scenariusz zajęć kólka tetralnego 3.doc

(31 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO 3

 

Temat: Wierszyki i wyliczanki – zabawy ortofoniczne i artykulacyjne.

Cele:

·         usprawnianie narządów artykulacyjnych

·         doskonalenie umiejętności prawidłowego gospodarowania oddechem w czasie recytowania i śpiewania oraz wyrazistego wypowiadania się

·         rozwijanie pamięci mechanicznej

Pomoce:

·         magnetofon

·         piosenka na powitanie

·         „Bajka o Babie” – tekst do zabawy artykulacyjnej

·         płyta z piosenkami „Siała baba mak” i „W naszym pokoju” – M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi? część 2 i 3

Przebieg zajęć:

1. „Wszyscy są, witam Was” – powitanie piosenką.

Uczestnicy zajęć stoją w kole i trzykrotnie śpiewają powitalną piosenkę, ilustrując treść ruchem.

Wszyscy są, witam Was,

zaczynamy – już czas.

Jestem ja, jesteś Ty

Raz, dwa, trzy!

2. Bajka o Babie– zabawa artykulacyjna.

Dzieci dokładnie wykonują demonstrowane przez nauczycielkę czynności.

Pewnego dnia Baba, która mieszka u każdego w buzi robiła wielkie porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (przesunięcie języka w stronę wewnętrznej powierzchni policzków), jedną, a potem drugą ścianę. Potem umyła sufit (język przesuwamy do podniebienia i wykonujemy tę samą czynność). Podłoga też była brudna, więc umyła ją bardzo dokładnie (opuszczony jak najniżej język myje dolne dziąsła). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umyła ich stronę zewnętrzną, a potem od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po stronie wewnętrznej). Część okien była otwarta (szczerby po wypadniętych zębach – więc ich nie umyła). Potem umyła schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Kiedy spostrzegła z okna przechodzącą sąsiadkę pomachała jej ściereczką (język wędruje z jednego kącika ust do drugiego, zwracamy przy tym uwagę, aby usta dziecka były szeroko otwarte). Na koniec wytrzepała dywany (wyciągnij język, pochyl głowę w dół i nią potrząśnij). W ten sposób dom został wysprzątany

3. Siała baba mak – zabawa przy piosence.

Dzieci śpiewają piosenkę jednocześnie wyklaskując lub wystukując jej rytm. Trzykrotnie powtarzają zabawę, za każdym razem coraz szybciej.

4. Policzymy – nauka wyliczanki.

Dzieci uczą się wyliczanki przez powtarzanie połączone z pokazywaniem wymienianych części ciała.

Policzymy, co się ma:

mam dwie ręce, łokcie dwa,

dwa kolanka, nogi dwie

- wszystko pięknie zgadza się.

Dwoje uszu, oczka dwa,

no i buzię też się ma.

A ponieważ buzia je,

chciałbym buzie też mieć dwie!

5. W naszym pokoju – piosenka z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych.

W naszym pokoju pełno muzyki jest,

są instrumenty o których mało wiesz,

Nasze buzie robią tak:

kląskamy 4 x (parskamy, gwiżdżemy, cmokamy itp.)

To jest muzyka która zawsze cieszy nas (2x).

6. „Całus na do widzenia” – pożegnanie.

Dzieci przesyłają każdemu po kolei całusa, cmokając ustami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin