Kopia e.pdf

(729 KB) Pobierz
Pedagogika Kwalifikacyjna
Organizacja procesu nauczania/ćwiczenia/-dr Izabela Łukasik
Scenariusz lekcji- Powstanie listopadowe -Gimnazjum
Cele ogólne;
dalsza integracja zespołu klasowego.
Przełamywanie barier psychologicznych związanych z wystąpieniami
publicznymi
Cele szczegółowe;
Po zakończeniu lekcji uczeń:
- zna przyczyny wybuchu powstania listopadowego,
- rozumie wpływ wydarzeń w Europie na decyzję o wybuchu powstania,
- potrafi wskazać na planie Warszawy miejsca związane z wydarzeniami nocy z 29 na 30
listopada 1830 r.,
- ocenia postawę mieszkańców stolicy i generalicji wobec tych wydarzeń,
- charakteryzuje organizację władz powstańczych,
- zna przyczyny klęski dyktatury Józefa Chłopickiego
- charakteryzuje rolę, jaką odegrało Towarzystwo Patriotyczne w powstaniu,
- zna przyczyny wybuchu wojny polsko-rosyjskiej i dowódców wojsk polskich,
- potrafi lokalizować na mapie najważniejsze bitwy,
- zna pojęcia: detronizacja, dyktator, kunktator.
Plan wynikowy
W wyniku lekcji uczeń kształci umiejętności:
- wyszukiwania i gromadzenia potrzebnych informacji,
- pracy z mapą i planem Warszawy,
- pracy z tekstami źródłowymi i materiałami ikonograficznymi,
- pracy w grupie,
- jasnego, poprawnego, przekonującego wypowiadania się,
- budowania własnej opinii i jej uzasadniania.
956147815.034.png 956147815.035.png 956147815.036.png 956147815.037.png
Metody pracy
- praca w grupach,
- praca z tekstem źródłowym,
- praca z mapą i planem Warszawy,
- metaplan.
Środki dydaktyczne
- Wiek XIX w źródłach. Wybór tekstów źródłowych , oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.B.
Lenard,
- N. Davies, Boże igrzysko ,
- J. Łojek, Kalendarz historyczny. Polemiczna historia Polski ,
- K. Groniowski, J. Skowronek, Historia Polski 1795-1914,
- T. Łepkowski, Powstanie listopadowe,
- S. Kieniewicz, A. Zahorski, W. Zajewski, Trzy powstania narodowe, Warszawa 1992,
- M.M. Drozdowski, A. Zahorski, Historia Warszawy
- Encyklopedia Warszawy ,
- T. Łepkowski, Piotr Wysocki ,
- Kronika powstań polskich 1794-1944,
- Atlas historyczny Polski , PPW
- mapa ścienna - Dawne ziemie Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1795-1864,
- W. Chybowski, Historia. Zeszyt do ćwiczeń na mapach konturowych , Warszawa 2002,
- film Noc Listopadowa, Nauka SA, Wideoteka MEN, Historia cz. IV,
- plany Warszawy.
Przebieg lekcji – czas lekcji 45 min, jedna jednostka lekcyjna
Faza wstępna;
1 sprawdzenie obecności. 2min
2 Wpisanie tematu do dziennika 1 min
Faza realizacji;
Uwaga:
Podczas zajęć wyświetlany będzie film edukacyjny, dlatego należy
zapewnić sobie wcześniej dostęp do sprzętu audiowizualnego.
Po podaniu tematu lekcji nauczyciel proponuje uczniom pracę metodą
metaplanu. Jej celem będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego rządy
carskie w Królestwie Polskim w latach 1815-1830 doprowadziły do
wybuchu powstania. Nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup i rozdaje im
duże arkusze papieru ze schematem metaplanu. Oto propozycja
rozwiązania metaplanu.
PROBLEM
Dlaczego rządy carskie w Królestwie Polskim w latach 1815-1830
doprowadziły do wybuchu powstania?
JAK BYŁO?
JAK BYĆ POWINNO
956147815.001.png 956147815.002.png 956147815.003.png 956147815.004.png 956147815.005.png 956147815.006.png 956147815.007.png 956147815.008.png 956147815.009.png 956147815.010.png 956147815.011.png 956147815.012.png
- Łamanie konstytucji - wprowadzenie
cenzury, niezwoływanie sejmu.
- Zastosowanie aresztu domowego
wobec przywódców opozycji legalnej -
braci Wincentego i Bonawentury
Niemojowskich.
- Przywrócenie w wojsku kar cielesnych,
bezduszna dyscyplina, obrażanie
oficerów przez wielkiego księcia
Konstantego.
- Carski komisarz, Mikołaj Nowosilcow w
Królestwie Polskim.
- Działalność tajnej policji i liczne
aresztowania, m.in. Waleriana
Łukasińskiego.
- Niespełnienie przez cara obietnicy
włączenia tzw. ziem zabranych do
Królestwa Polskiego.
- Przestrzeganie przez cara zasad
konstytucji i szanowanie autonomii
Królestwa Polskiego.
- Regularne zwoływanie sejmu i
jawność jego obrad.
- Wolność słowa, swobodnie
działająca opozycja sejmowa.
- Wojsko oparte na zasadach
wyniesionych z tradycji
napoleońskiej.
- Urzędy dla Polaków.
- Spełnienie przez cara obietnicy
włączenia tzw. ziem zabranych do
Królestwa Polskiego.
DLACZEGO NIE BYŁO TAK, JAK BYĆ POWINNO?
Car dążył do likwidacji autonomii Królestwa Polskiego.
WNIOSKI
Polacy będą upominać się o poszanowanie praw konstytucyjnych i
wypełnienie obietnic przez cara.
Rozpoczną walkę o niepodległość.
Uczniowie wieszają na tablicy arkusze papieru z rozwiązanymi w grupach
metaplanami. Nauczyciel krótko komentuje wykonaną pracę.
Czas przeznaczony na wykonanie tego zadania to 7min
Rozwinięcie
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące wydarzeń międzynarodowych
w 1830 roku. Pyta o cele istnienia Świętego Przymierza i
wynikającej z nich możliwej reakcji Rosji na rewolucje lipcową we
Francji i powstanie w Belgii. Następnie nauczyciel wyświetla
uczniom krótki film dydaktyczny Noc Listopadowa , Nauka SA,
Wideoteka MEN, Historia cz. IV.
Przed rozpoczęciem projekcji wszyscy uczniowie dostają odbity na
ksero fragment planu Warszawy, na którym w trakcie projekcji
zaznaczają miejsca związane z wydarzeniami nocy listopadowej. Po
obejrzeniu filmu uczniowie dokonują rekonstrukcji wydarzeń nocy z
29 na 30 listopada 1830 roku, oceniają także postawę mieszkańców
Warszawy i generalicji Królestwa Polskiego wobec wybuchu
powstania.
956147815.013.png 956147815.014.png 956147815.015.png
Następnie nauczyciel informuje uczniów o kolejnych etapach organizowania się władz powstańczych - powołanie
rządu tymczasowego, dyktatura gen. Józefa Chłopickiego, zwołanie sejmu, powołanie Rządu Narodowego.
Nauczyciel poleca uczniom przeczytanie tekstu źródłowego "Uchwała sejmu o detronizacji Mikołaja I"
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela dokonują analizy tego tekstu, dając odpowiedź na pytania:
956147815.016.png
W jaki sposób uzasadniony był akt detronizacji?
Dlaczego książę Adam Jerzy Czartoryski podpisując ten dokument powiedział "Zgubiliście Polskę"?
Jakie skutki prawne dla stosunków z Rosją miał akt detronizacji?
Przebieg wojny polsko-rosyjskiej krótko przedstawia nauczyciel,
wskazując na mapie miejsca bitew i ruchy wojsk polskich i rosyjskich.
Podsumowanie
Nauczyciel podkreśla bohaterstwo polskich żołnierzy, talent strategiczny
generała Ignacego Prądzyńskiego, trudną sytuacją wojsk rosyjskich
wywołaną epidemią cholery, nastroje patriotyczne wśród mieszkańców
Warszawy, różnice zdań wśród polityków, opieszałość dowódców.
Zaznacza, że o dalszych losach powstania uczniowie będą dyskutować na
następnej lekcji.
Praca domowa
Uczniowie na podstawie wiedzy wyniesionej z lekcji oraz informacji
zamieszczonych w podręczniku wypełniają następującą tabelę:
Data
Miejsce bitwy
Dowódca
Rezultat i skutki
Uczniowie otrzymują także polecenie, by miejsca bitew zaznaczyć na
mapce konturowej "Królestwo Polskie w latach 1815-1846" .Każdy z
uczniów otrzymuje ksero tekstu
956147815.017.png 956147815.018.png 956147815.019.png 956147815.020.png 956147815.021.png 956147815.022.png 956147815.023.png 956147815.024.png 956147815.025.png 956147815.026.png 956147815.027.png 956147815.028.png 956147815.029.png 956147815.030.png 956147815.031.png 956147815.032.png 956147815.033.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin