R20-T.DOC

(415 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 20. Praca z plikami i folderami

Rozdział 20.
Praca z plikami i folderami

W tym rozdziale:

·         Przechowywanie plików

·         Wykonywanie kopii zapasowej plików i folderów

·         Zabezpieczanie plików i folderów


Pewnie zdążyłeś się już przyzwyczaić do pracy z plikami i folderami na lokalnym komputerze. Jednak praca w sieci jest w tym przypadku nieco inna. Przede wszystkim w sieci masz więcej dysków i więcej przestrzeni dyskowej którą musisz zarządzać. Także wykonywanie kopii zapasowej plików to coś więcej niż zapisywanie kilku plików na dyskietki. W sieci możesz wykonywać kopie zapasowe różnych typów. Poza tym zabezpieczenie tajnych informacji staje się bardziej skomplikowane niż w przypadku pojedynczego komputera.

Przechowywanie plików

Jeżeli nie masz wystarczającej ilość miejsca, aby przechowywać pliki na swoim komputerze to możesz skorzystać z wolnego miejsca na innym komputerze w sieci. Podobnie jest gdy na innym komputerze w sieci znajduje się urządzenie pamięci masowej, którego nie ma na Twoim komputerze.

W przeszłości przechowywanie plików było łatwiejsze ponieważ były one mniejsze niż obecnie. Dokumenty pochodzące z takich aplikacji jak edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne miały wielkość mniejsza od megabajta (57K, 80K, ewentualnie 200K). Mogłeś je przechowywać na dyskietkach o pojemności 1.44 MB.

Wraz ze zmianami technologicznymi i Internetem wielkości plików zaczęły się zwiększać. Pliki graficzne o wysokiej jakoś są dość duże. Ich rozmiar jest liczony w megabajtach. Aplikacje pobierane z Internetu mogą mieć wielkość 1 Mb, 5 MB, a nawet 20 MB. Po dodaniu tego, że zwykle programy te są już skompresowane jasno widać, że nie można ich przechowywać na dyskietkach 1.44 MB.

W takim wypadku musisz rozważyć alternatywne sposoby przechowywania plików. Na szczęści w przypadku sieci masz więcej możliwości ich przechowywania, niż w przypadku wolnostojącego komputera.

 

PORADA

Powinieneś przechowywać aplikacje na dysku C. Pliki z dokumentami powinieneś z kolei trzymać oddzielnie od plików aplikacji. Szczególnie jest to ważne gdy zdecydujesz się usunąć jakąś aplikacje. Wtedy możesz omyłkowo pozbyć się także tworzonych w niej dokumentów.

Wszystkie nowe aplikacje zapisują domyślnie swoje dokumenty w folderze Moje dokumenty.

 

Wybór obszaru przechowywania plików

Zawsze dążysz do tego, aby efektywnie zorganizować przechowywanie plików na serwerze. W tym celu najlepiej jest wybrać komputer o największym dysku twardym. W sieci klient-serwer takim komputerem jest zwykle serwer, ale gdy maszyna ta jest mocno obciążona innymi zadaniami (drukowaniem, obsługą Internetu i innymi) to przechowywanie plików możesz zlecić innemu komputerowi.

Rysunek 20.1 przedstawia sieciowy dysk przechowujący pliki, znajdujący się w sieci domowej. Pojemność dysku wynosi 10 GB, z tego pozostało 45,4 MB wolnego.

 

Rysunek 20.1. Użyj jednego większego dysku to przechowywania danych wszystkich użytkowników sieci

 

Partycjonowanie dużego dysku

Nowe komputery posiadają duże dyski twarde. W ich przypadku powinieneś rozważyć podział na partycje. Dzięki temu będziesz mógł  przeznaczyć określony ich obszar na przechowywanie plików. Przez partycjonowanie dzielisz dysk na obszary. System operacyjny traktuje osobne partycja jako osobne dyski twarde (logiczne).

Załóżmy że masz dysk o wielkości 8 GB. Możesz go podzielić na dwie, trzy, cztery lub więcej partycji. Jeżeli podzielisz go na dwie partycje to najprawdopodobniej zostaną im przypisane litery napędów C i D. Partycja C będzie zawierać system operacyjny i osobiste pliki danych użytkowników. Dysk D może być dodatkową partycją przechowującą pliki komputerów z sieci. Możesz nadać partycjom dowolną wielkość. Na przykład obie partycje mogą mieć wielkość 4 GB.

Gdy podzielisz dysk na partycje pojawiają się one w Eksploratorze Windows jako oddzielne dyski, na przykład C, D, E i tak dalej. Litery stacji dyskietek pozostają niezmienione, czyli A i B. Litera napędu CD-ROM znajduje się za literami dysków logicznych. Na przykład może to być F lub G.

Podział dysku na partycje wymaga nieco pracy. Najprostszym programem do wykonywania tego typu zadań jest FDISK. Usuwa on wszystko z dysku, zakłada nowe partycje i przypisuje im litery napędów. Po zmianie układu partycji musisz formatować nowe partycje i na nowo zainstalować system operacyjny.

Obecnie jednak istnieje wiele programów użytkowych pozwalających na zmianę układu partycji na dysku bez utraty danych. Przykładem takiego programu jest Partition Magic.

 

Obecnie sprzedawane komputery mają większe dyski twarde niż kiedykolwiek. Trudno jest obecnie znaleźć komputer o dysk twardy mniejszym niż 10 GB. Możesz udostępnić do dużą przestrzeń wszystkich użytkownikom sieci.

 

PORADA BIUROWA

Rozważ zakup dużych dysków twardych do każdego komputera w sieci. Wciąż możesz udostępniać przez sieć wspólny dysk, ponieważ użytkownicy w biurach potrzebują większej ilości miejsca na przechowywanie swoich plików.

 

Zalety używania tylko jednego dysku do przechowywania plików w sieci są następujące:

·         Reszta komputerów w sieci może mieć zainstalowane mniejsze i tańsze dyski twarde.

·         Wykonywanie kopii zapasowych jest prostsze.

·         Wyszukiwanie plików jest prostsze dla wszystkich użytkowników.

Wady używania dysków sieciowych do przechowywania plików wszystkich użytkowników są następujące:

·         Aby pliki były dla wszystkich dostępne komputer je udostępniający musi być zawsze włączony.

·         Jeżeli dysk twardy tego komputera ulegnie awarii to wszystkie przechowywane na nim pliki zostaną stracone.

 

PORADA BIUROWA

W firmach zalety korzystania z sieciowego przechowywania plików przeważają nad wadami. Po pierwsze w biurze i tak komputer przechowujący pliki jest cały czas włączony. Po drugie w firmie powinieneś wykonywać kopie zapasowe codziennie. Tak więc w razie awarii dysków twardy będziesz miał zawsze kopie zapasowe plików.

Poza tym użytkownicy będą mogli szybciej odnajdować pliki, ponieważ będą się one znajdowały w jednym miejscu sieci.

Jak przechowywać pliki?

Jeżeli przechowujesz i udostępniasz pliki znajdujące się na jednym komputerze to można je szybko i łatwo rozprowadzać w sieci. Oto kilka porad mówiących w jaki sposób uczynić sieć bardziej efektywną.

·         Jeżeli zapisujesz wszystkie pliki na jednym dysku w sieci to powinieneś na każdej stacji podłączyć ten dysk. To przyspieszy dostęp do plików i folderów. Więcej informacji na temat podłączania dysków sieciowych znajduje się w rozdziale 12. Rysunek 20.2 przedstawia podłączone dyski sieciowe. Zauważ że podłączone udziały pochodzą z komputera SUN.

 

Rysunek 20.2. Podłącz dysk sieciowy aby przyspieszyć dostęp do plików

 

·         Na dysku sieciowym stwórz folder w którym będziesz zapisywał swoje pliki. Możesz także tworzyć na przykład foldery zawierające pliki dla wszystkich użytkowników lub kopie zapasowe.

·         Jeżeli jakiś folder zawiera informacje już nie potrzebne to zamiast usuwać je powinieneś przenosić je do innego foldera lub na inne nośniki (na przykład dyski Zip, taśmy, lub inne urządzenia pamięci masowej). To uchroni Cię przed wyczerpaniem miejsca na dysku twardym.

 

UWAGA

Oczywiście istnieje wiele urządzeń pamięci masowej na których możesz zapisywać pliki (na przykład taśmy, dyski CD-R, dyski Zip i Jaz). Jednak korzystanie z plików zapisanych na dysku twardym jest znacznie bardziej efektywne. Oczywiście zawsze możesz skopiować pliki na dysk twardy a potem z nich korzystać.

Wykonywanie kopii zapasowej plików

Pewnie wiele słyszałeś o wykonywaniu kopii zapasowych, ale uważasz że jest to proces zarezerwowany jedynie dla firm. Nie jest to prawda. Powinieneś okresowo wykonywać kopie zapasowe swoich ważnych plików. Częstotliwość wykonywania kopii zapasowych zależy od ilości znam jakich dokonujesz dziennie w plikach.

Nie powinieneś wykonywać kopii zapasowych systemu operacyjnego, plików aplikacji oraz plików które masz na dysku twardym i płytach CD-ROM. Jeżeli będziesz musiał odtworzyć te pliki możesz to w prosty sposób zrobić z oryginalnych nośników. Wykonywanie kopii zapasowych wymaga przecież czasu i zaangażowania.

Powinieneś wykonywać kopie zapasowe ważnych plików z danymi, plików Rejestru i plików konfiguracyjnych. Pliki danych które musisz zabezpieczać to ważne listy, raporty, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, rysunki, informacje księgowe, listy kontaktów i inne. Rejestr jest miejscem w którym Windows przechowuje informacje systemowe, włączając w to informacje o urządzeniach, ustawienia programów i więcej. Pliki konfiguracyjne to różne pliki zawierające informacje o sprzęcie, dane użytkowników, ustawienia programów i inne informacje. Pliki konfiguracyjne to różne pliki zawierające ustawienie systemu operacyjnego.

Sieciowa i lokalna kopia zapasowa

Możesz wykonywać kopie zapasowe jedynie na swoim lokalnym komputerze, a możesz także w tym celu skorzystać z sieci. Dzięki sieci możesz przenosić pliki na inny dysk twardy, dysk Zip lub inne urządzenie pamięci masowej.

Jeżeli wykonujesz kopię zapasową w inne miejsce tego samego dysku twardego nie masz żadnego zabezpieczenia na wypadek awarii tego dysku. Tak samo w przypadku zaatakowania komputera przez wirus. Wszystkie Twoje dane zniknął.

 

Urządzenia UPS

Zasilacz awaryjny (UPS) jest przydatnym urządzeniem, niezależnie do tego czy posiadasz sieć, czy nie. UPS spełnia funkcje podtrzymania bateryjnego podłączonego komputera lub grupy komputerów. UPS chroni w wypadku utraty zasilania. Dzięki niemu msza czas na poprawne zamknięcie komputera.

Jeżeli nastąpi przerwa w zasilaniu komputera (bak prądu lub przez nieuwagę wyciągnięty kabel) stracisz wszystkie swoje dane od czasu ostatniego ich zapisania. Jeżeli często zapisuje swoją pracę i nie jest ona bardzo ważna to nie musisz posiadać zasilacza awaryjnego. Jeżeli jednak operujesz ważnymi danymi (na przykład w księgowości) to powinieneś rozważyć zakup UPS.

UPS jest alternatywnym źródłem zasilania zawierającym baterie o dużej pojemności. Zadaniem zasilacza awaryjnego jest zasilanie komputera gdy zabraknie prądu lub gdy napięcie spadnie poniżej pewnego poziomu. UPS nie służy utrzymywaniu komputerów w ruchu, ponieważ może on podtrzymywać napięcie od 5 do 15 minut. Dzięki temu masz czas na prawidłowe zamknięcie komputera.

Jeżeli posiadasz sieć klient-serwer to na pewno powinieneś podłączyć UPS do serwera. Możesz stracić wiele danych jeżeli serwer nagle przestanie pracować, ponieważ jest do niego podłączonych wielu użytkowników. UPS pozwala na wylogowanie klientów i zamknięcie ich plików. To chroni przed utratą ich danych.

 

Możesz w prosty sposób wykonywać kopie zapasowe używając napędy taśmowego, napędu ZIP lub innego urządzenia dołączonego do komputera. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dane będą bezpieczne na wypadek awarii dysku. Istnieją oczywiście pewne ograniczenia dotyczące tych urządzeń. Napęd taśmowy nie pozwala na dostęp do wybranego pliku lub folderu. Napędy Jazz i Zip mają ograniczoną pojemność.

Wykonywanie kopii zapasowej do sieci (na serwer lub inną stację roboczą) ma wiele zalet. Jest ono dość szybkie. Najczęściej przestrzeń na dysku innego komputera nie stanowi żadnego problemu. Odtwarzanie kopii zapasowej na oryginalny komputer jest łatwe i szybkie.

 

PORADA BIUROWA

Wykonywanie kopii zapasowych przez sieć oszczędza czas i pieniądze. Wiele małych firm posiada dodatkowe dyski twarde lub napęd taśmowy służący do wykonywania kopii zapasowych. Ważna sprawą jest codzienne wykonywanie kopii zapasowych. Pomyśl jaki czas jest potrzebny do odtworzenia informacji o kontach, klientach i innych plików w przypadku braku kopii zapasowej. W tym świetle na pewno warto wykonywać kopie zapasowe.

 

Wykonywanie kopii zapasowej na urządzenia pamięci masowych znajdujące się na innych komputerach w sieci nie różni się niczym od wykonywania ich na lokalnym komputerze. Wciąż masz te same ograniczenia pojemności. Sieć ograniczać szybkość wykonywanie kopii zapasowej. Jeżeli jednak na swoim komputerze nie masz na przykład napędu Zip to wykonywanie kopii zapasowych przez sieć jest lepsze niż nie robienie jej w ogóle.

Rysunek 20.3 przedstawia sieć z dwoma udostępnionymi urządzeniami. Gdy użytkownik chce wykonać kopię zapasową całego dysku to korzysta z napędu taśmowego. W przypadku wykonywania kopii zapasowej kilku plików wystarczy użyć napędu Zip.

 

Rysunek 20.3. Udostępniaj w sieci urządzenia do kopii zapasowej

 

PORADA

Do każdego urządzenia w swojej sieci dodaj zabezpieczenie antyprzepięciowe. Inny sprzęt podłączony do instalacji energetycznej może uszkodzić twoje komputery.

 

Pliki które powinieneś zabezpieczać

Niektóre pliki powinieneś okresowo zabezpieczyć przez wykowania kopii zapasowej. Zabezpieczanie ich jest szczególnie ważne w przypadku serwera. Oto niektóre pliki z których powinieneś wykonywać kopię zapasową:

·         Pliki konfiguracyjne takie jak Config.sys, Autoexec.bat, Systm.ini, Win.ini oraz pliki Rejestru.

·         Wszystkie skrypty logowania oraz pliki z hasłami. Także pliki inicjalizacyjne służące do połączenia z serwerem. Lokalizacja tych plików zależy od typu sieciowego systemu operacyjnego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dokumentacji sieciowego systemu operacyjnego.

·         Wszystkie dane: dokumenty edytora tekstu, strony WWW, dane księgowe, pliki bazy danych, arkusze kalkulacyjne, grafika i obrazki, informacje o klientach. Pliki te mogą się znajdować w folderze Moje dokumenty, Program Files i gdziekolwiek jeszcze zapisujesz swoje dane.

Użycie urządzeń do kopii zapasowej

Jeżeli ilość zapisywanych danych nie jest duża i nie są one bardzo ważne to możesz wykonywać kopię zapasową zapisując je na inny twardy dysk. Z drugiej strony jeżeli używasz komputera w firmie i nie chcesz utracić swoich danych to możesz używać napędu taśmowego. Typ urządzenia zależy od ilości danych które chcesz zachowywać, kosztu samego urządzenia, nośników do niego oraz złożoności jego obsługi.

Oto niektóre urządzenia na których możesz wykonać kopię  zapasową:

·         Dyskietki są dobrym rozwiązaniem w przypadku zachowywanie małych plików. Jeżeli pliki nie są większe niż 1.44 MB to dyskietki są idealnym rozwiązaniem, szczególnie gdy używasz programów do kompresji.

·         CD-R czyli zapisywalne płyty kompaktowe są obecnie znacznie bardziej przystępne cenowo. Musi jednak wziąć pod uwagę, że płyty CD-R można tylko raz zapisać. Płyty umożliwiające wielokrotny zapis są droższe. Płyt CD mieści do 650 MB danych.

·         Napędy Zip pozwalają na używanie wymiennych dysków o pojemności 100 MB. Dysk taki jest łatwy w użyciu, transporcie i przechowywaniu. Istnieją także inne napędy, takie jak SyQuest i Iomega Jaz. Posiadają on większą pojemność niż napęd Zip.

·         Napędy taśmowe są niedrogie i często używane do wykonywania kopii zapasowych. Czasami dostarczane z nimi oprogramowanie jest trudne w użyciu i konfiguracji. Upewnij się także że samo urządzenie jest kompatybilne z Twoim komputerem.

·         Dodatkowe twarde dyski są świetne do tworzenia kopii zapasowych. Możesz dodać ten dysk do komputera lokalnego lub innego komputera w sieci. Udostępnij ten dysk wszystkim użytkownikom tak aby mogli oni w łatwy sposób wykonywać kopie zapasowe.

Wykonywanie kopii zapasowej Rejestru

Rejestr to obszar Windows 95 i 98 zawierający wszystkie ustawienia konfiguracyjne. Rejestr na przykład zawiera preferencje użytkowników, kolory pulpitu, fonty i ustawienia programów. Jeżeli Rejestr zostanie uszkodzony to Windows może całkowicie przestać działać.

Jeżeli wykonujesz regularne kopie Rejestru to możesz szybko odzyskać jego zawartość. Powinieneś wykonywać regularne kopie Rejestru. Za każdym razem gdy instalujesz program lub zmieniasz jakiekolwiek ustawienie zawartość Rejestru zmienia się.

 

PORADA

Podczas ręcznej edycji zawartości Rejestru powinieneś być bardzo uważny. Pomyłka podczas wprowadzania tekstu z klawiatury może spowodować, że system przestanie działać.

 

Aby wykonać kopię zapasową Rejestru musisz wykonać następujące czynności:

1.       Wybierz StartðUruchom. Pojawi się okno dialogowe Uruchom, jak przedstawiono na rysunku 20.4.

 

Rysunek 20.4. Możesz użyć okna dialogowego Uruchom do uruchamiania programów w systemie Windows

 

2.       W polu tekstowym Otwórz wpisz REGEDIT i naciśnij Enter. Pojawi się okno Edytor Rejestru (rysunek 20.5.).

 

Rysunek 20.5. Użyj Edytora Rejestru do wykonywania kopii zapasowej

 

3.       Wybierz RejestrðEksportuje plik Rejestru. Pojawi się okno dialogowe Eksportuj plik Rejestru, jak przedstawia rysunek 20.6.

 

Rysunek 20.6. Zapisz kopie zapasową Rejestru

 

4.       Na rozwijanej liście Zapisz w wybierz napęd na których chcesz wykonać kopię zapasową.

5.       Podwójnie kliknij na wybranym folderze aby go otworzyć.

6.       W polu Nazwa pliku wpisz nazwę pliku w którym będzie się znajdować kopia zapasowa Rejestru.

7.       Pozostaw typ pliku jak *.reg.

8.       W polu zakres eksportu wybierz opcję Wszystko.

9.       Naciśnij przycisk Zapisz.

10.    Wybierz RejestrðZakończ aby opuścić Edytor Rejestru.

Jeżeli będziesz musiał odtworzyć Rejestr otwórz Edytor Rejestru i z menu głównego wybierz RejestrðImportuj plik Rejestru. Wybierz pliku w którym zapisałeś kopie Rejestru i naciśnij przycisk Otwórz.

 

PORADA

Możesz także wykonać kopię zapasową Rejestru zapisując pliki User.dat oraz System.dat. Pliki te znajdują się w folderze C:\Windows i zawierają wszystkie informacje o Rejestrze. Możesz na przykład zapisać te dwa pliki na dyskietkę. Jeżeli Rejestr ulegnie uszkodzeniu będziesz mógł skopiować te pliki do folderu C:\Windows.

 

PORADA

Windows 98 tworzy kopię Rejestru za każdym razem do zostanie uruchomiony. Aby użyć tej kopii uruchom komputer w Trybie awaryjnym (naciskając F8 podczas startu komputera). Następnie przejdź do wiersza poleceń i wydaj komendę scanreg /restore. Pojawi się lista ostatnich kopii zapasowych Rejestrów. Wybierz ostatnią kopie i uruchom ponownie komputer. Jeżeli nic to nie pomoże to, to może kopia także była uszkodzona. W takim przypadku użyj jakiejś starszej kopii.

 

Wykonywanie kopii zapasowej plików konfiguracyjnych

Pliki konfiguracyjne to pliki ładujące przy starcie komputera sterowniki urządzeń. Czasami pliki te legają uszkodzeniu. Jeżeli jednak masz ich kopię zapasową to możesz je odtworzyć. Musisz tylko wykonać następujące czynności:

1.       Wybierz StartðUruchom. Pojawi się okno dialogowe Uruchom.

2.       W polu tekstowym Otwórz wpisz MSCONFIG.

3.       Naciśnij OK. Pojawi się okno dialogowe Narzędzie konfiguracji systemu, którego zakładka Ogólne został pokazana na rysunku 20.7.

 

Rysunek 20.7. Wykonaj kopię zapasową plików konfiguracyjnych

 

4.       Naciśnij przycisk Twórz kopię zapasową. System Windows stworzy kopię zapasową i zapisze ją na twardym dysku.

Jeżeli wcześniej nie robiłeś kopii zapasowej tych plików pojawi się okno dialogowe informujące, że kopia zapasowa została stworzona.

Jeżeli wcześniej tworzyłeś kopię zapasową tych plików po pojawi się okno w którym będziesz musiał potwierdzić nadpisanie wcześniejszej kopii zapasowej.

5.       Naciśnij OK.

6.       Naciśnij znowu OK. aby zamknąć okno dialogowe Narzędzie konfiguracji systemu.

Aby odtworzyć pliki konfiguracyjne z kopii zapasowej otwórz program Narzędzie konfiguracji systemu, a następnie naciśnij przycisk Przywróć kopię zapasową.

Użycie programu Kopia zapasowa Microsoft

Program Kopia zapasowa Windows służy do regularnego wykonywania kopii zapasowej. Możesz określić częstotliwość wykonywania kopii zapasowych (codziennie, raz na tydzień albo w innych odstępach czasu). Możesz wykonywać kopię wszystkich plików, lub tylko wybranych. Możesz także wybrać urządzenie które będzie służyło do wykonywania kopii.

Program ten pozwala także na odtwarzanie kopii zapasowych w wypadku problemów z oryginalnymi plikami.

 

Typy kopii zapasowych

Możesz wykonywać kopię zapasową przez zwykłe kopiowanie wszystkich plików w inną lokację. Takie proste kopiowanie plików sprawdza się gdy nie zmieniasz często ich zawartości. Program do kopii zapasowej powinien jednak umożliwiać wykonywanie kopii często zmienianych plików: plików księgowości, baz danych i innych.

Jeżeli używasz programu służącego do wykonywania kopii zapasowej, to pewnie zauważyłeś że istnieje kilka odmian kopii zapasowej: pełna, przyrostowa oraz różnicowa. Większość aplikacji daje możliwo...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin