konspekt dobre maniery.pdf

(60 KB) Pobierz
Microsoft Word - Jesteœmy kulturalnymi uczniami - ustalamy zasady zachowani–
Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej
(obejmujący obszary aktywności społecznej, polonistycznej,
muzyczno-ruchowej i plastycznej)
Temat dnia: Jesteśmy kulturalnymi uczniami – ustalamy zasady zachowania w
szkole.
Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w szkole,
Cele operacyjne ( w wyniku podjętych działań uczeń):
obserwuje swoje postępowanie i ocenia je,
wskazuje rozwiązania określonej sytuacji problemowej,
znajduje odpowiednik litery drukowanej wśród liter pisanych,
ilustruje ruchem wskazaną sytuację,
wyciąga wnioski ,
słucha uważnie innych i potrafi ocenić wypowiedź innych,
zgodnie bawi się z innymi.
Metody pracy: słowna: rozmowa, czytanie, objaśnianie; działań praktycznych,
problemowa, metoda aktywizacyjna: obcy przybysz.
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita.
Pomoce dydaktyczne: duży rysunek szkoły, tekst wiersza, cegiełki z napisami
drukowanymi (przywieszane na tablicy) i pisanymi (dla każdego ucznia),
rysunki szkoły z gotowymi już tekstami dla uczniów rozdawane w części
końcowej zajęć.
1
Przebieg zajęć:
I Wstęp
1. Zabawa rozpoczynająca zajęcia:
„Wszyscy są, witam Was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś TY
Raz, dwa, trzy” x 3
2. Wprowadzenie w temat zajęć: Wczoraj zastanawialiśmy się, co
spodobałoby się obcemu przybyszowi, gdyby przybył do naszej szkoły, a
co nie. Stwierdziliście, że trzeba zmienić, to co mu się nie podobało, a
wszyscy będziemy czuć się lepiej i bezpieczniej w szkole. Dzisiaj na
zajęciach zastanowimy się nad tymi zmianami i zbudujemy właśnie taką
szkołę, która będzie przyjemna i wesoła, w której każdy będzie chciał się
uczyć. Na początek zajęć wysłuchajcie wiersza i zastanówcie się, co to
jest dobre wychowanie?
WIERSZ „KWOKA” J.BRZECHWA
„KWOKA”
Proszę pana, pewna kwoka
traktowała świat z wysoka.
I mówiła z przekonaniem:
- Grunt - to dobre wychowanie!
Zaprosiła raz więc gości,
by nauczyć ich grzeczności.
Osioł pierwszy wszedł, lecz przy tym
w progu garnek stłukł kopytem.
Kwoka wielki krzyk podniosła:
- Widział kto takiego osła?!
Przyszła krowa. Tuż za progiem
zbiła szybę lewym rogiem.
Kwoka, gniewna i surowa,
zawołała - A to krowa!
Przyszła świnia prosto z błota.
Kwoka złości się i miota:
- Co też pani tu wyczynia?
Tak na błocić! A to świnia!
Przyszedł baran. Chciał na grzędzie
siąść cichutko w drugim rzędzie.
Grzęda pękła. Kwoka wściekła,
coś o łbie baranim rzekła.
2
I dodała: - Próżne słowa,
takich nikt już nie wychowa.
Trudno... Wszyscy się wynoście!
No i poszli sobie goście.
Czy ta kwoka, proszę pana,
była dobrze wychowana?
3. Burza mózgów: Dobre wychowanie to……..
4. Swobodne wypowiedzi uczniów: Czy dobre wychowanie jest potrzebne?
Jak się czujemy przebywając z kimś dobrze wychowanym? Jak możemy
inaczej powiedzieć o kimś dobrze wychowanym?
5. Ustalenie zasad nagradzania za aktywną i właściwą postawę na zajęciach.
- za prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje cegiełkę.
II Rozwinięcie
1. Głośne, indywidualne odczytanie wiersza „Dzień dobry!”
„DZIEŃ DOBRY!”
Dzień dobry - mówisz i już jakoś jaśniej.
Dzień dobry - mówisz i nie masz miny kwaśnej.
Dzień dobry - mówisz i robi się weselej.
Mów więc: Dzień dobry - śmielej!
Czy świt to, czy późniejsza pora,
dzień dobry - do pana Dyrektora!
Nieważne, który to szkoły sektor,
wołaj: dzień dobry, pani Dyrektor!
Dzień dobry - ze skinieniem głowy
tym, co ci wiedzy zapas niosą nowy.
Wśród innych osób wielu:
Dzień dobry, mój nauczycielu!
Dzień dobry - mów rodzicowi,
który kolegę do szkoły przywozi.
Czy głodny, czy najedzony,
pani z kuchni ślij ukłony!
Dzień dobry wołaj od rana
do pani, co o porządek dba dla nas.
Dzień dobry - każdemu starszemu,
a "Cześć!" - koledze młodszemu.
Dzień dobry - nic nie kosztuje...
A dobry nastrój buduje!
3
2. Rozmowa na temat wiersza:
- o jakim słowie jest mowa w wierszu?
- o jakich innych ważnych słowach powinniśmy pamiętać?
- kto przedstawi krótką scenkę o innych magicznych słowach, a my
odgadniemy jakiego słowa one dotyczą?
3. Budowanie pierwszego piętra szkoły. (Na tablicy pojawia się hasło
drukowanymi literami, uczniowie na swoich cegiełkach odszukują ten
sam tekst napisany kaligraficznie i umieszczają na tablicy)
UŻYWA MAGICZNYCH SŁÓW: PROSZĘ PRZEPRASZAM
DZIĘKUJĘ DZIEŃ DOBRY DO WIDZENIA
4. Co robi kulturalny uczeń na przerwie? Czego nie powinien robić i
dlaczego? (scenka – na przerwie) Zbudowanie kolejnych pięter szkoły z
wyrazów umieszczonych ma kartonikach.
NA PRZERWIE NIE BIEGA NIE HAŁASUJE
5. Zabawa ruchowa „Czy widziałeś kulturalnego Tomka?
Dzieci tworzą koło i podają sobie ręce. Do środka koła wchodzi jedno dziecko
i za pomocą ruchów ciała, mimiki i dźwięków naśladuje „kulturalnego”...
Tomka.
(Wskazana jest zmiana dziecka w środku koła po każdej demonstracji)
Podczas tej zabawy dzieci wypowiadają krótki wierszyk:
„Czy widziałeś kulturalnego Tomka?
- Tak widziałem. Wyglądał i zachowywał się tak.”
6. Obserwacja zachowania swojego i kolegów na zajęciach. Wyciągnięcie
wniosków dotyczących kulturalnego zachowania na lekcji. Powstaje
ostatnie piętro szkoły.
NA LEKCJI ZGŁASZA SIĘ
NIE PRZESZKADZA INNYM W PRACY
SŁUCHA INNYCH
DBA O PORZĄDEK
4
7. Wspólne odczytanie wszystkich haseł. Ustalenie, że ktoś spełniający te
warunki powinien nazywać się kulturalnym uczniem, a nasza szkoła
SZKOŁĄ KULTURALNYCH UCZNIÓW.
8. Umieszczenie napisu na dachu szkoły.
III Zakończenie zajęć
1. Wypowiedzi uczniów – czy szkoła kulturalnego ucznia spodoba się
wszystkim przychodzącym do niej? – Dlaczego?
2. Każdy z was dostanie teraz zbudowaną przez nas szkołę. Waszym
zadaniem będzie pokolorować wszystkie cegiełki i dorysować przyjazne
otoczenie.
SZKOŁA KULTURALNEGO UCZNIA
NA
LEKCJI
ZGŁASZA SIĘ
SŁUCHA
INNYCH
NIE
PRZESZKADZA INNYM
W PRACY
DBA
O PORZĄDEK
NA
PRZERWIE
NIE
BIEGA
NIE
HAŁASUJE
UŻYWA MAGICZNYCH
SŁÓW
PRZEPRASZAM
PROSZĘ
DZIEKUJĘ
DZIEŃ DOBRY
DO
WIDZENIA
Opracowała Anna Rybczyńska
5
295695296.001.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin