana podziemi rozstrzygnięto więc polubownie: Kora miała spędzać co roku dziewięć miesięcy na ziemi, w towarzystwie swej matki, a pozostałe trzy miesiące w królestwie zmarłych u boku swego małżonka Hadesa. Jako królowa podziemnego świata otrzymała ona imię Persefony. Powszechnie sądzono, że Persefona w Hadesie spędzała zimę, gdyż w tej porze roku zamiera życie przyrody. Prawdopodobny jest jednak również inny pogląd, zgodnie z którym nie chodzi tu o łagodną w Grecji zimę, ale o lato, kiedy to promienie słońca wypalają roślinność i hamują jej rozwój. Zgodnie z tą teorią Kora zstępowała do Hadesu na miesiące letnie, po przypadających na późną wiosnę żniwach.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin