Sufity podwieszone i podwyzszone podlogi.doc

(88 KB) Pobierz
Sufity podwieszone i podwyższone podłogi

Sufity podwieszone i podwyższone podłogi

Sufity podwieszane: są powszechnie stosowane w wielu budynkach publicznych i prywatnych w celu wykonania efektownego sufitu pod stropem konstrukcyjnym. Sufity podwieszane mogą pełnić zarówno funkcje estetycznego przykrycia przebiegających nad sufitem instalacji, ukrycia elementów konstrukcyjnych stropu ale również być barierą ogniochronną czy też izolować akustycznie i termicznie dwa znajdujące się nad sobą pomieszczenia. Można także zamontować oświetlenie sufitowe.

Rodzaje sufitów podwieszanych: z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, kasetonowe, panele sufitowe (listwowe), rastrowe, napinane z folii.

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych: są najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze. Płyty grubości 9,5 lub 12mm mocujemy do rusztu drewnianego, stalowego lub aluminiowego za pomocą wkrętów. Rdzeń takich płyt wykonany jest z gipsu i obłożony z obu stron kartonem. Ruszt możemy zamocować bezpośrednio do powierzchni stropu, jeśli jest ona dostatecznie równa lub na regulowanych wieszakach. Konstrukcję sufitu tworzy ruszt stalowy, a wypełnienie stanowi płyta gipsowo-kartonowa, płyty mogą być impregnowane (ognio- i wodoodporne). Najczęściej maja gładką powierzchnię, choć są też płyty perforowane - mniej sztywne i wytrzymałe, ale za to lepiej pochłaniające dźwięki. Po zamocowaniu płyt ich połączenia wykańcza się gipsem szpachlowym, czasami miejsca te wzmacnia się dodatkowo specjalnymi taśmami.

Sufity z płyt gipsowo-włóknowych: to płyty z gipsu zmieszanego ze zmielonym papierem makulaturowym. Dzięki zbrojeniu włóknami celulozy są one bardziej wytrzymałe i elastyczne niż płyty gipsowo-kartonowe. Takie płyty można bez nacinania wyginać w łuk o minimalnym promieniu 35-50 cm (zależnie od grubości płyty). Zwykle płyty mają wymiary: szerokość 1 m i długość 1,5 m lub szerokość 1,2 m i długość 2-3 m. Mogą mieć teżżne grubości 10; 12,5; 15 i 18mm.

Sufity kasetonowe (modułowe): mają podobną konstrukcję, ale ruszt ma bardziej regularne wymiary, dostosowane do wymiarów płyt wypełniających, wykonanych najczęściej ze sprasowanej wełny mineralnej, płyt metalowych lub drewnianych. Płyty z wełny pokryte są tynkiem o różnorodnej fakturze, natomiast płyty metalowe i drewniane - powłokami malarskimi. Elementami wypełniającymi mogą być też płyty mineralne, z tworzyw sztucznych, elementy gipsowe oraz elementy rastrowe. Sufity kasetonowe nie wymagają dodatkowego wykończenia i po zamontowaniu nadają się bezpośrednio do użytku. W razie uszkodzenia płyty lub naprawy instalacji, przebiegającej pod stropem, pojedyncze płyty łatwo zdemontować i założyć z powrotem.

Panele sufitowe: mogą być wykonane z twardego PVC, drewna, stali lub aluminium. Pomiędzy panelami metalowymi i z PVC można montować profile wypełniające o przekroju prostokąta lub koła. Mogą mieć kolor taki sam jak panele, kontrastowy, złoty lub srebrny. Przestrzeń pomiędzy panelami drewnianymi wypełnia się tak zwanym obcym piórem. Można też nie zakładać żadnych profili wypełniających i pozostawić pomiędzy panelami niewielkie szczeliny. Panele mają zwykle od 8 do 10 cm szerokości i około 6 m długości. Konstrukcja to stalowe profile nośne zawieszone na wieszakach. Rozstaw pomiędzy profilami powinien wynosić 60-100 cm. Układa się je tylko w jednym kierunku - prostopadłym do ułożenia paneli. Zastosowanie takich paneli umożliwia szybki montaż.

Rastrowe: wymiary oczek siatki: 50x50, 60x60, 75x75, 86x86, 100x100, 120x120, 150x150, 200x200. Budowa: elementy konstrukcyjne – profile nośne o dł. 3m, oraz poprzeczek dł. 1,2m lub 0,6m tworzące siatkę; panele wypełniające wkładane w siatkę nośną

Sufity z folii: błona sufitu napinanego wykonana jest z PVC i ukształtowana oraz docięta na wymiar już w fabryce. Błona jest odporna na wilgoć i chlor, dlatego sufity napinane mogą być stosowane w łazienkach i kuchniach. Taki sufit jest rozciągliwy i nie przepuszcza wody; nie skrapla się też na nim para wodna. Jeśli nad sufitem zostanie uszkodzona rura, nie ma obawy, że woda zleje pomieszczenie: sufit, choć się rozciągnie, utrzyma nawet kilkaset litrów wody. Napięcie zamocowanej do ścian błony sufitu nie słabnie z upływem czasu, więc sufit nie opada, ani się nie opuszcza. Błona sufitu może być matowa, zamszowa, metalizowana, lustrzana albo przezroczysta. Łatwo utrzymać ją w czystości. Wystarczy zmyć co 4-7 lat ogólnie dostępnymi środkami czystości; można ją też odkażać lub myć wodą pod wysokim ciśnieniem. Sufit...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin