kajtkowe_przygody_calosc.doc

(3806 KB) Pobierz
Propozycja scenariuszy

 

 

 

Propozycja scenariuszy

cyklu zajęć zintegrowanych dla klasy III

z wykorzystaniem lektury

„ Kajtkowe przygody”

 

 

Scenariusze opracowały nauczycielki nauczania zintegrowanego:  Izabela Zwidryn - nauczyciel mianowany ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kwidzynie i Anna Ronowska - nauczyciel mianowany ze Szkoły Podstawowej w Korzeniewie, Elżbieta Waszczuk nauczyciel dyplomowany ze  Szkoły Podstawowej w Obrzynowie

 

Od autorek:

 

Cykl zajęć obejmuje 6 dni pracy z lekturą. Temat bloku nosi tytuł „ Kajtkowe przygody”. Pierwszego dnia uczniowie poznają treść i bohaterów   książki Marii Kownackiej. Ostatniego dnia uczestniczą w turnieju sprawnościowo -  wiedzowym , który jest rodzajem sprawdzianu z lektury. Opracowane scenariusze zawierają załączniki pomocne przy realizacji zajęć. Proponowane zajęcia są nowym spojrzeniem na pracę z lekturą coraz rzadziej przerabianą i  już trochę

„ przestarzałą ”.

 

 

 

 

 

 

 

 

OPRACOWAŁA – ANNA RONOWSKA

DZIEŃ 1

 

Blok tematyczny: KAJTKOWE PRZYGODY

 

Temat dnia: Poznajemy bohatera lektury.

 

Cel główny:   - poznanie bohatera lektury  pt. „ Kajtkowe przygody”

 

Cele operacyjne:

-    uczeń zna tryb życia bocianów;

-         wie, że bociany są ptakami pod ochroną;

-         określa czas i miejsce akcji;

-         wymienia głównego bohatera i postacie drugoplanowe;

-         wypełnia metryczkę książki;

-         dodaje i odejmuje sposobem pisemnym w zakresie 1000;

-         odtwarza cechy bociana w zabawie.

 

Metody: słowna, oglądowa, pracy z tekstem, dramy- „ żywe obrazy”

                i „ stop klatka”, praktycznego działania.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

 

Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt, egzemplarze lektury, karty do pracy w grupie, encyklopedie, książki przyrodnicze, kartki z nazwami zwierząt, karta pracy z matematyki.

 

Czas  zajęć: 3 godziny

 

TOK ZAJĘĆ:

I.                  Wprowadzenie do tematu.

1. Przywieszenie na tablicy ilustracji przedstawiających zwierzęta domowe

    i bociana.

              Zadaniem dzieci jest wyszukanie elementu, który nie pasuje do 

          pozostałych i uzasadnienie wyboru.                                              ( 5 min.)

      2. Próba odpowiedzi na pytanie; „ Co wiemy na temat bocianów?”- praca w

         grupach 4-osobowych.

              Grupa otrzymuje kartę pracy z               pytaniem:

              I – Jaki tryb życia prowadzą bociany i gdzie zamieszkują?

              II – Czym się odżywiają bociany?

              III – Z czego i gdzie budują gniazda?

              IV – Jakim ptakiem jest bocian?( wygląd i sposób poruszania)

              V – Skąd się biorą młode bociany?

              VI – Jakie są gatunki bocianów?

              Dzieci wyszukują informacje w przygotowanych encyklopediach, książkach przyrodniczych, atlasach ptaków. Następnie lider zespołu przedstawia wykonane zadanie i przykleja kartę na planszy z hasłem: BOCIAN      ( 25 min.)

(Ocena pracy grup)

    3. Zabawa ruchowa – naśladowanie sposobu poruszania się bocianów:

·        bocian lata

·        bocian stoi na jednej nodze

·        bocian brodzi

·        bocian kołuje                                                                                      

Dzieci stoją w rozsypce i wykonują polecenia nauczyciela.

4. Wysłuchanie klekotu bocianów z kasety.                                      ( 7 min.)

    

     5. Oglądanie wystawy książek Marii Kownackiej i wysłuchanie krótkiej informacji o autorce.

M. Kownacka ( 1894 – 1982) – większość życia spędziła w Warszawie. Napisała wiele książek dla dzieci, a największy rozgłos przyniósł jej

„ Plastusiowy pamiętnik”. Jej książki są pełne humoru i serdeczności. Najbardziej znane utwory to: „ Kajtkowe przygody” , „ Rogaś z doliny Roztoki”, „ Razem ze słonkiem”.

Nauczyciel poleca dzieciom wybranie tej książki, której bohaterem jest bocian.

                                                                                                               ( 10 min.)    

    6. Oglądanie książki „ Kajtkowe przygody”.

Dzieci podają autora, tytuł, ilustratora, wydawnictwo. Porównują ze swoimi egzemplarzami.

    7. Zapisanie metryczki książki do zeszytu. (Wielka litera w tytułach

i nazwiskach)                                                                                        ( 10 min.)

    8. Rozmowa na temat czasu i miejsca akcji.Akcja książki obejmuje okres od jesieni do wiosny, w gospodarstwie Orczyków, w dawnej wsi.

    9. Ustalenie postaci głównej ( Kajtek) i drugoplanowych:

Wybrane dziecko przedstawia w scence dramowej jedno ze zwierząt, dzieci odgadują postać, a nauczyciel zawiesza mu kartkę z nazwą postaci.

·        zwierzęta – Bukiet, wróble, Kasztanek, Mruczek, Cukierek, Filip, Fredzio Kita, Krasula.

Nauczyciel pyta dzieci: Kto oprócz zwierząt występował jeszcze w lekturze?

Podane postacie zapisuje na tablicy.

·        ludzie – Orczykowie, Babulka, Antek, Kacperek, Weronka, ciocia Zosia, Chmielowa.                                                                                  (20 min.)

Zapisanie ustalonych postaci do zeszytu.

 

PRZERWA ŚNIADANIOWA  - 15 MIN.

10. „ Żywy obraz” i „  stop klatka”.

Dzieci z kartkami odgrywają role zwierząt, a pozostałe naśladują zachowania dowolnie wybranych osób występujących w lekturze. Na znak nauczyciela obraz porusza się, a po haśle „ stop klatka”,  zatrzymuje. Nauczyciel zadaje poszczególnym dzieciom pytania typu:

-         Co robisz?

-         Kim jesteś?

-         Gdzie mieszkasz?

-         Kogo najbardziej lubisz? Itp.

Dzieci opisują charakterystyczne cechy i zachowania odgrywanych postaci.

                                                                                                          ( 8min.)

11. Rozmowa na temat wrażeń z przeczytanej lektury.

-         Co wam się najbardziej podobało?

-         Które wydarzenie było najciekawsze? itp.                                  ( 10 min.)

12. Głośne czytanie przez dzieci pierwszego rozdziału książki i opowiadanie o losach Kajtka.                                                                               ( 10 min.)

13. Zadanie pracy domowej – wykonanie rysunku do najciekawszej przygody Kajtka.                                                                                                       

ĆWICZENIA LATERALNE – „ Leniwe ósemki”                          ( 5 min.)

14. Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym w zakresie 1000. 

a) rachunek pamięciowy:

5 x 60;  2 x 100;   7 x 50;  250 + 320;    530 + 80;   804 + 120;

     200 : 2;   1000 : 100;   700 : 1;   350 – 200;   940 – 140;   1000 – 550

     b) Karta pracy z matematyki. ( zał. 1)

c) Zadanie pracy domowej z podręcznika.                                       ( 30 min.)

    15. Zakończenie i podsumowanie zajęć. Samoocena. Dzieci stawiają kropkę przy wybranej przez siebie kategorii:

·        Pracowałem bardzo dobrze.

·        Jestem z siebie zadowolony.

·        Mogłem pracować lepiej.

·        Mało pracowałem.                                                                       ( 5 min)

                                                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK 1

 

KARTA PRACY Z MATEMATYKI

 

 

1.     Oblicz działania.

 

37 + 48 =                  6 x 9 =                      94 – 47 =             81 : 9 =

 

68 + 29 =                 7 x 8 =                      43 -   18 =             32 : 4 =

 

2.     Uporządkuj liczby rosnąco.

 

        156;   208;   915;   699;   123;    730;   1000;   407;   333;   989

 

  .............................................................................................................. 

 

3.     Oblicz działania sposobem pisemnym.

 

145 + 532;              672 + 218 =               444 +  357 =             865 + 135 =

 

 

................             ......................             ......................             ....................

 

 

 

547 – 223 =           875 – 645 =               890 – 170 =               242 – 134 =

 

 

...................          ....................              .......................             ......................

 

 

4.     Rozwiąż zadanie.

 

Kajtek znalazł w ciągu tygodnia 127 żab i o 38 więcej pasikoników. Ile przysmaków miał razem?

 

....................................................................................................................

 

....................................................................................................................

 

 

 

OPRACOWAŁA – ELŻBIETA WASZCZUK

 

DZIEŃ 2

Blok: KAJTKOWE PRZYGODY

 

Temat dnia: Najważniejsze wydarzenia

Cel ogólny:- rozwijanie umiejętności wyodrębniania zdarzeń w opowiadaniu i nadawaniu im tytułów

Cele operacyjne:

         Uczeń: - zna treść książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”

-         umie porządkować zdarzenia w opowiadaniu

-         umie redagować opowiadanie

-         potrafi przedstawić wybranymi środkami plastycznymi wybraną przygodę bohatera lektury „Kajtkowe przygody”

Metody : słowna – rozmowa, opowiadanie

Formy: zespołowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: książka M. Kownackiej „Kajtkowe przygody” , kartoniki z nazwami bohaterów lektury, kartki rysunkowe, farby plakatowe, kredki, kolorowe wycinanki,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I Część wstępna:

1.     Swobodne wypowiedzi uczniów na temat książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”.

-wypowiedzi uczniów na temat przeczytanych rozdziałów książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”

- przypomnienie postaci , które występują w książce „Kajtkowe przygody”

( uczniowie losują kartoniki z nazwami wszystkich postaci, które występują w lekturze i opowiadają z jaką przygodą kojarzy im się dana postać)

II      Część właściwa

2.     Praca z lekturą „Kajtkowe przygody”

- uczniowie odszukują tytuły poszczególnych rozdziałów

-  wspólnie ustalają kolejność ( tytuły poszczególnych rozdziałów zapisane są  na kartonikach, kartoniki układają wg prawidłowej kolejności )

 

3.     Przedstawienie środkami plastycznymi wybranej przygody bociana Kajtka.

- swobodne wypowiedzi uczniów na temat przygód bociana Kajtka.

- podanie tematu pracy i omówienie technik, jakimi może być wykonana:

        technika I – malowanie farbami

        technika II – rysowanie kredkami

        technika III – wycinanka z kolorowego papieru

        technika IV – technika mieszana

- wybór techniki przez dzieci i ich twórcza praca

4.     Wystawa i omówienie prac – ułożenie książeczki pt. „Kajtkowe przygody”

- wspólne zaprojektowanie i wykonanie strony tytułowej książeczki.

5.     Układanie opowiadania do wybranej przygody bociana Kajtka.

6.     Zapisanie opowiadania w zeszycie i nadanie tytułu.

III           Część końcowa

7.     ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin