ZADANIE- uraz klatki piersiowej i miednicy.doc

(23 KB) Pobierz
ZADANIE

ZADANIE

 

1.     Mężczyzna wiek 32 lat, - zastany w samochodzie, przytomny, zdenerwowany, bez widocznych obrażeń, skarży się na narastającą duszność i silny ból w klatce piersiowej. HR 110 ud/ min, RR 145/90 mmHg, oddech 25/min, płytki, paradoksalny, skóra blada, widoczne zniekształcenie klatki piersiowej po stronie prawej. Osłuchowo brak szmerów oddechowych po stronie prawej, opukowo- odgłos bębenkowy po stronie prawej.

 

2.     Kobieta lat 30- zastana w samochodzie, przypięta pasem uskarża się na ból w obrębie jamy brzusznej. Podczas badania BTLS stwierdzono tętno o wartości 130 uderzeń na minutę wyczuwalne tylko na tętnicy szyjnej bez wyczuwalności na tętnicy promieniowej, skóra chłodna, blada, nawrót włośniczkowy 4 sekundy. Kontakt słowny z poszkodowaną utrudniony, odpowiedzi  nieadekwatne. Występuje  nadmierne wysklepienie powłok brzusznych, żywa bolesność w obrębie prawego podżebrza, a z lewej strony jamy brzusznej rana z widocznymi pętlami jelit.

 

ZADANIA DO WYKONANIA:

 

1.     Postawić diagnozę ratowniczą.

2.     Opisać segregację poszkodowanych i zakwalifikować ich do właściwego kodu segregacyjnego – z uzasadnieniem.

3.     Opracować plan działań ratowniczych- związanych z udzieleniem pomocy medycznej poszkodowanym i przygotowanie poszkodowanych do transportu.

4.     Wykaz świadczeń medycznych niezbędnych do ratowania życia i zdrowia poszkodowanych.

5.     Wykaz sprzętu medycznego i ratowniczego niezbędnego do przeprowadzenia działań ratowniczych.

6.     Wykaz środków farmakologicznych niezbędnych do przeprowadzenia działań ratowniczych.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin