Scenariusz 4 latki w dalekim kosmosie.doc

(31 KB) Pobierz
Temat kompleksowy: W dalekim kosmosie

Temat kompleksowy: W dalekim kosmosie.

Temat zajęcia: Odwiedziny przybysza z innej planety.

Grupa wiekowa: 4-latki

Prowadząca: M. Kubat, P. Ostrowska

Cele:

·         dz. aktywizuje sferę wyobraźni i fantazji,

·         dz. rozwija ekspresję ruchową i plastyczną.

Metody:

·         słowna- opowiadanie, rozmowa,  instrukcja słowna do zabawy, do działań plastycznych i zabawy ruchowej

·         czynna – zadań stawianych do wykonania- metoda twórcza - burza mózgów ( rozwiązanie dla ufoludka), taniec z ufoludkiem,

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: plansze z ufoludkami na innej planecie, gwiazdki koloru różowego i czarnego, magnetofon, kaseta, plastikowe talerzyki, kolorowy świecący papier.

Literatura: J. Andrychowska- Biegacz „ Gry i zabawy dla dzieci młodszych”

Przebieg zajęcia.

1.       Powitanie:

o        witam wszystkich , którzy maja dziś radosny nastrój ( machanie rękami),

o        witam, tych którzy dziś są smutni i życzę poprawienia nastroju,

o        witam dziewczynki,

o        witam chłopców,

o        witam serdecznie przybyłych gości.

Nauczycielka wita wszystkich tak, aby każdy czuł się indywidualnie powitany:

2.       „Ufoludek z innej planety"- opowiadanie nauczycielki.

Dzisiaj rano gdy przyszłam do naszej sali, bardzo, ale to bardzo się zdziwiłam .Zobaczyłam oto tego ludka. Przedstawił mi się, ale ja nie mogłam zrozumieć  jego imienia. Czy może wy wiecie jak on może mieć na imię? ( PROPOZYCJE DZIECI).
Przybył on do nas z innej planety z bardzo odległej planety. Był zdziwiony, że nie wyglądam jak on. Bardzo zainteresował się tym, co zobaczył w naszej sali i chciał mnie o wszystko wypytywać. Powiedziałam mu aby poczekał aż przyjdą dzieci do przedszkola i o wszystkim mu opowiecie sami. Dobrze że już jesteście.

- Dzień dobry Kochane dzieci.
- Przyleciałem do Was z innej planety i chcę się dużo ciekawych rzeczy od Was dowiedzieć
- Powiedźcie mi, po co są w waszej sali te zabawki.
- Dlaczego jest ich tyle, tak dużo ?
- Co mogę robić, gdy nie mam ochoty na zabawę ?
- Co mogę robić gdy jestem zmęczony ?
- A jak np.: nie umiem się ubrać to czy ktoś mi w tym pomoże ?
- Jakie są wasze ulubione potrawy ?
- A jakich potraw nie lubicie ?
- A co jeszcze lubicie robić przedszkolu ?

Ufoludek stwierdza, że: „ Tu w przedszkolu dzieci mają swoje prawa, które są przestrzegane przez wszystkich. U nas na naszej odległej planecie, nikt się z moim zdaniem, nie liczy. Kiedy jestem zmęczony, muszę czekać aż do nocy, nie mogę rysować, malować, wtedy kiedy chcę, nie mogę się bawić moją ulubioną zabawką.”

3.       Zabawa ruchowa "taniec" dla Ufoludka. Dzieci przy akompaniamencie muzyki wesołej tańczą, podskakują, są radosne, przy akompaniamencie muzyki smutnej odzwierciedlają swój nastrój.

4.       Przybysz z innej planety wraca się do dzieci z prośbą o wyjaśnienie, jak powinien się zachować, by żyć w zgodzie z innymi.(odwołanie się do praw i obowiązków dzieci oraz kontraktu grupowego):

o        Przybysz chce zagrać w piłkę. Bierze ją, ale nikomu nie daje. Co się będzie działo? Czy dzieci mogą się tak bawić?  Czego one mogą nauczyć przybysza?

o        Przybysz chce pobawić się klockami, burzy klockowe budowle. Zabiera wszystkie zabawki. Co się stanie? Czy dzieci mogą bawić się tak klockami? Czego dzieci mogą nauczyć przybysza?

o        Przybysz bawił się w błocie. Przyszedł do kuchni i wziął bułkę ze stołu brudnymi rękami? Co powinien zrobić przed jedzeniem? Czego dzieci mogą nauczyć przybysza?

5.       Dobrze Wam kochane dzieci, możecie się bawić wybraną zabawką, możecie odpoczywać, gdy jesteście zmęczone, możecie rysować, malować. Mam wielką ochotę żeby u was zostać, ale niestety czeka na mnie moja rodzina – na pewno za mną tęsknią. Nie wiem tylko jak mogę wrócić na swoją planetę. Czy pomożecie mi kochane dzieci ?

6.       Burza mózgów- Dzieci proponują, co zrobić , żeby ufoludek mógł wrócić na swoją planetę. Nauczycielka wspólnie z dziećmi wybierają najbardziej trafną odpowiedź.

7.       Praca dzieci w zespołach:

o        I i II zespół buduje z wielkich kolorowych klocków  rakietę,

o        III zespół okleja kolorowymi ścinkami metalowej folii „ latające spodki” ( plastikowe talerzyki zszyte zszywaczem.

8.       0mówienie prac przez przybysza z innej planety i zapewnienie dzieci, że teraz już na pewno bez problemu będziecie mógł wrócić na swoja planetę.

9.       Ewaluacja zajęcia

Na talerzyku znajdują się gwiazdki. Na jednym talerzyku różowe, na drugim czarne. Jeżeli dzieciom zajęcia sprawiały radość, zawieszają  różową gwiazdkę na tablicy, jeżeli spotkanie z przybyszem im się nie podobało zawieszają na tablicy gwiazdkę czarną ( próbują przy tym uzasadnić swój wybór).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin