Rozstępy(2).doc

(61 KB) Pobierz
Rozstępy

Rozstępy

Jak się uchronić przed nimi
i jak się ich pozbyć kiedy już się pojawią

Czym są rozstępy (definicja z Wikipedii):
Rozstępy (łac. striae distensae) - wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących skórną strukturę. Można zapobiec ich powstaniu, ale gdy już się utworzą, można jedynie zmniejszyć ich widoczność. Przyczyny powstawania rozstępów to: czynniki hormonalne, znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża, czynniki genetyczne oraz zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej.

Głównym powodem powstawania rozstępów jest uszkodzenie włókien elastyny, która jest odpowiedzialna za elastyczność skóry i jej zwięzłość. Elastyna utrzymuje we właściwej pozycji włókna kolagenu w skórze. Prawidłowa budowa włókien elastyny sprawia że są on wyjątkowo odporne na rozciąganie, mogą pod wpływem siły rozciągającej powiększać swoja długość nawet dwukrotnie i po ustąpieniu napięcia powracają do swojej pierwotnej długości.

Pod wpływem hormonów w właściwie jednego hormonu - kortyzolu - następuje osłabienie włókien elastyny, które stają się bardzie podatne na zerwanie. Kiedy nastąpi uszkodzenie elastyny, włókna kolagenu mogą się łatwo przemieszczać i w rezultacie pojawiają się rozstępy. Widoczne jako czerwone podłużne plamy umiejscowione w głebszych warstwach skóry. Rozstępy powstają na poziomie skóry właściwej.

Kto jest najbardziej narażony na powstawanie rozstępów?

Ryzyko powstawania rozstępów wzrasta:

·         w czasie ciąży z powodu zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, szybkiemu przybieraniu na wadze, możliwości powstawania niedoborów mikro i makro składników co może mieć wpływ na zdrowie (kondycję skóry),

·         w okresie dojrzewania (zmiany hormonalne, szybki wzrost układu kostnego),

·         u osób intensywnie ćwiczących i przyjmujących preparaty stymulujące przyrost masy ciała,

·         u osób które odchudzają się stosując głodówki ( niedożywienie i osłabienie organizmu powoduja podniesienie poziomu kortyzolu i podatności na powstawanie rozstępów),

·         u osób mających dziedziczne skłonności do powstawania rozstępów

·         u osób cierpiących na zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej

·         u osób poddawanych długotrwałemu stresowi ( kortyzol jest nazywany hormonem stresu, jego poziom w organiźmie wzrasta w wyniku oddziaływania stresu)

Wszystkie zabiegi które mogą być wykonane w domu, bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym czy lekarskim.

Najprostrzym sposobem jest zastosowanie odpowiedniego kosmetyku na rozstępy.
Na rynku jest dostępnych sporo preparatów o takim przeznaczeniu.
Rozpiętość cen tego typu kosmetyków jest bardzo duża, zawiera się w przedziale od kilkunastu do kilkuset złotych.
Opinie co do skuteczności tych kosmetyków bywają diametralnie różne, w niektórych przypadkach osoby stosujące preparaty przeciw rozstępom informują o dużej skuteczności inne narzekają że specyfik nie działa zupełnie.
W internecie można natknąć się na strony internetowe, na których zamieszczane są rankingi kosmetyków na rozstępy.
Oczywiście czołowe miejsca rankingów zajmują najdroższe kosmetyki. Ponieważ nie ma sposobu żeby zweryfikować te opinie zalecamy daleko idącą ostrożność przy podejmowaniu decyzji o zakupie tego typu pereparatów.
Jeżeli jednak wydatek rzędu kilkuset złotych na nieskuteczny preparat nie stanowi problemu dla Ciebie problemu po prostu zignoruj tę radę.

Porównując składy różnych kosmetyków, doszliśmy do wniosku, że bez narażania na duże wydatki, osób, które zdecydują się skorzystać z naszej rekomendacji, możemy polecić następujące wyroby:

ZIAJKA KREM PRZECIW ROZSTĘPOM produkcji firmy Ziaja,
Krem na rozstępy produkcji firmy Ava,
FISSAN - Krem na rozstępy skóry z witaminą C E F produkcji firmy Sara Lee (jak podaje producent produkt przeznaczony przede wszystkim dla kobiet w ciąży)

Co powinny zawirać kosmetyki o działaniu przeciw rozstępom:

·         fitoestrogenów pobudzających syntezę kolagenu, ekstrakty z Centella asiatica, ekstrakty

·         wyciągi z soi - działanie antyutleniające, przeciwzapalne, pobudzajęce fibroblasty,

·         związki krzemu (silanole) - sprzyjają regeneracji włókien kolagenowych i elastycznych, zwalczają wolne rodniki,

·         pirogronian sodowy - stymuluje aktywność fibroblastów,

·         kwas mlekowy - zmniejsza rogowacenie naskórka,

·         witaminy A, C, E - właściwości antyoksydacyjne

·         witaminę F - mieszanina nienasyconych kwasów tłuszczowych - (linolowego, linolenowego i arachidowego) - wpływa na prawidłowy stan skóry i włosów, działa przeciwzapalnie, immunostymulująco, pobudza regenerację nabłonków i tkanki łącznej,

·         kwas hialuronowy

Oczywiście nie zdarza się aby wszystkie w/w składniki występowały w składzie jednego kosmetyku ale im ich jest więcej i w większym stężeniu wystepują tym większa szansa że preparat będzie skuteczny.

Innymi składnikami, które mogą przyczyniać się do przeciwdziałania powstawaniu rozstępów lub ich niwelowania są:

·         olej z masłosza (shea butter),

·         masło kakaowe,

·         olej jojoba,

·         olej z norki (mink oil)

Ten ostatni budzi sporo kontrowersji, ponieważ pozyskiwany jest tkanki tłuszczowej norek, jest więc surowcem pochodzenia zwierzęcego! Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami tego rodzaju surowce nie powinny być stosowane z kosmetykach produkowanych krajach należących do Unii Europejskiej (Dyrektywa UE).

W literaturze amerykańskiej poświęconej kosmetyce olej norkowy wymieniany jest jako jeden z bardziej skutecznych w pielęgnacji skóry narażonej na powstawanie rozstępów i zmarszczek. Wysoką wartośc pielęgnacyjną olej ten zawdzięcza unikalnemu składowi.

Olej norkowy zawiera mieszaninę kwasów tłuszczowych o strukturze podobnej do tej występującej w skórze człowieka.

Przeprowadzono wiele badań nad olejem norkowym w USA, Korei Płd., Japonii, które potwierdziły skutecznośc tego oleju. Olej norkowy jest dopuszczony do stosowania w kosmetykach w Japonii, kraju który ma chyba najbardziej restrykcyjne przepisy odnośnie substancji chemicznych stosowanych w kosmetykach.

Mimo potwierdzonej skuteczności olej norkowy nie będzie stosowany w kosmetykach produkowanych w Europie. Dla jednych to dobra wiadomość dla innych zła. Jest też wiadomość, która mamy nadzieję ucieszy jednych i drugich, francuska firma CRM International wprowadziła do oferty handlowej zamiennik dla oleju norkowego, który produkowany jest na bazie olejów roślinnych Vegetable Mink OiI. Własności i skład kwasów tłuszczowych jest bardzo podobny do oryginału. Wkrótce zamieścimy więcej informacji na temat tego ciekawego surowca.

Wracając do domowych metod walki z rozstępami poza używaniem gotowych kosmetyków możemy spróbować kilku domowych sposobów opartych na ogólnie dostępnych składnikach:

Dwa razy dziennie wcierać w miejsca narażone na powstawanie rozstępów:

1.       oliwę z oliwek (najlepiej jakości virgin) lub

2.       olej rzepakowy (niedoceniany rodzimy olej, który zawartością substancji aktywnych przewyższa oliwę)

3.       masło shea (naturalne lub rafinowane), żródła amerykańskie donoszą o dużej skuteczności masła shea w likwidowaniu już powstałych rozstepów,

4.       specyfiki powstałe ze zmieszania masła shea z innymi olejami np. olejem jojoba, olejem abisyńskim, meadowfoam,amarantusowym, lnicznikowym czy lnianym.

W dalszej części artykułu podamy kilka receptur na tego typu środki do przygotowania w domu.

Bardzo ważne żeby aplikowanie w/w środków łączyć z masażem. Masowanie skóry przyczynia się do jej wzmocnienia i obniżenia ryzyka powstania rozstępów.

Jeżeli na skórze już pojawiły się rozstępy masaż w połączeniu z kosmetykami o działaniu natłuszczająco nawilżającym przyśpiesza zanikanie rozstępów lub zmniejsza ich widoczność na skórze.

1.       Ważne aby masować skórę wzdłuż widocznych rozstępów.

2.       Masaż w kierunku poprzecznym może przyczynić się do pogłębienia rozstępów.

3.       Jeżeli to możliwe masaż prowadzimy również w kierunku przpływu krwi ( w kierunku serca) o ile nie koliduje z zaleceniem z punktu pierwszego (masaż wzdłuż rozstępów).

4.       Dobrym sposobem zapobiegającym powstawaniu rozstępów jest niezbyt mocne podszczypywanie skóry.

5.       W czasie kąpieli stosujemy na miejsca objete rozstępami natrysk na przemian ciepłą i zimną wodą. Poprawi to krążenie i pobudzi skórę do szybszej regeneracji.

Skutecznym zabiegiem wspomagającymi i podnoszącym skuteczność aplikowanych na skórę preparatów jest regularne wykonywanie peelingu miejsc w których pojawiły się rozstępy. Zleżnie od efektywności peeling można go powtarzać co 4 - 7 dni. Im mocniejszy (agresywniejszy) peeling tym pozostawiamy więcej czasu skórze na zregenrerowanie się.

Jeszcze jedna wskazówka. Peeling podwyższa wrażliwość skóry na promienie UV.
Skóra szybciej się opala. Generalną zasadą jest unikanie wystawiania się na promienie słoneczne ( również solarium).
W przypadku kiedy walczymy z rozstępami nie zawsze ta ogólna reguła jest słuszna. W wielu przypadkach opalanie skóry powodowało zmniejszenie widoczności zrozstępów. Warto to sprawdzić "na własnej skórze".
Oczywiście opalanie musi być stopniowe. Zaczynamy od kilku kilkunastu minut zależnie od intensywności z jaką operuje słońce. Po kilku godzinach po kąpieli słonecznej sprawdzamy efekt . Jeżeli nie następuje powiększenie kontrastu między kolorem rozstępów a normalną skórą możemy kontynuować terapię słoneczną. W pierszych dniach nie stosujemy kremów z filtrami UV. Skórę smarujemy oliwką lub najlepiej masłem shea, zabezpieczymy skórę przed nadmiernym wysuszeniem a jednocześnie nie będziemy blokować promieni UV przed głębszym wnikaniem w naszą skórę.
Po opalaniu i umyciu się ponownie wcieramy któryś z opisanych preparatów, tym razem najlepiej zastosować krem lub balsam zawierający masło shea i masło kakaowe mające własności naturalnego, brązera.

podajemy kilka przepisów pozwoli to łatwiej dopasować do posiadanych domowych zapasów, zaczynamy od najprostrzych:

Olejek

·         olej rzepakowy 50 ml

·         olej winogronowy 50 ml

·         olejek eteryczny 2 - 3 krople (lawendowy, geraniowy, szałwiowy, mandarynkowy)

Olejek

·         oliwa z oliwek 50 ml

·         olej winogronowy 50 ml ( może być olej ze słodkich migdałów, awokado, pestek brzoskwini lub mieszanka tych olejów zależnie od dostępności)

·         olejek eteryczny 2 - 3 krople (lawendowy, geraniowy, szałwiowy, mandarynkowy)

Balsam z olejem jojoba

·         oleju jojoba 70 ml

·         masło shea naturalne lub rafinowane 25 g (ok. 30 ml) dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej kosystencji można lekko podgrzać w kąpieli wodnej przyśpieszy to proces mieszania (masło shea topi się w temp. ok 32 - 33 stopni Celsjusza

·         możemy dodać 2 - 3 krople oleju eterycznego z lawendy, geranium, szałwi, sandałowego lub mandarynkowego

Balsam na oleju rzepakowym

·         olej rzepakowy 50 ml ( z pierwszego tłoczenia lub zimnotłoczony)

·         olej winogronowy 20 ml

·         masło kakaowe 15 g

·         miód pszczeli najlepiej akacjowy ( niepełną łyżeczkę do herbaty)

·         olejrk eteryczny mandarynkowy 2 - 3 krople

·         wszystkie składniki mieszamy (naczynie możemy podgrzać w kąpieli wodnej)

Balsam na oleju rzepakowym (droższa wersja)

·         olej rzepakowy 30 ml

·         olej winogronowy 20 ml ( lepiej użyć: olej jojoba, olej abisyński)

·         masło shea 30 g ( masło shea dostarcza substancji aktywnych i jednocześnie stabilizuje nasz kosmetyk, hamuje rozdzielanie się składników - syrop klonowy - może zajść koniecznośc zwiększenia ilości masła shea tak aby uzyskać miękkiej pasty)

·         olej amarantusowy 5 ml ( można użyć zamiennie olej meadowfoam)

·         miód pszczeli ( niepełną łyżeczkę do herbaty)

·         syrop klonowy łyżeczkę do herbaty)

·         olejek mandarynkowy 2 -3 krople

Kobiety w ciąży powinny zrezygnować ze stosowania olejków eterycznych!

Podsumowując temat należy zaznaczyć że jak zwykle łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Dlatego dbajmy o skórę stosując regularnie odpowiednie kosmetyki kupione czy też samodzielni wprzygotowane. Stosujmy dietę zmniejszającą ryzyko powstania rozstępów, zapewniającą wystarczające dawki witamin ( A, E, PP, B5, F) oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku, krzemu i potasu), ewentualnie uzupełnienie diety suplementacją tych składników w gotowych preparatach witaminowych (kobiety w ciąży powinny konsultować użycie tego typu środków ze swoim lekarzem prowadzącym).

Unikamy stresu! Stres pośrednio może przyczyniać się do powstawania rozstępów.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin