ZDOLNO~2.DOC

(21 KB) Pobierz
Zdolności motoryczne

Zdolności motoryczne

 

Są to kompleksy predyspozycji zintegrowanych wspólnym, dominującym podłożem biologicznym i ruchowym, ukształtowanych przez czynniki genetyczne i środowiskowe oraz pozostających we wzajemnych interakcjach. Wraz z umiejętnościami ruchowymi tworzą potencjalną stronę motorycznosci, warunkując stan gotowości organizmu do efektywnego wykonywania różnego typu zadań ruchowych.

 

Nie ulega wątpliwości również druga właściwość zdolności motorycznych (wynikająca niejako ex definitione), a mianowicie hybrydowość (złożoność, kompleksowość). Nie wydaje się więc zasadne, jak to czynią niektórzy autorzy (np. Raczek 1993) wyróżnianie zdolności "jednorodnych" i "hybrydowych". Jest to o tyle oczywiste, iż nie może być ruchu bez podłoża strukturalnego, energetycznego i sterującego równocześnie: różny może tylko być rozkład akcentów "dominujących" .

 

Jak już wspominaliśmy, poszczególne typy zdolności motorycznych wyróżnia określony, dominujący czynnik związany albo z podłożem biologicznym (predyspozycjami), albo z rodzajem efektów ruchowych (istota aktów ruchowych, parametry pracy mięśniowej, czas trwania wysiłku i jego intensywność itd.),. dlatego wg koncepcji krakowskich autorów wyróżniamy cztery ich typy, które omówimy poniżej wskazując zarazem na ich podłoże integrujące, sposoby przejawiania się oraz metody testowania.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin