krajobraz i ukształtyowanie terenu.doc

(219 KB) Pobierz
Krajobraz i ukształtowanie terenu

Scenariusz lekcji przyrody – klasa IV

(45 minut)

 

Krajobraz i ukształtowanie terenu

 

              Treści programowe

ü      Złożoność świata żywego

ü      Krajobraz i jego cechy

ü      Związek między krajobrazem a formami terenu

ü      Krajobraz najbliższej okolicy

 

              Cele lekcji

ü      Wiadomości

Uczeń

§         Wie, co to jest krajobraz, zna jego naturalne i wytworzone przez człowieka elementy,

§         Zna i charakteryzuje poszczególne formy terenu,

§         Stosuje przypisane modelom form terenu odpowiednie barwy.

 

ü      Umiejętności

Uczeń

§         Rozpoznaje i odróżnia elementy krajobrazu,

§         Nazywa i wskazuje na modelu formy terenu,

§         Potrafi opisać krajobraz najbliższej okolicy.

 

ü      Postawy

Uczeń

§         Jest zainteresowany światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem,

§         Charakteryzuje się postawą odpowiedzialności za swoje działania w środowisku,

§         Współpracuje w zespole, aktywnie uczestniczy w zajęciach.

 

              Metody

ü      Pogadanka

ü      Obserwacja

ü      Pokaz

 

              Formy pracy

ü      Indywidualna, zbiorowa

 

              Środki dydaktyczne

ü      Widokówki, zdjęcia z różnymi formami terenu,

ü      Modele form ukształtowania terenu,

ü      Podręcznik (str.12-15), zeszyt ucznia (str.8-90).

 

              Przygotowanie do lekcji

Uczniowie na lekcje przynoszą widokówki i zdjęcia z różnymi krajobrazami.

 

 

 

 

              Przebieg lekcji

FAZA WPROWADZAJĄCA

ü      Sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji i sposobu jej realizacji.

ü      Zwrócenie uwagi na otoczenie, wprowadzenie pojęcia krajobrazu i jego elementów (pogadanka).

 

FAZA REALIZACYJNA

    1. Uczniowie grupują kartki i zdjęcia według podobnych cech krajobrazu.

Charakteryzują poszczególne formy terenu. Wprowadzane są pojęcia niziny, wyżyny, góry (pomocny jest rysunek na stronie 16 podręcznika).

    1. Prezentacja modeli przedstawiających formy ukształtowania terenu. Zwrócenie uwagi na barwy odpowiadające poszczególnym formom.
    2. Uczniowie rozwiązują zadanie3. z 9. strony ćwiczeń, a następnie ćwiczenie                  1. z 5. strony podręcznika.

 

FAZA  PODSUMOWUJĄCA

  1. Nauczyciel podsumowuje lekcję i ocenia aktywność uczniów na zajęciach. Następnie zadaje pracę domową

ü      zadanie 1 i 2 z podręcznika strona 8-9 (na następną lekcję)

ü      w terminie dwóch tygodni uczniowie wykonują z masy solnej model krajobrazu (z zaznaczonymi formami terenu, przez zastosowanie odpowiednich barw). Uczniowie mają możliwość zapoznania się z gotowym modelem z masy solnej (wykonanym przez nauczyciela                  - zdjęcia)

 

 

Załącznik 1 – zdjęcia wykonanego modelu.

Załącznik 2 – przepis na masę solną.

 

 

 

Załącznik 1.

 

 

Załącznik 2.

              1 szklanka wody

              1 szklanka soli

              1/3 szklanki wody - wyrabiamy ciasto, kształtujemy formę. Po wyschnięciu (dla utrwalenia można upiec w piekarniku) model malujemy odpowiednimi kolorami.

                           

Zgłoś jeśli naruszono regulamin