GORYL.doc

(1021 KB) Pobierz
GORYL

GORYL

----------------------------

POŻYWIENIE



Choć  goryle  są wegetarianami, rzadko żywią  się  liśćmi  drzew rosnących w najbliższej okolicy. Preferują owoce, liście i soczyste łodygi  różnych roślin, tworzących dolne piętro lasu. Goryle  niemal nie piją, potrzebną  ilość  cieczy  dostarcza  im mięsiste  pożywienie i poranna rosa na liściach roślin. Ich przysmakiem  są pędy  bambusa. Gdy pojawiają  się młode pędy, goryle niezmordowanie  przemierzają  las w ich  poszukiwaniu.

ZACHOWANIA SPOŁECZNE

Stado goryli prowadzi  zawsze najsilniejszy samiec. Kiedy się  zestarzeje, zastępuje  go młodszy  następca. Odbywa się to w pokojowy sposób. Wymianie  nie towarzyszą walki  między  dorosłymi samcami. Choć każda grupa rodzinna żyje na dość małym terytorium,  nie pozostaje na nim sama, często tereny stad pokrywają się. Miedzy poszczególnymi stadami żyjącymi na jednym terenie  nie dochodzi  do żadnych konfliktów. Bardzo  istotną  rolę  w życiu  społecznym goryli zajmuje wzajemna pielęgnacja  sierści. Zwierzęta przeczesują  sobie sierść  i dotykają  się przy tym rękoma i nogami. Celem tej  czynności  jest nie tylko utrzymanie  sierści w czystości  i pozbycie się  pasożytów,  ale ma ono głębsze  przyczyny  społeczne. Ścisły  kontakt  i przyjazne  obmacywanie się umacnia związki w stadzie i eliminuje napięcia  pomiędzy  jego  członkami. 

Goryle co wieczór budują  w koronach drzew  gniazdo,  w którym spędzają  potem noc. Młode przez około  trzech lat dzielą  schronienie  z matką. Wkrótce  budzi  się  w nich silny pęd do budowania własnych legowisk.

CZY WIESZ, ŻE...

·     Kiedy  goryl chce się napić, co zdarza się bardzo rzadko, zamacza sierść  na grzbietach rąk i wysysa z niej potem wodę.

·     Przy wzajemnej pielęgnacji sierści  goryl  może  tak się  odprężyć, że  popada w trans.

·     Samce  i samice wyraźnie różnią się od siebie wielkością. Samce są zdecydowanie potężniejsze, dojrzałe  osobniki mają srebrnoszarą  sierść  na grzbiecie (tzw. Srebrzysty grzbiet). Można je też poznać po silnie rozwiniętym grzebieniu  kości  ciemieniowej, do którego  przymocowane są mięśnie.  

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin