WODNICA KAMERUŃSKA.doc

(302 KB) Pobierz







Wodnica kameruńska jest  świetnie przystosowana do życia  w płynących rzekach. Ze swym długim, szczupłym ciałem i spłaszczonym ogonem przypomina wydrę. Jej spłaszczony po bokach ogon podobny  jest do ogona kijanki,  ma  też kształt wiosła i zwęża  się po  bokach. Wodnica kameruńska używa ogona przy  pływaniu i nurkowaniu – szybkimi ruchami  ogona i całego ciała z boku na bok potrafi poruszać się w przód i błyskawicznie zmienić kierunek. Kończyny  przednie i tylne są dość krótkie, przy  pływaniu nie pomagają i są mocno przyciśnięte do ciała. Na lądzie wodnica nie jest tak zwinna jak w wodzie, ale w razie konieczności potrafi bardzo szybko biec. Wodnica kameruńska  ma delikatną, błyszczącą sierść, którą tworzy gęsta warstwa podszerstka i długie,  szorstkie  włosy  okrywowe. Pięć  palców  na kończynach przednich nie jest połączonych błoną pławną, ale drugi i trzeci palec tylnych kończyn są całkowicie zrośnięte. Wodnica korzysta z nich jak z grzebienia przy  pielęgnowaniu  sierści. Jest  to bardzo ważna czynność,  bowiem jej sierść musi pozostawać wodoodporna. Kiedy wodnica płynie, nad wodę wystają tylko oczy, uszy i nozdrza. Ponieważ wodnica jest aktywna w nocy i ma małe oczy, można przypuszczać, że ma słaby wzrok. Niedostatek ten  równoważą znakomity słuch, węch i wąsy dotykowe. 



Wodnica kameruńska  spędza dzień odpoczywając lub śpiąc  w norze, wygrzebanej zazwyczaj na brzegu rzeki. Nora jest zwykle zaopatrzona w dwa wejścia – jedno nad, a drugie pod powierzchnią wody.  Od wejścia  do komory, w której znajduje się gniazdo z liści prowadzi korytarz.  Od głównego korytarza odchodzi boczny, kończący się pod wodą. Kilka godzin po zmroku wodnica opuszcza kryjówkę  i wyrusza na łowy. Wyprawy łowieckie przerywane są chwilami odpoczynku w norze. Ostatni raz do nory  powraca wczesnym rankiem i śpi aż do zmroku. Wodnica podczas snu zwija się w kłębek i głowę kładzie na końcu ogona.

W mule na dnie  rzek  wodnica szuka swojego ulubionego  pożywienia – skorupiaków. Zdobycz wyszukuje węchem  i długimi, bardzo czułymi wąsami dotykowymi. Gdy schwyta skorupiaka, zabiera go na brzeg  i tam zjada. Najpierw  odwraca go na grzbiet i wyjada mięso ze spodniej części  ciała  i szczypców. Poza skorupiakami jej pożywienie  stanowią  głównie owady i ich larwy.  Wodnica  jest zwinnym i skutecznym myśliwym: przez noc potrafi przeszukać brzeg rzeki o długości 

800m i złowić zdobycz o ciężarze 200g. 

 

·     Wodnica kameruńska umie się poruszać tak szybko że jej afrykańską nazwę, ,,jes’’, nadaje  się w Kamerunie osobom, które są wyjątkowo  pobudliwe.

·     Nad każdą dziurką  nosa wodnica ma fałdę skóry, która przy nurkowaniu mocno zamyka nozdrze, by nie dostała  się doń woda.

·     Dzięki  swemu osobliwemu ogonowi i zwinności podczas poruszania się pod wodą w opowieściach tubylców wodnica jest zwierzęciem nadprzyrodzonym -  półssakiem, półrybą.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin