Glony i ich rodzaje.rtf

(63827 KB) Pobierz

ęłęóGlony i ich rodzaje

 

 

 

ęłęóGlony to chyba największy problem jaki dręczy akwarystów, dlatego do lepszego zapoznania się z ich rodzajami, postanowiliśmy zamieścić artykuł o rodzajach glonów.

 

Zielenice - Glony tego rodzaju najczęściej objawiają się w akwarium w trzech postaciach
- w postaci zielonych plamek ( przedawkowanie Azotanów lub Fosforanów)
- w postaci krótkich sterczących zielonych włosków - ( przedawkowanie Azotu, Fosforanów lub Siarki)
- w postaci długich zielonych nitek – (przedawkowanie Żelaza lub Siarki)

Glony z rodzaju zielenic najczęściej pojawiają się w skutek nadwyżek związków takich jak Żelazo, Siarka a także Azotany i fosforany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W celu zredukowania ilości glonów należy zachować czystość w akwarium, Dlatego w pierwszeństwie należy dokładnie odmulić podłoże, z wszelkich odpadów po to by zmniejszyć wytwarzanie związków którymi odżywiają się glony. Czynność tą należy wykonać przed podmianą wody, ponieważ podczas odmulania uwolnimy z podłoża dużą ilość azotu do wody, dla tego musimy po dokładnym odmulaniu podmienić część wody.
Jeżeli jest to glon z rodzaju nitkowatych to wynikiem może być przedawkowanie Żelazem lub Siarką.

 

 

 

 

Dlatego warto zaopatrzyć się w test do żelaza wówczas łatwo sprawdzimy czego jest za dużo. Jeżeli po przeprowadzeniu testu okaże się że żelazo jest w normie lub jest jego niedobór wówczas winę za pojawienie się glonów możemy przydzielić Siarce, natomiast jeżeli nie posiadamy takiego testu wówczas częściowo może nam pomóc obserwacja roślin. Tu zwracamy uwagę na nowe liście, jeżeli są jasne i powoli rosną, natomiast starsze w okolicach żyłek są ciemniejsze niż krawędź liścia to znaczy że jest niedobór żelaza wówczas też może to być przyczyna nadwyżki siarki.

 

Wówczas tak jak wspomniałem należy podmienić część wody i ograniczyć lub przerwać nawożenie.
Jeżeli nasze glony przybierają krótkie zielone sterczące włoski, wówczas możemy szukać przyczyny w nadwyżkach Azotu, Fosforanów, i siarki, W tym celu zaczynamy podmian wody, sprzątania i zmniejszenia ilości nawozu, w celu zmniejszenia tych związków w wodzie.

 

 

 

 

Jeżeli nasze glony przybierają postać małych zielonych plamek wówczas najczęstszą przyczyną pojawienia się tych glonów jest nadwyżka Azotanów lub Fosforanów, dlatego warto zmniejszyć ich ilość w wodzie przez częściową podmianę wody. Tu również należy zwrócić uwagę na to czy proces azotowy w akwarium jest zakończony.
Dodatkowo można użyć ryb takich jak Molinezja, Kosiarka, Otosek, Glonojad Syjamski, krewetek, lub ślimaków do usunięcia glonów z roślin.

 

 

 

 

Należy jednak pamiętać o tym że wynik pojawienie się glonów nie zawsze związany jest z nadwyżką składników mineralnych, na wzrost glonów może mieć też wpływ złe oświetlenie, stare lub przenawożone podłoże, miejsce w którym stoi akwarium a także PH i twardości wody.
Na zdjęciach obok zostały przedstawione różne rodzaje Glonów z rodzaju zielenic. Każdy rodzaj posiada inną formę, od włoskowatych po zielone plamki a także jednokomórkowy glon powodujący zieloną wodę. 

 

 

 

W przypadkach jeżeli powyższe rady zawiodą wówczas należy zastosować preparaty do walki z glonami talie jak :
Tetra - AquaAlgetten
- Aqua Albumin
- Aqua Algizit
- ZMF ALGO- stop fix
Sera- Algovec

 

 

Glony Brunatne ( Okrzemki ) - Glony brunatne czyli Okrzemki najczęściej pojawiają się w niedojrzałych zbiornikach, ale nie tylko.

Porastają brunatnym do czarnego nalotem sprzęt rośliny, i szyby. Są dość trudna do usunięcia, w dotyku są szorstkie, ponieważ ściana komórkowa okrzemek wypełniona jest krzemionką. W początkowym stadium można je łatwo usunąć mechanicznie,

 

 

natomiast w późniejszym etapie pozostawiają trwałe ślady na liściach w postaci ciemnych plam i małych dziurek, powstają one w skutek braku światła, które zasłaniają glony do poszczególnych części liścia.
Okrzemki przeważnie pojawiają się w nowo założonym akwarium w początkowym stadium dojrzewania zbiornika lub w słabo oświetlonym zbiorniku. W dojrzałych zbiornikach mogą pojawić się z znienacka np. po zastosowaniu niektórych środków przeciw glonowych, w skutek zmian chemicznych wody.

 

 

 

 Najczęstszym przypadkiem pojawienia się tego typu glonów są zbyt duże stężenia niektórych związków takich jak Azot, lecz nie zawsze mogą również pojawić się w zbiorniku w którym poziom azotanów jest naprawdę niski, a nastąpiła zmiana np. oświetlenia i to przy naprawdę mocnym oświetleniu.
Okrzemki pojawiają się równie często przy zbyt słabym lub niewłaściwym oświetleniu. Wpływ na pojawienie się okrzemek może mieć w dużym stopniu poziom pH wody często pojawiają się gdy pH wody przekracza 7,5 stopnia.

 

 

 

W celu zredukowania ilości tego rodzaju glonów należy:
- dokładnie odmulić podłoże z wszelkich resztek organicznych (przed podmianą wody)
- regularnie podmieniać wodę
- wymienić lub zwiększyć oświetlenie, a także wydłużyć czas oświetlania zbiornika.
- obniżyć poziom pH do 7.0
- zastosowanie ryb żywiących się tego typem glonów takich jak Kosiarka, Otosek.
- odczekanie i nie dokonywanie zmian żadnych zmian w zbiorniku ok. 4 tyg

Jeżeli powyższe czynności zawiodą, można spróbować całkowicie zaciemnić zbiornik na 4 dni, natomiast jeżeli również to zawiedzie możemy zastosować chemię taką jak:
Tetra - AquaAlgetten
- Aqua Albumin
- Aqua Algizit
- ZMF ALGO- stop fix
Sera- Algovec

 

Krasnorosty (Glony pędzelkowate) - Glony porastają głównie rośliny i sprzęt, Są bardzo trudne do usunięcia, najczęściej liście porośnięte tego typu glonami obumierają. Najczęściej przybierają postać małych czarnych pędzelków. Przyczyną pojawienia się tego typu glonów jest zbyt duże stężenie związków przemiany materii, pojawiają się również przy niedoborach dwutlenku węgla. Inną przyczyną może być zbyt wysoka twardość węglanowa, powyżej 15°n.

 

 

 

 

W celu zwalczenia glonów należy zastosować:
- obniżyć poziom składników przemiany materii przez odmulenie podłoża i podmianę wody
- Obniżenie twardości węglanowej do 8°n
- dodatkowe nawożenie dwutlenkiem węgla
- zastosowanie ryb żywiących się tego typu glonami: Kosiarka, Molinezja

W niektórych przypadkach do zwalczenia glonów można zastosować 3-4 dniowe zaciemnienie zbiornika, czasami tego typu kuracja nie pomaga za pierwszym razem więc należy ją powtórzyć kilkukrotnie.

W przypadkach, jeżeli zawiodą powyższe metody możemy zastosować chemię:
Tetra - AquaAlgetten
- Aqua Algizit
- ZMF ALGO- stop depot

Sera- Algovec

 

 Cyjanobakterie (Sinice) - Są to glony, które porastają rośliny sprzęt oraz podłoże tworzą nitkowate plechy, koloru od niebieskiego, białego, szarego do czerwonego, jednak najczęściej j występują w kolorach zielonych lub niebiesko-zielonych. Może zdarzyć się że przy dużym nasileniu glonów mogą również tworzyć coś z rodzaju pyłu który osadza się na roślinach, trochę podobny do osady kamienia wytrąconego z wody, w przypadku gdy potrząśniemy

 

 

 

rośliną wówczas zsypuje się z liści, sam osobiście miałem taki przypadek, i w pierwszej chwili można mieś wrażenie że to osad zatrzymał się na roślinie, oczywiście częściowo tak ponieważ sinice tworzą delikatny dywanik bardzo cienkich włosków które wychwytują wszelkie pyły przez co nie mogą one oderwać się i wpłynąć do filtra. Glony te pojawiają się najczęściej, gdy nastąpi przedawkowanie nawozów płynny. Często pojawiają się również tego rodzaju glony wówczas gdy posiadamy stare

 

 

 

zamulone podłoże lub zbyt bogate podłoże (to jest chyba najczęstsza przyczyna) , czyli wysoki poziom związków odżywczych. Mogą pojawić się również w przypadkach, gdy w akwarium jest zbyt słaba cyrkulacja wody, złe oświetlenie. W celu zredukowania ilości glonów należy zachować czystość w akwarium (dokładnie odmulić podłoże, ograniczyć lub przerwać nawożenie, regularnie podmieniać wodę. Dodatkowo można użyć ryb: Kosiarka, Glonaojad Syjamski, Otosek, krewetek, lub ślimaków do usunięcia glonów z roślin.

 

 

 

 

Możemy również całkowicie zaciemnić zbiornik na 4 dni
Jeżeli zawiodą wszelkie metody można odwołać się do zastosowania chemii:

Tetra - AquaAlgetten
- Aqua Albumin
- Aqua Algizit
- ZMF ALGO- stop fix
Sera- Algovec

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin