Przygotowałam ciekawostkę związaną z tematem świąt wielkanocnych; fragment opracowań z Wikipedi:
„W Japonii, Chinach, Egipcie, Grecji, Babilonie, poświęcone jajka używane były w religijnych rytuałach. Wierzono, że z jaja ogromnej wielkości, które spadło z nieba do rzeki Euphrates, przetoczonego przez ryby na brzeg i wylęganego przez gołębie, wyszła Venus, która następnie nazwana została Syryjską Boginią, to znaczy Astarte. Odtąd jajko stało się symbolem Astarte’y czyli Easter.
Mistyczne jajo Astarte’y symbolizuje arkę w czasach potopu, w której cała rasa ludzka została zamknięta. Rzymski Kościół zaadoptował to mistyczne jajo Astarte’y i poświęcił je, jako symbol zmartwychwstania Chrystusa.”
Nawet w samej Encyklopedii Katolickiej znajdujemy takie wyjaśnienie: „Do świąt wielkanocnych przeniknęły liczne pogańskie zwyczaje obchodzone dla uczczenia powrotu wiosny.
Jajko jest symbolem odradzania się życia wczesną wiosną (…),Zając to symbol pogański, który zawsze był wyobrażeniem płodności”.
W Słowniku mitów i tradycji kultury Władysława Kopalińskiego pod hasłem „Wielkanoc” można zaś przeczytać: „Chrześcijaństwo wyparło szereg pogańskich świąt wiosennych, ale zachowało wiele zwyczajów świątecznych, nadając im odmienną symbolikę”.
W 2Liście do Koryntian 6:14,18 czytamy:
„Nie wprzęgajcie w nierówne jarzmo z niewierzącymi, bo cóż wspólnego ma prawość z bezprawiem? Albo jakaż jest wspólnota światła z ciemnością? Ponadto jakaż jest zgodna pomiędzy Chrystusem a Belialem? Albo jakiż dział ma wierny z niewierzącym? I jaką ugodę ma świątynia Boża z bożkami?
(…) Dlatego wyjdźcie spośród nich i się oddzielcie – mówi Jehowa – i przestańcie dotykać tego, co nieczyste; a ja was przyjmę. I ja będę dla was ojcem, a wy będziecie dla mnie synami i córkami – mówi Jehowa Wszechmocny.”
art.w