konspekt.doc

(59 KB) Pobierz
Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne

Anna Masajada

Szkoła Podstawowa

im.J. Korczaka

wGórkach

 

 

 

 

Temat zajęcia : Toruń piernikami pachnący.

 

Grupa sześciolatków .

 

Cele ogólne :

-zapoznanie z ważniejszymi miastami Polski

-zapoznanie z legendą o toruńskich piernikach

-rozbudzenie u dzieci zaciekawienia legendami polskimi

-wzbogacenie słownika dzieci  o nowe wyrazy

-kształcenie twórczej wyobraźni dzieci i pomysłowości poprzez stwarzanie możliwości eksperymentowania słowem

-doskonalenie sprawności manualnej rąk

-doskonalenie umiejętności pracy w grupie

 

 

 

 

 

 

 

Cele szczegółowe :

-wie co to jest Toruń

-zna legendę o toruńskich piernikach

-używa poznanych wyrazów w swoich wypowiedziach

-potrafi wymyślić i przedstawić w krótkiej scence inny przebieg legendy

-potrafi przeczytać zdanie i zweryfikować jego treść

-reaguje na sygnał słowny

-potrafi ulepić piernik

-potrafi współdziałać w grupie z innymi dziećmi

 

 

 

 

 

 

 

Kluczowe pojęcia : Toruń , król ,pierniki

 

Metody : rozmowa ,teatrzyk kukiełkowy ,burza mózgów ,trening autogenny, zadaniowa ,drama

Formy : zbiorowa ,indywidualna ,grupowa

 

Środki dydaktyczne: cykl patriotyczny „Wzdłuż Wisły „-Anna Rumuńska –słuchowiska dla dzieci w wieku przedszkolnym ,kwadraty z działaniami matematycznymi z drugiej strony litery tworzące hasło ,mapa konturowa Polski ,szarfy ,napisy TAK ,NIE ,zdania dla dzieci ,opaski ,pierniki ,masa solna

 

 

Przebieg zajęcia :

1. Powitanie – dzieci witają się  paluszkami ,kolanami i innymi częściami ciała. Następnie robią koło  i przesyłają sobie przyjacielski uścisk.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Na tablicy nauczyciel  umieszcza  następujące kwadraty:

 

 

 

2+3=

 

7-5=

 

6+3=

 

1+1+1=

 

10-4=

 

 

*Dzieci wykonują zapisane działania matematyczne ,wpisują wyniki ,a następnie układają kwadraty od najmniejszego do największego wyniku. Odwracają kwadraty na drugą stronę i odczytują powstałe hasło TORUŃ

*Zaznaczenie na mapie konturowej Polski z pomocą nauczyciela miejsca ,w którym znajduje się Toruń .

 

3.Zaproszenie dzieci do oglądnięcia teatrzyku kukiełkowego z wykorzystaniem nagrania słuchowiska „Gwiazdy nad Toruniem „ z cyklu „Wzdłuż  Wisły

             

 

 

 

 

 

 

 

Narrator:    Opowiem ci ,jak to przed wiekami ,żył tu mistrz Bartłomiej wraz z pomocnikami. Posłuchaj Wisełko tej starej legendy ,skąd się wziął w Toruniu ów przesławny piernik.

   Piosenka        Kto w Toruniu mieszka

                         Wesoło się śmieje ,

                         Je toruński piernik

                         Dobrze mu się dzieje.

                         Wszyscy się częstują

                         W Toruniu piernikiem

                         A więc dobrze temu

                         Kto jest  toruńczykiem,

                        A więc dobrze temu

                         Kto jest  toruńczukiem.

 

 

Bogumił:     Pójdę za miasto ,tam pod lasem przy jeziorku pewnie już niezapominajki zakwitły .   Zerwę dla mojej miłej. Nic innego dać jej nie mogę .Ojej ! A to co po wodzie   pływa  ? Pszczoła ? Jaka duża !Skrzydełka zamoczyła  z trudem łapkami przebiera, jeszcze utonie biedaczka. Poczekaj pszczółko, wyciągnę cię, a skrzydełka ci słonko osuszy ,wietrzyk owieje ,nie bój się.- Poleciała ! A to co za dziwy ? Na gałązce kaliny niczym na tronie, siedzi maleńka osoba i koronę ma na złocistą. To chyba sama królowa krasnoludków.

 

Królowa :      Dzięki ci zacny czeladniku., żeś moją ukochaną pszczołę od śmierci uratował.        Jest to matka pszczelego rodu. Tak więc oddałeś nam wielką przysługę. Słuchaj uważnie, bo wielką tajemnicę ci zdradzę. Jeśli do zagranicznych korzeni i przypraw ,dodasz do pierników ,które wypiekasz wonnego i słodkiego miodu ,smak ich będzie niezrównany. A jeśli usłuchasz mej rady, szczęście już cię nie opuści.

 

Bogumił:     Dzięki ci królowo! Twe rady zachowam w mym sercu. Pędzę do miasta ,żeby nowe pierniki wypiekać.

Ale się zmachałem . Ale co to za ruch w mieście ?

 

Bartłomiej :    Gdzieżeś to bywał ? Nie wiesz ,że wszyscy mistrzowie piekarscy z całego Torunia ciasta i pierniki szykują ,aby króla godnie powitać ?

 

Bogumił :           Nie gniewajcie się mistrzu! Już za robotę się biorę .A pierniki takie zrobię ,że w całym Toruniu nikt takich nie widział. Sam król wam dziękować będzie .

 

Bartłomiej :         Nie gadaj po próżnicy ,za robotę się bierz !

 

 

Piosenka              Wezmę mąkę białą

                             Dodam też przyprawy

                             Zachwycą się wszyscy

                             Nawet król łaskawy.

    Wyrobię wymieszam pierniki ,cudaki

    Upiekę królowi najlepsze przysmaki.

    Wyrobię wymieszam pierniki ,cudaki

    Upiekę królowi najlepsze przysmaki.

       

                            Och ! Zapomniałem o radzie królowej. Spróbuję i dodam miodu złocistego ,może przyniesie mi szczęście. Teraz do pieca .

 

Mieszkańcy :      Niech żyje król ! :      Niech żyje król !               :      Niech żyje król !

 

Król :          Mmmmm Który to mistrz ,te pyszności wypiekał? Rzeczywiście  -wspaniały !

 

Bartłomiej :    Tenże Bogumił ,a mój czeladnik najjaśniejszy panie .

 

Król :                  Złote masz ręce Bogumile ,a pierniki twoje mniam przedziwną smakowitość. Aby nagrodzić trud twój dla godnego przyjęcia nas ,przywilej królewski dla miasta Torunia nadamy .Odtąd mieszkańcy miasta Torunia po wsze czasy mają prawo wypiekać pierniki miodowe i wysyłać je do wszystkich innych miast.

 

Mieszkańcy :           Niech żyje król ! :           Niech żyje król ! :           Niech żyje król !

 

 

 

 

4. Rozmowa na temat teatrzyku.

 

-wymienienie bohaterów przedstawienia ,

-co przytrafiło się nad jeziorkiem ,

 

-kto pomógł królowej krasnoludków ,

-ocena postępowania Bogumiła ,

-w jaki sposób królowa pszczół odwdzięczyła się Bogumiłowi ,

-kto przyjechał do Torunia

-w jaki sposób powitano króla w Toruniu

-jak zakończyła się legenda

-zwrócenie uwagi na to kto był najważniejszą osobą w państwie  -jak ta osoba nazywa się teraz

 

5. Zabawa bieżna Podróż .

Dowolnych miejscach Sali dzieci rozkładają szarfy ,tworząc domki. Nauczyciel wyprowadza dzieci z domków , wzywając je do podróży dotknięciem ręki lub wywołaniem imienia.Kiedy znajdują się z dala od swojego domku nauczyciel woła –Toruń .Na to hasło wszystkie dzieci starają się  szybko wrócić do swojego lub najbliższego domku.

 

6. Zabawa Czy dobrze znasz legendę o toruńskich piernikach .

W dwóch miejscach w sali przedszkolnej umieszczone są napisy

 

NIE

 

 

TAK


 

*Każde dziecko otrzymuje zdanie na kartce. Jeśli treść zdania zgadza się z legendą staje przy napisie TAK. Jeśli zdanie jest nieprawdziwe staje przy napisie NIE.

.

 

Bogumił to pomocnik Bartłomieja.

Bartłomiej uratował królową pszczół.

Królowa krasnoludków  dała nagrodę  Bogumiłowi .

Bogumił nie umie piec pierników .

Królowi smakowały pierniki .

Bogumił do ciasta dodał miodu .

Bogumił był złym człowiekiem .

Bartłomiej ukarał swojego pomocnika .

Toruń to polskie miasto .

Bartłomiej był krawcem .

 

 

Jeśli dzieci nie znają wszystkich liter ,niektóre wyrazy można zastąpić obrazkami .

 

7.Rozpoznawanie pierników po smaku .

-w nagrodę za dobrze wykonane zadanie ,przygotowałam dla was małą niespodziankę.

* nauczyciel rozdaje opaski ,które dzieci ubierają na oczy . Nauczyciel częstuje dzieci piernikami .

-czy wiecie co jecie ?

*dzieci określają to co czują  ( miękki ,słodkie )

. * po zdjęciu opaski określanie kształtu pierników .

 

8. Drama -Co by się stało gdyby Bogumił  nie pomógł królowej krasnoludków?

* Dzieci w kilkuosobowych grupach zastanawiają się nad innym przebiegiem legendy ,przydzielają sobie odpowiednie role i przedstawiają krótkie scenki .

 

9. Bajka relaksacyjna o pszczole Słoduszce.

-posłuchajcie bajki o pszczole Słoduszce. Postarajcie się przeżyć to co ona.

 

Było lato, słońce mocno grzało. Pachniały kwiaty .Słoduszka od rana zbierała z kwiatów słodki nektar . Musiała bardzo szybko poruszać skrzydełkami .Poczuła zmęczenie .Ile to jeszcze kwiatów muszę odwiedzić ?  Zaczęła liczyć : 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. Słoduszce zaczął plątać się język, położyła się wygodnie na dużym liściu, rozluźniła zmęczone nóżki i łapki , zamknęła oczy .Jej brzuszek zaczął spokojnie oddychać .Jak mi dobrze .Moja prawa łapka staje się coraz cięższa , nie chce mi się jej podnieść . Moja lewa łapka staje się leniwa , nie chcę mi się jej podnieść .Tylko mój brzuch równiutko , spokojnie oddycha . Prawa noga z przyczepionym woreczkiem miodu staje się ciężka  ,coraz cięższa i cięższa .Lewa noga , też z woreczkiem miodu staje się ciężka .Nie chce mi się jej podnieść .Głowa jest tak wygodnie ułożona .Jestem spokojna .,słyszę spokojną muzykę .Czuję jak słońce ogrzewa moje nogi i łapki .Jest mi coraz cieplej .Jestem spokojna . Czuję się bezpiecznie .Ogarnia mnie senność . zasypiam ,zasypiam ,zasypiam.

 

10 . Lepienie z masy solnej pierników  wg. własnego pomysłu .

11. Porządkowanie stolików .

12. Wspólne oglądanie i omówienie prac.

 

LITERATURA :

 

Maria Kruger  Klechdy domowe. Warszawa -Nasza księgarnia 1963

Smyk-piosenki dla dzieci .Kraków -Polskie Wydawnictwo Muzyczne 1977

Barbara Kaja  Zarys terapii dziecka  .Bydgoszcz - Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej 2001

Nowe w szkole nr 2 (78) 2005

R. Trześniowski  Gry i zabawy ruchowe

 

Anna Rumuńska Wzdłuż Wisły –słuchowiska dla dzieci w wieku przedszkolnym –Wifon 1989

Marta Bogdanowicz  Ruch i piosenka dla najmłodszych .Gdańsk –Fokus  2002

Wychowanie przedszkolne nr 2 / 2003 –Kielce -Mac

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin