Zakłady Karne - zagadnienia penitencjarne.doc

(82 KB) Pobierz

Zakład karny, więzienie – miejsce, w którym osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu odbywają karę pozbawienia wolności.

 

I. Rodzaje zakładów karnych:

 

  1)   zakładach karnych dla młodocianych,

Przeznaczony dla skazanych, którzy nie ukończyli 24 r. ż.  Jednostki takie wyodrębniono z kilku ważnych powodów:

·         Z uwagi na mniejszą dojrzałość psychiczną osadzonych;

·         Ze względu na większą skuteczność oddziaływania wychowawczego;

·         Z uwagi na odrębność stosowanych wobec nich metod;

·         Ze względu na konieczność odizolowania młodocianych od demoralizującego wpływu dorosłych osadzonych.

  2)   zakładach karnych dla odbywających karę po raz pierwszy,

Skazani, którzy są skazani po raz pierwszy i nie kwalifikują się do innych zakładów penitencjarnych. W szczególnych przypadkach jest możliwość umieszczania w tych oddziałach recydywistów penitencjarnych, np. ze względu na niewielki stopień demoralizacji, małe zagrożenie społeczne, czy niewielki wymiar kary.

  3)   zakładach karnych dla recydywistów penitencjarnych,

Odbywają tam karę dorośli skazani za przestępstwa i wykroczenia umyślne, którzy uprzednio już odbywali karę za podobne czyny

  4)   zakładach karnych dla odbywających karę aresztu wojskowego

Orzekany w stosunku do żołnierzy lub osób powołanych do pełnienia służby wojskowej, jeżeli:

·         Za przestępstwo przewidziany jest areszt wojskowy;

·         Przestępstwo zagrożone jest pozbawieniem wolności nieprzekraczającym 5 lat, a wymierzona kara była surowsza niż 2 lata izolacji.

Areszt wojskowy trwa od miesiąca do 2 lat. W czasie jego odbywania skazany podlega szkoleniu wojskowemu, ma obowiązek pracy lub nauki oraz przestrzegania porządku w zakładzie.

 

 

5) Zakład karny dla skazanych niebezpiecznych;

Ten rodzaj więzienia przeznaczony jest dla osadzonych, którzy stwarzają poważne zagrożenie społeczne dla bezpieczeństwa zakładu karnego.

 

II. Typy zakładów karnych

 

  1)   zakłady karne typu zamkniętego

Charakteryzuje się najmniejszą swoboda skazanych zarówno wewnątrz więzienia, jak i w zakresie ich kontaktów za światem zewnętrznym. Cele mieszkalne z regóły są zamknięte całą dobę. Osadzeni powinni być zatrudnieni na terenie zk, mogą także pracować poza nim lecz w pełnym systemie konwojowania. Ruch więźniów po jego terenie odbywa się w sposób zorganizowany i pod dozorem.

  2)   zakłady karne typu półotwartego

Cele mieszkalne są otwarte w porze dziennej, a w porze nocnej mogą być zamykane. Skazani mogą być zatrudnieni poza zk w systemie zmniejszonego konwojowania lub bez konwojenta.

  3)   zakłady karne typu otwartego.

Cele mieszkalne otwarte całą dobę. Warunki w takim zakładzie są najbardziej zbliżone do tych na wolności.

 

Na podstawie :

USTAWY z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy. (Dz. U. z dnia 5 sierpnia 1997 r.)

 

 

Art. 68. Zakłady karne podlegają Ministrowi Sprawiedliwości.

 

70 § 2. Zakłady karne, o których mowa w § 1, różnią się w szczególności stopniem zabezpieczenia, izolacji skazanych oraz wynikającymi z tego ich obowiązkami i uprawnieniami w zakresie poruszania się w zakładzie i poza jego obrębem.

 

Art. 71.  Minister Sprawiedliwości może, w drodze rozporządzenia, tworzyć, zgodnie z ustalonymi w niniejszym kodeksie celami wykonywania kary pozbawienia wolności i z ustalonymi zasadami klasyfikacji skazanych, zakłady karne inne niż wymienione w art. 69 lub ustalić inny niż określony w art. 81 system wykonywania kary, uwzględniając w szczególności potrzeby w zakresie sprawdzania nowych środków i metod oddziaływania na skazanych.

 

Art. 72. § 1. Zakładem karnym kieruje dyrektor, a wyodrębnionym oddziałem może kierować podlegający dyrektorowi kierownik.

§ 2. Funkcjonariusze i pracownicy zakładu karnego, w którym skazany przebywa, a także osoby kierujące jego pracą lub innymi zajęciami są, w zakresie wykonywanych przez nich czynności służbowych, przełożonymi skazanego.

§ 3. Zakłady karne mogą być tworzone jako samodzielne zakłady lub jako wyodrębnione oddziały zakładów karnych i aresztów śledczych. Kilka zakładów może posiadać wspólną administrację bądź wydzielone służby.

§ 4.  Minister Sprawiedliwości, w drodze zarządzenia, tworzy i znosi zakłady karne, mając na względzie istniejące potrzeby w tym zakresie.

§ 4a.  Dyrektor Generalny Służby Więziennej, w drodze zarządzenia, określa przeznaczenie zakładów karnych, uwzględniając w szczególności potrzebę zapewnienia oraz racjonalnego wykorzystania miejsc zakwaterowania dla wszystkich grup skazanych.

§ 5.  Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, w drodze zarządzenia, tworzy i znosi zakłady karne dla odbywających karę aresztu wojskowego, mając na względzie istniejące potrzeby w tym zakresie oraz konieczność zapewnienia warunków szkolenia wojskowego osób w nich przebywających.

 

Art. 73. § 1. W zakładzie karnym utrzymuje się dyscyplinę i porządek w celu zapewnienia bezpieczeństwa i realizacji zadań kary pozbawienia wolności, w tym ochrony społeczeństwa przed przestępczością.

§ 2. Dyrektor ustala porządek wewnętrzny zakładu karnego.

 

Art. 73a.  § 1. Zakłady karne mogą być monitorowane przez wewnętrzny system urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk, w tym przez system telewizji przemysłowej.

§ 2. Monitorowanie, zapewniające możliwość obserwowania zachowania skazanego, można stosować w szczególności w celach mieszkalnych wraz z częścią przeznaczoną do celów sanitarno-higienicznych, w łaźniach, w pomieszczeniach wyznaczonych do widzeń, w miejscach zatrudnienia osadzonych, w ciągach komunikacyjnych, na placach spacerowych, a także do obserwacji terenu zakładu karnego na zewnątrz budynków, w tym linii ogrodzenia zewnętrznego.

§ 3. Monitorowany obraz lub dźwięk może być utrwalany za pomocą odpowiednich urządzeń.

§ 4. Monitorowanie i utrwalanie dźwięku nie może obejmować informacji objętych tajemnicą spowiedzi lub tajemnicą prawnie chronioną.

§ 5. Obraz z kamer systemu telewizji przemysłowej, zainstalowanych w części celi mieszkalnej przeznaczonej do celów sanitarno-higienicznych oraz w łaźniach, jest przekazywany do monitorów lub urządzeń, o których mowa w § 3, w sposób uniemożliwiający ukazywanie intymnych części ciała skazanego oraz wykonywanych przez niego intymnych czynności fizjologicznych.

§ 6. Utrwalony obraz lub dźwięk, który nie zawiera informacji wskazujących na popełnienie przestępstwa lub nie jest istotny dla bezpieczeństwa zakładu karnego albo bezpieczeństwa skazanego, podlega niezwłocznemu zniszczeniu.

§ 7. Jeżeli utrwalony obraz lub dźwięk jest istotny dla bezpieczeństwa zakładu karnego lub bezpieczeństwa skazanego, dyrektor zakładu karnego podejmuje decyzję o czasie jego przechowywania i sposobie wykorzystania.

§ 8. O stosowaniu monitorowania w określonych miejscach i pomieszczeniach decyduje dyrektor zakładu karnego, mając na celu zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w zakładzie karnym.

§ 9. Monitorowanie zachowania skazanego, a także miejsc i pomieszczeń na terenie zakładu karnego, o których mowa w § 2, realizują funkcjonariusze Służby Więziennej oraz pracownicy tego zakładu.

§ 10. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu lub dźwięku z monitoringu oraz sposób przechowywania, odtwarzania i niszczenia zapisów oraz udostępniania ich uprawnionym podmiotom, mając na uwadze konieczność właściwego zabezpieczenia utrwalonego obrazu lub dźwięku przed utratą, zniekształceniem lub nieuprawnionym ujawnieniem.

 

Art. 74. § 1.  Zmianę określonego w wyroku rodzaju i typu zakładu karnego, a także orzeczonego systemu terapeutycznego wykonywania kary może orzec tylko sąd penitencjarny, z zastrzeżeniem, że w wypadku ucieczki skazanego z zakładu karnego typu półotwartego albo otwartego lub niezgłoszenia się do takiego zakładu po jego opuszczeniu na podstawie stosownego zezwolenia, decyzję o skierowaniu skazanego do danego rodzaju i typu zakładu karnego podejmuje komisja penitencjarna.

§ 2. Jeżeli po wydaniu postanowienia przez sąd penitencjarny zajdą nowe okoliczności uzasadniające zmianę typu zakładu karnego i systemu terapeutycznego, decyzję w tym przedmiocie może podjąć komisja penitencjarna.

 

Art. 75. § 1. W zakładach karnych działają komisje penitencjarne.

§ 2. W skład komisji penitencjarnej dyrektor zakładu karnego powołuje funkcjonariuszy i pracowników tego zakładu. Do udziału w pracach komisji, z głosem doradczym, dyrektor może zapraszać także inne osoby godne zaufania, zwłaszcza przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji, o których mowa w art. 38 § 1, oraz kościołów i innych związków wyznaniowych.

 

Art. 76. § 1.  Do zakresu działania komisji penitencjarnej należy:

  1)   kierowanie skazanego do właściwego zakładu karnego, jeżeli nie określił tego sąd w wyroku,

  2)   kierowanie skazanego do określonego systemu odbywania kary, jeżeli nie określił tego sąd w wyroku,

  3)   ustalanie indywidualnych programów oddziaływań na skazanego i dokonywanie ocen ich wykonywania,

  4)   dokonywanie ocen okresowych postępów skazanego w resocjalizacji,

  5)   kwalifikowanie skazanych do nauczania w szkołach i na kursach,

  6)   kwalifikowanie skazanych, o których mowa w art. 84 § 2, do zakładów karnych dla młodocianych oraz skazanych, o których mowa w art. 96 § 3, do odbywania kary w oddziałach terapeutycznych,

  7)   kwalifikowanie skazanego, o którym mowa w art. 88 § 4, jako wymagającego osadzenia w zakładzie karnym typu zamkniętego w warunkach zapewniających ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo zakładu, oraz wymienionego w art. 88 § 3, jako wymagającego osadzenia w tym zakładzie w wyznaczonym oddziale lub celi oraz dokonywanie, co najmniej raz na 3 miesiące, weryfikacji tych decyzji,

  8)   weryfikowanie indywidualnych programów oddziaływania albo indywidualnych programów terapeutycznych, a także kierowanie i wycofywanie skazanych z oddziałów terapeutycznych,

  9)   wyrażanie opinii w sprawach przyznania skazanemu przepustki, o której mowa w art. 91 pkt 7 lub art. 92 pkt 9, oraz nagrody, o której mowa w art. 138 § 1 pkt 7 lub 8, wówczas gdy są one udzielane:

a)  po raz pierwszy,

b)  po przerwie trwającej dłużej niż 6 miesięcy,

c)  po powstaniu istotnych zmian w sytuacji prawnej lub rodzinnej skazanego,

  10)  wyrażanie opinii w sprawach:

a)  przyznania nagrody, o której mowa w art. 138 § 1 pkt 7 lub 8, skazanemu skierowanemu do odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego,

b)  projektu porządku wewnętrznego zakładu karnego oraz zmiany tego porządku,

c)  innych przekazanych jej przez dyrektora,

  11)  podejmowanie decyzji w sprawie korzystania przez skazanego z uprawnień określonych w art. 107 oraz zwolnienia z wykonywania pracy, na podstawie art. 121 § 7,

  12)  wykonywanie innych zadań przewidzianych w ustawie i w przepisach wydanych na jej podstawie.

§ 2. Jeżeli decyzja komisji penitencjarnej w przedmiocie klasyfikacji jest sprzeczna z prawem, o jej zmianie lub uchyleniu orzeka sąd penitencjarny; art. 7 § 5 stosuje się odpowiednio.

§ 3.  W wypadku określonym w § 2 decyzję komisji penitencjarnej może także uchylić dyrektor okręgowy Służby Więziennej albo Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

 

Art. 77. § 1. W zakładzie karnym dyrektor może powoływać także inne organy kolegialne, w skład których mogą wchodzić również osoby spoza zakładu.

§ 2. Organy kolegialne mogą podejmować zadania związane z oddziaływaniem na skazanych, zwłaszcza z organizacją ich zatrudnienia i przygotowywaniem do zwolnienia oraz ze współpracą z instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami i fundacjami świadczącymi pomoc skazanym i ich rodzinom.

 

Art. 78. § 1. Karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym wykonują funkcjonariusze Służby Więziennej oraz pracownicy tego zakładu.

§ 2. Dyrektor Generalny lub dyrektor okręgowy Służby Więziennej mogą wydawać dyrektorom zakładów karnych polecenia niezbędne dla prawidłowego i praworządnego wykonywan...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin