Krainy emocji.doc

(47 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z nauczania integracyjnego

Scenariusz zajęcia

dla dzieci 4 – letnich

03.02.2009

 

Placówka:

Przedszkole nr 4 „Pod Kasztanem”

 

Prowadząca:

Olga Bylicka

 

Temat kompleksowy:

Jestem dobrym kolegą.

 

Temat zajęcia:

Krainy emocji.

 

Cele ogólne:

§        stwarzanie możliwości do nauki poprzez zabawę;

§        tworzenie warunków do indywidualnego rozwoju;

§        umożliwienie radzenia sobie z negatywnymi emocjami;

§        wykorzystanie symboli, znaków graficznych i umownych gestów do wyrażania emocji, rozumienia poleceń, pożądanych zachowań;

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

§        wypowiada się na forum grupy;

§        opisuje ilustracje, dostrzegając szczegóły;

§        poznaje i nazywa emocje oraz uczy się w jaki sposób sobie z nimi radzić;

§        dopasowuje „minę” do ilustracji;

§        uczy się poprzez zabawę;

§        tworzy obrazkowy „Kodeks przedszkolaka”;

 

Metody pracy:

§        oglądowa – ilustracje, obrazki;

§        słuchowa- pogadanka, piosenka;

§        praktyczna„miny”, dopasowywanie;

§        aktywizująca- pedagogika zabawy, drama;

 

Formy pracy:

§        indywidualna;

§        grupowa;

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Środki dydaktyczne

Tłumaczy zajęcie. Zaprasza dzieci do pociągu. Śpiewa piosenkę „Jedzie pociąg”

Dzieci ustawiają się w pociąg.

Czapka konduktora

Gwizdek

Pokazuje pierwszą ilustrację. Opowiada, że dojechali do Krainy Złości i Gniewu. Zadaje pytania:

-jak wygląda ta kraina?

-jak zachowują się ludzie mieszkający w tej krainie?

-czy dobrze się tam mieszka?

-dopasowują „minę” do ilustracji;

-kończą zdanie „gdy czuję złość to”

-jak można sobie poradzić ze złością?

Dzieci siadają na dywanie obok ilustracji.

Odpowiadają na pytania, starają się dostrzec szczegóły.

Kończą zdanie

Podają przykłady radzenia sobie ze złością.

 

Ilustracja „Krainy Złości”

Mina „zła”

Rozdaje kartki papieru oraz flamastry. Prosi, żeby narysowali złość, następnie pognietli kartkę i wyrzucili, żeby się już nie gniewać.

Malują flamastrami złość. Następnie gniotą kartkę i wyrzucają do kosza, pozbywając się jej.

Kartki

Flamastry

Kosz

Zaprasza dzieci do pociągu, który jedzie do kolejnej krainy- Krainy Smutku. Odkrywa kolejną ilustrację. Pyta, jak może nazywać się ta kraina i jak wygląda. Prosi o dopasowanie „miny”. Rozpoczyna zdanie „Gdy czuję smutek to”

Ustawiają się w pociąg i śpiewając piosenkę jadą do następnej krainy.

Podają swoje pomysły nazwania tej krainy.

Opisują ilustrację.

Kończą zdanie

Ilustracja „Krainy Smutku”

„Mina” smutna

Pyta w jaki sposób możemy sobie radzić ze smutkiem.

Proponuje,, żeby przytulili się do swojego przyjaciela.

Podają przykłady

Przytulają się do swojego przyjaciela.

 

Prowadzi śpiewający pociąg do następnej stacji, czyli Krainy Strachu.

Prosi żeby:

-opisali ilustrację;

-dopasowali minę;

-dokończyli zdanie: „Gdy jestem przestraszony, to…”

Opisują ilustrację.

Dopasowują „minę”

Kończą zdanie

Ilustracja „Krainy Strachu”

Mina „Przestraszona”

Proponuje, żeby przestraszyć strach.

Dzieci podają przykłady jak radzić sobie ze strachem. Dzieci tupią i krzyczą, żeby nastraszyć stracha.

 

Pociąg odjeżdża do Krainy Radości. Prosi, aby dzieci:

-opisały ilustrację;

-dopasowały „minę”

-podały przykłady , co można zrobić, żeby zostać na stałe w krainie radości?

-rozwiązały sytuacje problemowe tworząc kodeks przedszkolaka;

-opisują ilustrację,

-dopasowują „minę”

-podają przykłady rozwiązania problemów;

-rozwiązują sytuacje problemowe;

Ilustracja „Krainy Radości”

Mina „radosna”

Małe ilustracje z sytuacją problemową w formie Kodeksu Przedszkolaka

Śpiewa Gdy dobry humor masz

Tańczą i śpiewają.

CD z melodią piosenki

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin