Referat - Emilia Romagna.doc

(94 KB) Pobierz

              Stolicą Emilii Romanii jest Bolonia, zamieszkała przez ok               500 tys. osób, z czego ok 1/5 stanowią studenci. W regionie znajduje się 9 prowincji (Bolonia, Ferrara, Forli-Cesena, Modena, Parma, Piacenza, Ravenna, Reggio Emilia, Rimini), w jego obrębie leży także niezalezna Republika San Marino.

              Zamieszkały od czasów antycznych, od VI w.p.n.e. przez Etrusków. W IV w.p.n.e. podbity przez Celtów, następnie w III przez Rzymian i włączony do Ligurii. Cesarz August nazwał go Aemilia jako Octava Regio- ósmy region Imperium. U schyłku Imperium Rzymskiego w 402 cesarz Honoriusz przeniósł stolicę z Rzymu do Rawenny, nadając wschodniej części regionu nazwę Romania i właczając go do centrum politycznego zachodniego cesarstwa rzymskiego w ostatnich latach jego istnienia.

              Lombardowie podbili jedynie część regionu, mniej więcej terytorium Modeny, Parmy, Piacenzy i Reggio, podczas gdy Bolonia i Rawenna pozostały pod władzą Cesarstwa Bizantyjskiego. Z nadejściem Franków region został powierzony Papiestwu, aby na początku wieku XI być politycznie włączonym do Państwa Kościelnego.

Kiedy ponownie odrodziło się życie komun w późnym średniowieczu, takie miasta jak Bolonia, Piacenza, Modena i Reggio cieszyły się dobrobytem, także z powodu strategicznej pozycji regionu pośród innych, czasu i wpływowych rodzin, takich jak Farnese czy d'Este. Po wielowiecznym rozdrobnieniu na księstwa i komuny region został ostatecznie zjednoczony pod nowo powstałym Królestwem Italii w 1860.

              W czasie II wojny światowej Bolonia była osrodkiem oporu wobec okupacji niemieckiej, tam narodził się ruch antyfaszystowski „Czerwona Bolonia”. W 1980 ugrupowania faszystowskie wybrały tutejszy dworzec kolejowy na cel najgorszego ataku terrorystycznego w powojennym świecie. Zginęły wówczas 84 osoby.

              Krajobraz tego regionu jest zróżnicowany i siega od podnóży Apeninów na południu po płaskie tereny lezącej na północy Niziny Padańskiej. Od czasów rzymskich uprawia się tu pszenice, a tutejszy przemysł i agroturystyka należą do najbardziej rozwinietych we Włoszech, zaś Emilia- Romania to jeden z najbogatszych regionów kraju.

              Via Emilia prowadzi prosto, przez środek Emilii- Romanii, od Piacenzy do Rimini na wybrzeżu. Zbudowana w 187r.pne jako rzymska droga wojskowa, stanowiła część trasy, którą średniowieczni pielgrzymi podążali do Rzymu oraz fragment szlaku na wschód, do Rawenny i Wenecji.

              Stolica regionu, Bolonia, znana jest głównie z bogatej kuchni i najstarszego na świecie uniwersytetu.

Potrawy charakterystyczne dla Bolonii:

l        tortellini (legenda) Pewien karczmarz w dawnych czasach zobaczył przez dziurkę od klucza nagą Wenus i skopiował jej pepek. Tortellini uważane jest za potrawę typowo bolońską, ale według legendy to zdarzenie miało miejsce w Castelfranco w prowincji Modena, gdzie do tej pory w drugim tygodniu września podczas obchodów Festa di San Nicola celebruje się także powstanie tortellini. Odgrywana jest wówczas legendarna scena.

Nie powinno się mylic tortellini z romańskimi cappelletti. Różnią się one nie tylko kształtem ale i nadzieniem. Cappelletti są daniem bożonarodzeniowym.

Bolonia nazywana jest 'la grassa' ze względu na zamiłowanie mieszkańców miasta i regionu do jedzenia.

La tagliatella di Bologna

Ripieno dei tortellini di Bologna

Ragù bolognese

Lasagne verdi alla bolognese

Il friggione

Galantina di pollo (o di cappone)

Cotoletta alla bolognese

 

Uniwersytet w Bolonii został ufundowany w 1088; targ w bolonii

Emilia Romagna z racji swojego położenia i rolniczego charakteru jest regionem w którym wszystko kręci się wokół jedzenia. Każda prowincja  produkuje coś typowego tylko dla niej.

 

 

Parma

-         tu narodził się pazmezan – najsłynniejszy z włoskich serów. Do tej pory istnieje rywalizacja pomiędzy Parmą a Reggio Emilia w jego produkcji. Jest wytwarzany jedynie w ok. 950 serowniach w prowincjach Parmy, Bolonii, Reggio-Emilia, Modeny i Mantui. Ser można wytwarzać jedynie z mleka surowego, pochodzącego od krów pasionych wyłącznie trawą i sianem. Co ciekawe, produkcja Parmigiano-Reggiano dozwolona jest wyłącznie w okresie od 1 kwietnia do 11 listopada.

W zależności od stopnia dojrzałości znajdziemy go na rynku w kilku wersjach:

-         dojrzewający przez okres jednego roku ser stołowy - tzw. nuovo, czyli młody,

-         dojrzewający dwa lata ser gotowany i ser tarty, określanym mianem vecchio,tj. stary,

-         dojrzewający trzy lata ser deserowy stavecchio - bardzo stary.

Oryginalny ser Parmigiano-Reggiano odznacza się ciemną skórką o kolorze słomy, na której wypalany jest tekst Parmigiano-Reggiano.

 

- inną niezmiernie ważną specjalnością parmeńską jes oczywiście Prosciutto di Parma - to surowa, lekko solona szynka wieprzowa, która swój smak zawdzięcza dojrzewaniu na powietrzu przez, mniej więcej, jeden rok. Ma dość subtelny, delikatny smak, który niektórzy określają jako „słodki”.

Produkuje się ją wyłącznie w okolicach Parmy, co więcej mięso używane do produkcji szynki musi także pochodzić z tego regionu. Prawdziwa szynka parmeńska powinna mieć znak denominazione di origine protetta i symbol książęcej korony.

 

W związku z tradycją kulinarną w Parmie są organizowane liczne imprezy. M.in. FESTIVAL DEL PROSCIUTTO DI PARMA pod koniec września, podczas którego oprócz tradycyjnej degustacji, licznych koncertów itp. można obejrzeć w jaki sposób powstaje szynka.

 

PALIO DI PARMA, SAGRE itp.

 

Modena

-         najbardziej znanym i cenionym wyrobem modeńskim jest oczywiście ocet balsamiczny. Jest to dwukrotnie destylowane wino lokalne leżakujące 12 lat w drewnianych beczkach. Nazwa "Aceto Balsamico Tradizionale di Modena" podlega ochronie prawnej. Ocet balsamiczny jest dodatkiem do sałatek, sosów, marynat i różnych dań kuchni włoskiej, w tym nawet owoców i deserów. Charakteryzuje się ciemną barwą, gęstą konsystencją i słodkawym smakiem – z wiekiem staje się coraz ciemniejszy i gęstszy a jego cena rośnie.

-         innym dosyć znanym specjałem kuchni modeńskiej jest zampone, (nazwa popularna to bollito misto), jest to faszerowana nóżka wieprzowa

-         z okolic Modeny (dokładnie z jednej z winnic w Suzzara) pochodzi także jedno z najbardziej znanych i cenionych win włoskich – LAMBRUSCO

 

Modena jest także jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast regionu. Swoją siedzibę mają tu takie potęgi włoskiej motoryzacji, jak: Ferrari, Maserati, Lamborghini. Znajduje to odbicie w mentalności mieszkańców prowincji, ponieważ nigdzie indziej dyskusje o samochodach, motorach i wyścigach Formuły 1 nie wzbudzają aż tak intensywnych emocji jak właśnie tutaj.

 

Oprócz tego na uwagę zasługuje także przemysł ceramiczny w Sassuolo, który rozwinął się na wielką skalę z dawnych tradycji istniejących na tym terenie.

 

 

Ważniejsze święta:

- tradycje motoryzacyjne i gastronomiczne prowincji łączą ze sobą  różne wystawy zabytkowych samochodów i motorów połączone z degustacja tradycyjnych wyrobów i potraw. Np. targi motoryzacyjne w Modenie, wystawy w Spilamberto,

- FESTA DI SAN NICOLA E SAGRA DEL TORTELLINO w Castelfranco Emilia. Castelfranco Emilia ogni anno celebra la bontà e la genuinità dei suoi tortellini. Nel periodo della Sagra del Tortellino, precisamente la seconda settimana di settembre si svolge anche la Festa di San Nicola. oltre a poter assaggiare i buonissimi tortellini preparati a mano si può assistere anche alla rievocazione della loro nascita. Drugi weekend września.

- bardzo ciekawe wydarzenie folklorystyczne odbywa się co roku w „tłusty czwartek” w samej Modenie. Do miasta przyjeżdża rodzina Pavironica, w zabytkowym powozie zaprzęgnietym w dwa konie. Ubrana w stroje z epoki rodzina składa się z tradycyjnej, mitologicznej maski Modeny – uosobienia typowego mieszkańca wsi z przeszłości – Sandrone („sandroun” in modenese), bardzo ubogiego lecz jednocześnie niesamowicie sprytnego, jego żony Pulonii i ich syna Sgorghiegulo. Zostają oni uroczyście powitani na stacji w Modenie przez mieszkańców miasta, a następnie udają się w karnawałowym pochodzie ulicami miasta aż do ratusza miejskiego, gdzie Sandrone pojawia się na balkonie w asyście swojej rodziny i przeprowadza z nimi rozmowę w dialekcie na temat ważnych wydarzeń ostatniego roku i lokalnych osobistości. Rozmowa ta jest bogata w komentarze na temat życia mieszczańskiego oraz w ironiczna krytykę lokalnej administracji.

Sagra tartuffo, polenta, castagna, zampone itp. festa della patata

 

Ferrara

Z kolei Ferrara uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Półwyspu Apenińskiego słynie głównie ze swojego chleba i „salama da sugo”.

-         Typowy chleb z Ferrary został uznany przez Wspólnotę Europejską jako produkt I.G.P. (Identificazione Geografica Protetta), czyli jako element stanowiący o tożsamości geograficznej regionu i będący pod ochroną. Słynny rodzaj chleba z Ferrary o nazwie coppia ("ciupeta") składa się z części środkowej zwanej supłem (nodo) lub wstążką (‘grop’), z której odchodzą dwie odnogi w kształcie warkoczy (‘curnit’). O chrupiącej skorupce, miękki w środku, przyprawiony bądź też kompletnie bez tłuszczu, chleb z Ferrary jest dumą kuchni włoskiej i jest uznawany za najlepszy chleb na świecie.

-         Kiełbasa typu Salama da Sugo, nazywana ‘la salamina’, jest według tradycji daniem odświętnym. Jest to mieszanka mięsa wieprzowego, przyprawiona ziołami i czerwonym winem, niekiedy dodatkowo wzmocniona słodkim winem z Sycylii Marsala bądź Brandy, salama nabiera charakterystycznego i trudnego do pomylenia smaku po długim okresie przechowywania, podczas którego suszy się w swojej okrągłej powłoce, zawieszona pod sufitem lub w popiele, zawsze w miejscu świeżym, przewietrzonym i zacienionym. Salama podawana jest na gorąco, miękka i przyprawiona swoim wywarem. Książęcy ród d'Este przypisywał jej właściwości afrodyzjaku.

 

Ród d'Este faworyzował Żydów i dlatego Ferrara jest do dzisiaj znanym ośrodkiem żydowskich obyczajów i żydowskiej kuchni.

 

W Ferrarze organizowane jest najstarsze włoskie Palio, którego początki sięgają 1259roku. W przeciwieństwie do innych mu podobnych imprez w Palio di Ferrara chodzi bardziej o zabawę niż walkę i rywalizację. Udział w wyścigu biorą ubrani w tradycyjne kostiumy mieszkańcy miasta. Każda contrada ma swoje barwy. Imprezy trwają od marca aż do końca mają, w tym sam wyścig odbywa się w ostatnią niedzielę obchodów.

 

 

 

Rawenna

Miasto i prowincja słynie głównie z tego, że przez długi czas była miastem rezydencjalnym cesarzy zachodniorzymskich. Bizantyjskie świadectwo można odnaleźć w słynnych mozaikach raweńskich.

Oprócz tego w Rawennie znajduje się także grób Dantego, którego prochy zostały odmówione jego miastu rodzinnemu – Florencji.

 

-         w okolicach Rawenny uprawia się ryż wysokogatunkowy. Prowincja wiedzie też prymat w sadownictwie, głównie w uprawie brzoskwiń.

 

Forli i Romania

- chyba najsłynniejszym daniem romańskim jest piadina - podawany na ciepło cienki placek z pszennej mąki z nadzieniem. Piadinę napełnia się praktycznie dowolnym farszem, najczęściej są to: sos pomidorowy, ser (np. squacquerone czy mozzarella), mięso lub wędlina (kiełbasa, salami, pieczona wieprzowina - porchetta), grzyby, rukola, szpinak, ale także czekolada bądź konfitura.

Tradycyjne piadiny wypiekano na terakotowych talerzach, zwanych teggia, stawianych na ogniu. Dziś powszechnie używa się grilla.

Piadiny przygotowuje się i sprzedaje w niedużych budkach - piadineriach. W Polsce Piadina dostępna jest od początku maja 2008 roku w wagonach WARS.

 

Z miasta Forlimpopoli pochodzą dwie główne postacie w mitologii Romanii: bandyta Passatore (Stefano Pelloni) i gastronom, król kucharzy Pellegrino Artusi – nazywany ojcem kuchni włoskiej.

 

Segavecchia – obchodzona w Forlimpopoli w okresie Quaresimy – coś w rodzaju polskiej Marzanny – wielka kukła wyobrażająca starą kobietę; kat przecina ją na pół, wypełniona jest słodyczami.

 

Mieszkańcy Romanii stawiają sobie za punkt honoru gościnność. W Bernitoro wzniesiono nawet jej pomnik „kolumnę gościnności”, wierną kopię tej, która stała tu w średniowieczu. Kto przybywał do miasta, przywiązywał osła do jednego z żelaznych ogniw zwisających z kolumny i rodzina, na którą przypadało owo ogniwo była zobowiązana go ugościć.

 

 

 

Znani ludzie:

Pavarotti (Modena)

Antonioni i Bassani (Ferrara)

Fellini (Rimini)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin