Naruszewicz-Duchlinska - Pseudonimy internetowe jako forma autoreklamy.doc

(112 KB) Pobierz
q

14

 

Alina Naruszewicz-Duchlińska

 

Pseudonimy internetowe jako forma autoreklamy

 

Internet jest innowacyjną płaszczyzną komunikacji, zarówno w wymiarze globalnym, jak i intymnym. Stanowi także rozległy teren potencjalnych badań onomastycznych. Prawdopodobnie liczba użytkowników Sieci będzie rosła[1], a dostęp do przekazywanych nią informacji stanie się coraz powszechniejszy. Mimo obowiązującej anonimowości, aktywne korzystanie z Internetu z reguły wymaga zalogowania się, czyli podania swego sieciowego identyfikatora – pseudonimu internetowego (tzw. nick, nickname[2], login).

Znaczna część internautów[3] jest zainteresowana nawiązywaniem kontaktów towarzyskich w cyberprzestrzeni[4]. Badany w niniejszej pracy materiał pochodzi głównie z internetowych pokoi rozmów, tzw. czatów[5]. Tym terminem określa się rozmowy toczone synchronicznie za pośrednictwem Sieci. Definicja ze strony www.interia.pl głosi: „CZATeria jest usługą komunikacyjną, która służy prowadzeniu dyskusji, wymiany poglądów, rozmów ze znajomymi, nawiązywaniu nowych ciekawych znajomości, przyjaźni czy miłości”. Uczestnicy podając swój nick dostają się do tzw. „pokoi rozmów”. Dyskusja toczy się na forum publicznym (wszyscy uczestnicy widzą jej tekst na ekranach swoich komputerów), ale można też porozumiewać się na płaszczyźnie prywatnej (tzw. priv) – wtedy dialog prowadzą dwie dane osoby. Twórcy portali internetowych starają się tworzyć iluzję rzeczywistego kontaktu. Do nicków[6] są często dołączane obrazki i animacje, mające obrazować stan emocjonalny ich nosiciela („buźki” z różnymi minami, tzw. emotikony), jego oczekiwania i pragnienia. Można też np. postawić internetowe piwo (wysyłając rysunek kufla) czy przesłać bukiet internetowych kwiatów.

Analizowany materiał wyekscerpowano z czatów odbywających się na stronach internetowych: www.interia.pl., www.onet.pl, www.polchat.pl, www.wp.pl. Prowadzone tam rozmowy cieszą się dużą popularnością i zdarzało się, ze w poszczególnych pokojach tematycznych „znajdowało się” ponad tysiąc osób.

Przy nawiązywaniu tego typu „pogawędek” nikt nie sili się na kompleksowe zbieranie informacji, studiowanie życiorysów i cech osobowości[7]. Wybór partnera kontaktu dokonuje się na podstawie kilku wskazówek – ważną rolę odgrywa przy tym jego identyfikator. Nick można porównać do pierwszego wrażenia przy spotkaniu „twarzą w twarz”. Jest czynnikiem decydującym o tym, czy kontakt zostanie nawiązany. Kontynuacja porozumienia zależy już od osobistych cech i celów interlokutorów, ale to właśnie nick sprawia, że dana osoba zostaje uznana za interesującego partnera potencjalnego dyskursu.

Na czatach raczej nie zdarza się sygnowanie swoich wypowiedzi imieniem i nazwiskiem. Ten sposób identyfikacji jest za to stosunkowo częsty w grupach dyskusyjnych[8], służących wymianie poglądów i wiedzy na określony temat[9]. Wiadomości podpisywane oficjalnym określeniem osoby mogą wydawać się bardziej wiarygodne, szczere i poważniejsze. Ktoś, kto nie boi się przedstawić imieniem i nazwiskiem – odpowiada w pełni za treść swych słów. Choć może to też być zabieg celowy, służący wzbudzeniu zaufania odbiorcy. Podawane informacje nie muszą być przecież prawdziwe.

W grupach dyskusyjnych osoba, która posługuje się kilkoma nickami jest krytykowana jako mało wiarygodna. Na czatach takie postępowanie nie spotyka się z dezaprobatą. Omawiane określenia znajdują się niejako w sferze pośredniej pomiędzy płaszczyzną apelatywną i antroponimiczną. Brak tu wymogu stałego związku miedzy nosicielem a nazwą. Jedna osoba może posługiwać się tylko jednym pseudonimem internetowym, albo zmieniać go codziennie. Nie neguje to funkcji identyfikacyjnej takiej nazwy, ponieważ nick w danym momencie spełnia właściwe zadanie, wyróżniając swego twórcę i nosiciela (w jednej osobie) z grona innych internautów. Jeśli ktoś zmieni nick to ryzykuje, że nie zostanie rozpoznany przez dotychczasowych rozmówców i może być mu trudniej nawiązać ponowny kontakt. Jednocześnie zyskuje możliwość zmiany roli i internetowej osobowości, a także uniknięcia niepożądanych adwersarzy. Trwałe określenie jest bardziej opłacalne, jeśli chce się daną internetową znajomość podtrzymywać i budować sobie sieciowy image[10]. Nick oznaczający stałego bywalca staje się wizytówką i swoistym znakiem firmowym[11]. Zmiana nicka jest wskazana, kiedy chce się zrezygnować z dotychczasowych kontaktów albo „stworzyć” siebie na nowo.

Omawiane antroponimy są nie tylko nieoficjalnymi identyfikatorami[12]. Podobnie jak pseudonimy tworzą „konspiracyjną” tożsamość, pozwalającą ukryć prawdziwe dane autora. Anonimowość daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala tej samej osobie funkcjonować w Sieci w różnych rolach społecznych. Możliwe jest wprawdzie zidentyfikowanie komputera na podstawie przypisanego do niego numeru IP[13], ale poznanie prawdziwych danych jego użytkownika jest procesem o wiele trudniejszym i raczej nagannym z etycznego punktu widzenia. W końcu podstawą swobody wypowiadania się w Internecie jest pewność nadawcy co do jego anonimowości. Może on wybrać sobie dowolną tożsamość i konsekwentnie budować swój obraz lub nieustannie zmieniać wirtualne określenia i wizerunki społeczne do nich przypisane. Przedstawiać się jako kobieta lub mężczyzna[14], osoba w sile wieku lub nastolatek. Pseudonimy internetowe bywają więc narzędziem kreowania sieciowej osobowości swego nosiciela i twórcy. Oprócz fałszywych „wizytówek”, część określeń zapewne przedstawia rzeczywiste cechy internautów. Jest ich autoprezentacją, oddającą prawdziwą życiową tożsamość. W Polsce jednak niestety nie przeprowadzono jeszcze kompleksowych badań dotyczących identyfikowania się i identyfikacji osób w cyberprzestrzeni, w związku z tym nie sposób wypowiadać się szczegółowo o genezie, frekwencji i taksonomii poszczególnych typów nazw[15].

Artykuł dotyczy nazw o charakterze autroreklamowym, warto więc przytoczyć definicję reklamy. Jest to „rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś (…)”[16]. Można spróbować

odnieść ten opis do kategorii stosunków międzyludzkich w przestrzeni wirtualnej. Nick może być swoistą autoreklamą swego nosiciela i kreatora, informując o jego walorach i zachęcając do nawiązania z nim kontaktu. Różni się tym od przezwisk, które „powstają w wyniku wypowiedzi pragmatycznej, w której wyrażenie emocji łączyło dawniej i łączy dziś emotywną i intelektualną ocenę Y przez X”[17]. W wypadku nicków emotywnej i intelektualnej oceny samego siebie dokonuje X i to on ustala, jakie swoje cechy chciałby wyeksponować poprzez autookreślenie. Omawiane onimy pełnią także funkcję deskrypcyjną. Zawiadamiają o pewnych prawdziwych lub wyidealizowanych cechach swego nosiciela i twórcy. Są informacją, a raczej quasi-informacją, ponieważ nie sposób zweryfikować ich prawdziwości. Pełnią także funkcję impresywną, np. formę Mogę ci wiele dać można zinterpretować następująco – „porozmawiaj ze mną, a dowiesz się, ile mogę ci zaoferować”. Wiąże się to z innym, oprócz komunikowania, zadaniem reklamy – czyli przekonaniem do przyjęcia określonego sądu i wykonania wiążącego się z nim działania. Pseudonim internetowy ma przyciągnąć uwagę potencjalnego rozmówcy i zachęcić go do nawiązania kontaktu. Roli pragmatycznej nazwy służy dobór słownictwa i różnego typu środki językowe.

Pseudonimy internetowe przytaczane są zgodnie z ich oryginalną pisownią. Jest ona niejednokrotnie sprzeczna z ogólnie przyjętymi zasadami ortograficznymi. Niekiedy pseudonimy kilkuwyrazowe zapisuje się łącznie, co utrudnia ich szybki odczyt, np. fantazjatoja, jawiemjak, piesnababki, jamadzia, 45onawawaszuka. Często opuszczane są znaki diakrytyczne, np. kaja_30_slask (< Śląsk), Goska15, Agnieszka Pinczow (< Pińczów), polglowki (< półgłówki). Zwraca też uwagę swoista maniera pisania małą literą, także imion i nazw miejscowych np. Coolio_sosnowiec, amanda, monika13, marcin16, kuba, dam 25. Wielkie litery i znaki interpunkcyjne pojawiają się za to w śródgłosie i wygłosie, np. DeniS, MiR_AS, niNA, arteK, MiReK. Czasem rozbija się wyraz wstawiając tam liczbę, np. An25na, a37dam. Litera a bywa zastępowana tzw. małpą, np. Ren@t@, @si@, Tosi@. Te zabiegi są z reguły tylko zabawą językową, pozbawioną konotacji semantycznych. Niekiedy jednak przez łamanie reguł poprawnościowych podkreśla się treści uznane przez autora pseudonimu za istotne, np. !!!KONKRETNY27 wrocław – w tym wypadku potrójny wykrzyknik i pisownia przymiotnika wielkimi literami[18] uwypuklają cechę charakteru, uznaną przez kreatora nazwy za lepiej budzącą zainteresowanie potencjalnych rozmówców niż jego wiek (27) i miejsce zamieszkania (Wrocław). Część pseudonimów internetowych niezgodnych z zasadami ortografii można uznać za efekt świadomej decyzji ich autora i swoistą stylizację językową (np. MIŚŚJA < Misia, Kfiatusek < kwiatuszek, Ksyś < Krzyś, Kszycho < Krzycho), muj_wydafca (< mój wydawca). Niektóre jednak wydają się rezultatem nikłej znajomości reguł pisowni, np. blądynka, blądyn, klimaciaż (neologizm pochodzący od słowa klimat), zabujcza kotka, obdażony, buchaj.

Nicki na czacie w przeciwieństwie do tych używanych w programie IRC nie mają ścisłych ograniczeń formalnych. Irconimy[19] muszą zamknąć się w obrębie dziewięciu znaków. Czaty dopuszczają możliwość użycia w pseudonimie internetowym nawet dwudziestu. Nazwy tego typu pełnią rolę skróconego komunikatu. Jego zadaniem jest wywołanie zainteresowania określonego kręgu odbiorców. Te antroponimy przypominają niekiedy ogłoszenia towarzyskie, nie tylko nacechowaniem semantycznym, wyidealizowanym obrazem nadawcy i hipotetycznego odbiorcy, ale też samą analityczną strukturą, np.: Szukam 2 połowy, Dla_inteligentnej, 26_namiętny_W-wa, Bogaty dla pięknej, Chętny na wszystko_24, Czekam na dojrzałego, Nie dla każdej M 30, Puszystą poznam, Fajny facet szuka kobiety, Raczek na herbatkę (35, Śląsk), Szukam przyjaciela nie kochanka. Nadawcy nie wstydzą się wymieniać wprost swoich celów i oczekiwań: Nie szukam męża, Nie szukam żony, Oddam się każdej, Szukam chłopaka, Szukam kochanki, Szukam męża, Szukam sponsora, Szukam brutala, Szukam Kobiety, A może romans?, CHCE_ZASZALEĆ.

Kreatywność onomastyczna bywa ograniczana przez administratorów danej strony. Na przykład w „czatykiecie”[20] portalu Interia ostrzega się: „osoby używające nicków powszechnie uznanych za obraźliwe, wulgarne, nieetyczne, niezgodne z dobrymi obyczajami czy też obrażające uczucia religijne mogą zostać usunięte z czata. Jeśli widzisz, że Twój nick nie jest akceptowany przez innych - zmień go”. Ponadto zaleca się prowadzenie rozmów związanych tematycznie z nazwą pokoju. To samo dotyczy doboru nicków w takich pokojach, na przykład pseudonimy o zabarwieniu erotycznym nie są mile widziane w pokojach przeznaczonych dla niepełnoletnich osób (Przedszkole, Szkoła itp.). Podobnie jak w wypadku kontaktu twarzą w twarz, wymagane jest dostosowanie się do określonej konsytuacji. Osoby nieprzestrzegające reguł komunikacyjnych mogą stracić dostęp do danej strony i toczącej się na niej rozmowy. Mimo tych formalnych ograniczeń tabu bywa łamane. Niektóre określenia są swego rodzaju prowokacją. Tuż po ataku na Nowy Jork kilka osób zaczęło posługiwać się nickiem Osama bin Laden. Jedna z nich zapytana o motywy wyboru takiego określenia odpowiedziała – „żeby przyciągnąć twoją uwagę i udało mi się”.

Znaczną część antroponimów, używanych przez internetowych dyskutantów stanowią jednakże formy neutralne - imiona w pełnej postaci i zdrobnienia, często w połączeniu z nazwą miejscowości lub liczbą. Nazwa miejscowa (sama lub jako jeden ze składników nicka) z reguły informuje o miejscu zamieszkania internauty i umożliwia wyszukiwanie osób z interesującego rozmówcę terenu. Daje przy tym perspektywę zmiany wirtualnej znajomości na rzeczywisty kontakt. Przykłady tego typu antroponimów to m. in.: mateusz_lodz, facet kielce, Justyna 25 Warszawa, kuba_berlin, poważny_35_Kraków, Tomek 25 Katowice, DZIKI MALBORK, Kinga Szczytno, paweł.krakow, Radek19_łódź, Ewa32Belgia. Liczba przeważnie wskazuje na wiek rozmówcy lub jest przypadkowo dobraną wartością, pozwalającą na logowanie się do określonego pokoju rozmów[21]. Imiona pojawiają się zarówno w postaci polskiej, np. Andrzej, Aneta, anna, artur, Jacek, Piotr, Marta, Tomasz itd., jak i angielsko- i niemieckojęzycznej, np. Ann, Andreas, colin, Eve 17, Kate, Lucy, Nicole, Peter, Evita, Andrew, Vanessa. Pojawiają się także formy o proweniencji rosyjskiej: Andriej, Boris1, Iwan, Wołodia. Imiona obce bywają zapisywane fonetycznie, np. Dejvid (< David), Dżak (< Jack), Elwis (< Elvis), Britnej (< Britney), Hajdi10 (< Heidi), Sindi (< Cindy), Aliss (< Alice). Występuje także proces niejako odwrotny – zapisywanie całego imienia lub jego fragmentów według zasad pisowni angielskiej, np. Kashia,Tomashek, Yarco 25, YOUstyna. Używane formy odimienne ukazują bogactwo mechanizmów hipokorystycznych, np.: Adula (< Ada), Agucha (< Agnieszka), Aniulka15 (< Anna), Beatek (< Beata), asiurek (< Joanna), Domi      (< Dominika), Doonia[22], Dorcia 17, Dorka (< Dorota), Edka (< Edyta), Eli 19 (< Elżbieta), Elzka (< Eliza), Iwka (<Iwona), jaerek (tu można doszukiwać się kontaminacji czasownika jarać, potocznie ‘palić’ i formy Jarek < Jarosław), Joanka (< Joanna), Kasiaczek                    (< Katarzyna), Kubiczka (< Jakub), Malwcia (< Malwina), Małgoś (< Małgorzata), Pawciolo   (< Paweł), Robciuś (< Robert). Narzędziem ekspresji nazewniczej staje się także geminacja, np. allicija (< Alicja), Paaameeelkkka (< Pamelka < Pamela), olaa (< Ola < Aleksandra), ERYKK, MAGDAAA, Marcinnnnn, elektraa, Kingulla (< Kinga). Dotyczy to także nicków odapelatywnych, np. Znieeewalająca. Wykorzystuje się również powtórzenia całych wyrazów (np. Ola_Ola) lub pojedynczych sylab, niekiedy łącząc imię z apelatywem, np. ja_ja_cek.

Warto podkreślić pewien wymiar aksjologiczny pseudonimów internetowych. Na ich podstawie można analizować, jakie wartości są uznawane przez internautów za szczególnie istotne. Są one właściwie takie same, jak w kontaktach międzyludzkich odbywających się na innych płaszczyznach komunikacji. Pseudonimy internetowe nawiązują do powszechnie akceptowanych i pożądanych cech charakteru, m. in. takich jak: uczuciowość, łatwość nawiązywania kontaktów, inteligencja, urok osobisty, niezależność, szczerość, witalność, żywiołowość, spontaniczność, poczucie humoru. Można tu przytoczyć następujące przykłady nicków, podkreślających zalety duchowe i intelektualne: Bardzo czuły, Bezpośredni, Błyskotliwa, bystry, Ciekawy człowiek, Ciekawy świata23, Czarująca kobieta, Czuły_delikatny, Fajny facio, Gadam prawdę, Intelektualistka, Jestem fajna, Jestem wystarczająco mądra, Konkretny, Miły, Miły Chłopak, Miły Gość, Nieodgadniona, Niesforna, niezależna 30, Och-czarujący, Romantyczna, Spontaniczna, Subtelna, Sympatyczny, Tajemnicza, Urocza, Uśmiechnięta, Wyluzowany.

Wśród nicków, którym można przypisać walor autoreklamowy znaczną część stanowią nazwy określające cechy fizyczne autora, np. Blondas15, Blondee13, Blondgirl, Blondynek, Cały opalony, Czarnooka, Długonoga, Miły w dotyku, Piękna, Przystojniaczek, Reprezentacyjny, Super laska, Śliczna, Wysoka Brunetka, ona_178_cm, b. ładna brunetka. Zwraca uwagę nacechowanie hedonistyczne wielu antroponimów. Seks nie stanowi tu żadnego tabu. Razić może swoista wulgaryzacja w przedstawianiu tej dziedziny życia[23]. Niektórzy autorzy nie mają oporów przed ujawnianiem i podkreślaniem swojej intymności, np.: !!!Duży Penis!!!, 20 cm rozkoszy, 25 gorących cm, Big-cycki, Jędrne Cycuszki. Za pożądane wartości uznaje się też potencję i umiejętne opanowanie sztuki miłosnej, np. Napalony, Bogini seksu, Cesarz sexu, Dobry w łóżku, Dobry w te klocki, Doświadczony, Kocham sex on, Kuszący, Pogromca dziewic, Sex instruktor, Sex maszyny, SexSportowiec, Sextelefon dla ostrych lasek, Demon seksu. Wielokrotnie występują przymiotniki typu: sexi // sexy, ładny, przystojny, piękny, fajny, chętny. Ważką rolę odgrywa też stan posiadania, podkreśla się swoją zamożność, np. Bogaty dla niej, Bogaty sponsor, Kasiasty, Sponsor nowy, Fajny i nadziany. Często też używa się określeń szalony, crazy, wariat, zwariowany itp. (np. Crazy Girls, Crazy Polak, Crazysexycool). Wybór leksykalny dowodzi, że pozytywną konotację posiadają, oprócz wymienionych w poprzednim akapicie walorów charakteru,       m. in. takie cechy jak: atrakcyjność fizyczna, zainteresowanie seksem i gotowość do wirtualnych i rzeczywistych kontaktów w tej dziedzinie oraz bogactwo, spontaniczność i fantazja.

Walory reklamowe mogą posiadać nazwy pochodzące z języka angielskiego, np.: Spokesman, City Girl, Cool Guy, Better man, Cool Man, God of extasy, Lovely girl, Man from Moon, Mystery lover, Nobody you now, Oldboy, Power of love, Girl from you, Sunny girl, Polish Beaty, Nobody you know. Onimy tego typu mogą powstawać dzięki niechęci do przezwisk tradycyjnych. Są próbą stworzenia oryginalnej formy, mając jednocześnie dowodzić, że posiadacz i twórca nicka jest współczesnym kosmopolitą, podążającym za modą na angielszczyznę, znającym ten język i wymagającym jego znajomości u odbiorcy nazwy. Czasami zastosowanie w nazwie elementów obcych dodaje jej elementów humorystycznych, zwiększa także jej ładunek ekspresywny i atrakcyjność wizualną dla odbiorcy[24], np. Miracle na momencik, Boy do wynajęcia, Cool Ewka, Germany Polok, Johny napalony, Master Browar, Missis Aleńka, Zero Cool, Wisienkowy monster. Zdarzają się też hybrydy, np.: Cooleżanka (< cool + koleżanka), Imprezmen (< impreza + men). Żartobliwy charakter ma także zabieg językowy, polegający na zapisywaniu polskich słów w obcej postaci graficznej (z reguły stylizowanej na język angielski i łacinę), np.: Loozak, gloot, cooleczka, przytoolanka, coneser, Wihoora, stanick, Rosomack, aphera, schakal, dushek, Shmija, narvany, seqtnica, Mientuseq, Quqłka, camasutra. Rzadziej dochodzi do polonizacji graficzno-fonetycznej, np. Janek z Kętaki (< Kentucky), mesje (< monsieur), żetę (je taime). Warto także zwrócić uwagę na urozmaicanie warstwy wizualnej onimu, np. Ca$hman, 4You_abstinent (< for you abstynent), Un4GIVEN (< unforgiven)[25], 100krotka (< stokrotka), 3majcie się (< trzymajcie się).

W skład nicków wchodzą głównie słowa autosemantyczne. Aksjologizacja dotyczy przede wszystkim własnych walorów nadawcy. Sam kreator nazwy staje się przedmiotem wartościowania. „Wartościowanie to może przybierać różne formy, może polegać na przypisaniu nadawcy jakiś społecznie uznanych cech, może także polegać na porównaniu nadawcy z jakimiś uznanymi autorytetami”[26]. Takimi są obecnie popularni aktorzy i piosenkarze, bohaterowie filmów czy reality show. Tym można tłumaczyć przyczyny powstawania nicków typu Ally Mc Beal, Rambo, Maximus Gladiator, Leon Zawodowiec, Dr Lecter (postaci z filmów i seriali), Robert de Niro, Banderas, Angelina Jolie, David Duchowny (aktorzy), Ashanti, Cher, Eminem, Dr Dre, Britney Spears, Ramazotti (popularni muzycy). Incydentalnie występują nicki nawiązujące do nazwisk pisarzy, filozofów, malarzy, ludzi teatru czy twórców muzyki klasycznej. Rzadko pojawiają się antroponimy pochodzące od postaci historycznych (np. Kazimierz Wielki, Aleksander Macedoński, Nefretete, Tutenchamon) czy bohaterów książek (np. Wojak Szwejk). Większą popularnością cieszą się nazwy zaczerpnięte z mitologii, np. Afrodyta, Ananke, Atena, Erato, Ganimedes, Minotaurus, Nemezis, Prometeusz, Wenus. Niewiele pseudonimów wymaga przy dekodowaniu wiedzy wykraczającej poza poziom szkoły podstawowej, np. trawestujący powiedzenie Cogito ergo sum – nick videoergosum czy pseudonimy, nawiązujące do „Dziadów” – A imię jego 44, Kobieta_puch_marny. Nie oznacza to, że posługujący się powszechnie zrozumiałymi i niekiedy dwuznacznymi z moralnego punktu widzenia określeniami użytkownicy Internetu pozostają tylko w kręgu kultury masowej i są jednostkami ubogimi intelektualnie i etycznie. Pseudonim nie ma przekazywać przecież głębi duchowej określonej osoby, tylko być swoistą etykietką, umożliwiającą nawiązanie kontaktu. W indywidualnych rozmowach toczonych na płaszczyźnie prywatnej (tzw. priv) z reguły jako jedno z pierwszych pada pytanie o prawdziwe imię współrozmówcy i w dalszym dialogu to ono, a nie nick pełni rolę osobistego identyfikatora. Pseudonim ułatwia pierwszy kontakt i umożliwia późniejsze odnalezienie interesującej nas osoby wśród „czatujących” rozmówców, ale to nie on determinuje jakość i rodzaj komunikacji. Wpływ na to ma osobowość danej osoby i jej umiejętność porozumiewania się. Są to już jednakże zagadnienia dotyczące psychologii komunikowania się, a nie socjolingwistycznych aspektów onomastyki.

Wartości illokucyjne nicków „autoreklamowych” są właściwie identyczne jak w ogłoszeniach towarzyskich i matrymonialnych: zaproszenie (np. Facet do wzięcia, on na romansik), zachęta (np. Chciałabym…, Mogę być twój), pokusa (np. A może romans?), chwalenie siebie (np. Jestem boska, Elegancki i sympatyczny, Ładna i wolna), prośba o kontakt (np. A może by tak… on Gdańsk, Znajdź mnie ona)[27]. Są to wartości pozytywne, w przeciwieństwie do tych przekazywanych przez tradycyjne przezwiska, które często są krytyczną „etykietką” drugiej osoby, nadaną jej przez złośliwego kreatora nazwy. Przezwiska często mają charakter pejoratywny – oceniający negatywnie z punktu widzenia potocznej etyki[28]. W wypadku nicków jest odwrotnie. Przeważają określenia neutralne semantycznie (np. zdrobnienia imion w połączeniu z liczbą, wskazującą na wiek), a także nicki typu: jeden taki, Zwyczajna32, Zwyczajny facet, zwykły25. Często występują także formy melioratywne (np. Czarujący epizodzik, Fajniutka, Grzechu wart34, Marzenie mężczyzny, Boska Amanda, Nieziemska Olsztyn, Po prostu boska, To ja ta jedyna). Popularne są także nicki nacechowane ironicznie i dowcipnie, np. Laska ostra jak tabasco, Małe co nieco, Piękna szuka bestii, Opowieść sztucznej szczęki, pieron jeden, Co_za_koleś, Mammograf, byle do 1-ego. Efekt komiczny bywa osiągany przez adideację lub wymianę części konstrukcji analitycznej, np. Rozpieszczalnik < rozpuszczalnik, seksetarka < sekretarka, Penis stołowy < tenis stołowy, Buszujący w łożu < „Buszujący w zbożu”. Twórcy pseudonimów o zabarwieniu humorystycznym i żartobliwym wykazują się dystansem do siebie i poczuciem humoru, czyli dwiema bardzo pożądanymi u partnera dyskursu cechami. Określenia pejoratywne pojawiają się rzadko (np. brzydka, degenerat, Jadowita zmora, Wirtualna zmora, Koszmar, Bardzo-nie-fajny, WREDNY SAMIEC, nudna i paskudna, stary i głupi, Zła kobieta, Złośnica+Smutna), ale one też mogą pełnić rolę „wabika”. Autodeprecjacja oznacza praktyczne sięgnięcie wobec partnera do zasady noblesse oblige. Ta odmiana techniki samoprezentacji opiera się bowiem niejako na społecznej regule „pomóż słabszemu”[29], np. Zdesperowany samotnością on 31. Część nicków pełni także funkcję impresywną typu „tylko taka wspaniała i wyjątkowa osoba, jak Ty może być obiektem mego zainteresowania // mogła się mną zainteresować”, np. Dla WYMAGAJĄCEJ, Dla inteligentnego rozmowa, nie dla każdego. Niektóre pseudonimy internetowe podobnie jak reklamy wykorzystują w funkcji perswazyjnej bezpośredni zwrot do adresata, wzmocniony przez użycie zaimka osobowego ty, np.: Kobieto czekam na Ciebie, Tylko dla ciebie On 21, Dziewczyna dla Ciebie.

Informacje na temat danej jednostki często podlegają modyfikacjom stylistycznym i pośrednio semantycznym – ktoś jest puszysty, a nie gruby. Łagodzi się i kamufluje przekazywane treści. Używa się eufemizmów bądź nacechowanych ekspresywnie synonimów[30]. Często nadawca posługuje się w swoim określeniu trzecią osobą liczby pojedynczej. Stwarza to pozory obiektywizmu i rzeczowego przedstawiania faktów[31]. Sugeruje, że jest to opinia innych osób na temat nadawcy. Tym samym podkreśla dystans, jaki ma on sam do siebie. Tego typu zabiegi są podporządkowane funkcji illokucyjnej i perlokucyjnej. Proste informowanie zmienia się w rodzaj kreowania obrazu własnej osoby, jej odbioru w oczach innych i wiążących się z tym interakcji.

Zabiegi mające zwiększać naszą atrakcyjność poprzez manipulowanie naszym obrazem i kreowanie jego potencjalnego odbioru określa się mianem ingracjacji[32]. „Autoprezentacja pozytywna oznacza przedstawianie swoich zasobów jako maksymalnych, a siebie jako osoby zdolnej do dużego „inwestowania” na rzecz partnera. (…)”[33]. Pozytywne samookreślenie może zyskać jego twórcy zainteresowanie i aprobatę potencjalnego partnera dyskursu. Ma także walor perlokucyjny. Ktoś nazywając się w określony sposób, przyciąga pewien typ rozmówców, realizując przy tym jawne lub ukryte intencje. Należy bowiem pamiętać, że nadawca ma także możliwość oszustwa. Jego nick nie musi odnosić się do prawdziwych cech lub zamierzeń. Przedstawiany przez nazwę obraz jednostki może być jej wyidealizowaniem lub ewidentnym kłamstwem.

Zdobycie aprobaty jest istotne z psychologicznego punktu widzenia. Obdarzony nią człowiek zyskuje tożsamość, staje się „dostrzegalny”. Podnosi się jego samoocena, ponieważ został uznany za osobę zasługującą na zainteresowanie i akceptację. Tym samym tworzy się swoista więź pomiędzy aprobującym i aprobowanym, zapewniając sympatię aprobującemu i oczekiwanie wzajemności z jego strony[34]. Ponadto kontakt tego typu daje poczucie przynależności do grupy, z...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin