biuro w domu.doc

(25 KB) Pobierz

Rzeczpospolita    04.10.07 Nr 232

 

Przychody - koszty

CZYTELNICY PYTAJĄ dF odpowiada

Biuro w domu, jaki podatek

 

Mam działalność zarejestrowaną w domu i wykonuję tam niektóre firmowe czynności (korespondencja z klientami, prowadzenie księgowości). Lokal wykorzystuję jednak przede wszystkim na cele mieszkalne. Czy muszę płacić wyższy podatek od nieruchomości?

 

Wydaje się, że nie, oczywiście jeśli lokal nadal jest przeznaczony na potrzeby mieszkaniowe. Samo zarejestrowanie działalności nie powoduje, że nieruchomość przestaje być mieszkaniem, a staje się siedzibą firmy.

Nie zmienia też jego przeznaczenia wykonywanie drobnych czynności związanych z działalnością (praca na komputerze, prowadzenie księgowości). Co innego, gdyby podatnik wyposażył mieszkanie w specjalistyczny sprzęt i przyjmował klientów (np. zrobił z niego gabinet lekarski). Przepisy są jednak niejasne. Art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi, że wyższy podatek od nieruchomości trzeba płacić od "budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej". Przepisy nie precyzują, kiedy część mieszkania jest "zajęta na prowadzenie działalności". Czy wystarczy, że jest tam firmowy komputer i szafa z książkami? Chyba nie.

Tak wynika z interpretacji prezydenta miasta Łodzi z 3 sierpnia br. (IIIRF 31100/1/02/07). Chodziło o stawkę podatku od 38-metrowego mieszkania, w którym 10 metrów jest wykorzystywane na potrzeby indywidualnej praktyki lekarskiej. Znajduje się tam biurko, komputer, krzesło, dokumenty oraz specjalistyczny sprzęt, ale lekarz nie przyjmuje pacjentów. Powierzchnia ta nie jest fizycznie wydzielona i jest także wykorzystywana na potrzeby osobiste. Zdaniem pytającego lokal nie stracił swojego mieszkalnego charakteru i nie musi płacić wyższego podatku. Faktycznie tak jest, jak czytamy w odpowiedzi: "Zwrot "zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej" oznacza, że budynek mieszkalny lub jego część musi być faktycznie zajęty na działalność gospodarczą, nie wystarczy więc fakt, że jest on związany z działalnością gospodarczą, gdyż znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy. (...) Jeżeli zatem lokal mieszkalny lub jego część został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej służą jednocześnie celom mieszkalnym, to będą one korzystały ze stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. jak dla budynków mieszkalnych".

Tak też wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 sierpnia 1992 r. (SA/Wr 650/92). W orzeczeniu tym czytamy, że art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych "wymaga, aby część budynku mieszkalnego była przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych, związanych z zamieszkiwaniem w budynku".

Więcej na ten temat pisaliśmy w DF z 24 maja br.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin