KONSPEKT ZAJĘĆ
1. PRZEDMIOT: Prawo o ruchu drogowym
2. TEMAT: Manewry na drodze – wymijanie i omijanie
3. CEL OGÓLNY:
Kursant zna i przestrzega zasad oraz właściwie wykonuje manewr wymijania i omijania
4. CELE OPERACYJNE:
Kursant:
- zna i właściwie interpretuje przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym w zakresie wykonywania manewrów wymijania i omijania,
- przestrzega i rozumie konieczność stosowania zasad wykonywania manewru wymijania i omijania zgodnie z prawidłową techniką kierowania samochodem,
- zna związek pomiędzy poznawanymi zasadami ruchu drogowego a ich praktycznym zastosowaniem w ruchu drogowym,
- potrafi właściwie reagować i zachować się podczas wykonywania tych manewrów zwłaszcza, w odniesieniu do innych uczestników ruchu.
- rozumie niebezpieczeństwo wynikające z niestosowania się do zasad wykonywania w/w manewrów
- wyrabia i utrwala zasady życzliwego traktowania innych uczestników ruchu drogowego związanych z wykonywaniem manewrów wymijania i omijania.
5. METODA: tok podający – wykład z pokazem, pogadanka, opis z pokazem, ćwiczenia
6. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, plansze – znaki drogowe, Podręcznik kursanta kat. B, komputer z oprogramowaniem, rzutnik, prezentacja multimedialna, wskaźnik, tablica + flamastry,
7. MIEJSCE: sala wykładowa
8. CZAS: 45 min. = 1 godzina lekcyjna
9. PROWADZĄCY: Elżbieta Chodakowska
Przebieg zajęć
Ogniwo procesu dydaktycznego
Czynności
Czas
Zasady nauczania
Metody kształcenia, środki dydaktyczne
Uwagi
Instruktora
Kursanta
I. Część wstępna
1. Sprawdzenie listy obecności
Odczytanie listy
Zgłoszenie obecności
5`
Kontrola obecności
2. Sprawdzenie wiadomości,
Kształtowanie umiejętności i nawyków,
Utrwalenie wiadomości i umiejętności
Sprawdzenie stopnia opanowania materiału będącego tematem poprzednich zajęć tj.: „Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu i sygnalizowanie tego manewru”.
Np.:
Jak należy sygnalizować zmianę kierunku jazdy lub pasa ruchu?
W jakich sytuacjach?
Odpowiedzi
Weryfikacja posiadanej wiedzy
Zasada kontroli i oceny
Zasada operowania wiedzą,
Zasad trwałości wiedzy
Pogadanka powtórzeniowa
Losowe zadawanie pytań
Kontrola bieżąca
3. Podanie tematu zajęć bieżących. Uświadomienie celów kształcenia
Wprowadzenie do tematu.
Wywołanie pozytywnego myślenia i wzbudzenie motywacji
Uruchomienie prezentacji multimedialnej
Zapisanie nowego tematu
Zasada świadomego i aktywnego udziału kursantów w procesie nauczania – uczenia się
Prezentacja multimedialna
Slajd nr 1
II. Część główna zajęć (zasadnicza)
1. Utrwalenie ogólnych i istotnych zagadnień
Demonstracja slajdu –
Definicja manewru wymijania - przypomnienie
Obserwacja
łącznie 35`
Zasada systematyczności i logicznej kolejności
Zasada operatywności wiedzy i umiejętności
Pogadanka wstępna
Slajd nr 2
1. Podanie nowego materiału – wykład / pogadanka
Poznawanie faktów podczas lekcji
Nabywanie nowych pojęć
Kształtowanie umiejętności i nawyków – operowanie wiedzą
Demonstracja slajdu
Zainteresowanie uczestników tematem
Przedstawienie manewru
Poznanie zasad
Słuchanie
Zasada poglądowości
Zasada stopniowania trudności
Zasada indywidualizacji i zespołowości
Wykład z pokazem
Slajd nr 3
Demonstracja slajdów
Wskazanie obowiązków kierującego podczas wykonywania manewru – przepisy ustawy
Definicja
„bezpiecznego odstępu”:
km/h + km/h = … cm
Poznanie obowiązków
Notowanie
Slajd nr 4
Podręcznik kursanta
Tablica + flamastry
Omówienie zasad wykonywania manewru wymijania w związku ze znakami drogowymi
michuczy