podatki i oplaty lokalne.rtf

(64 KB) Pobierz

 

brzmienie od 2008-01-01

 

 

Ustawa o podatkach i op³atach lokalnych[1][2]

z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz.U. Nr 9, poz. 31)

tekst jednolity z dnia 31 paŸdziernika 2001 r. (Dz.U. 2002 Nr 9, poz. 84)

tekst jednolity z dnia 21 czerwca 2006 r. (Dz.U. Nr 121, poz. 844)

zmiany:

 

Dz.U. 2006

Nr 220, poz. 1601, Nr 225, poz. 1635, Nr 245, poz. 1775, Nr 249, poz. 1828, Nr 251, poz. 1847

M.P. 2007

Nr 47, poz. 557, Nr 76, poz. 813

M.P. 2006

Nr 72, poz. 721, Nr 75, poz. 758

 

 

Rozdzia³ 1. Przepisy ogólne

Art. 1. [Zakres ustawy] [3]Ustawa normuje:

 

1) podatek od nieruchomoœci;

 

2) podatek od œrodków transportowych;

 

3) (uchylono)

 

4) op³atê targow¹;

 

5) op³atê miejscow¹;

 

5a) op³atê uzdrowiskow¹.

 

6) (uchylony)

 

7) op³atê od posiadania psów.

 

 

Art. 1a. [S³owniczek] 1. U¿yte w ustawie okreœlenia oznaczaj¹:

 

1) budynek - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale zwi¹zany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomoc¹ przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

 

2) budowla - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebêd¹cy budynkiem lub obiektem ma³ej architektury, a tak¿e urz¹dzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego zwi¹zane z obiektem budowlanym, które zapewnia mo¿liwoœæ u¿ytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem;

 

3) grunty, budynki i budowle zwi¹zane z prowadzeniem dzia³alnoœci gospodarczej - grunty, budynki i budowle bêd¹ce w posiadaniu przedsiêbiorcy lub innego podmiotu prowadz¹cego dzia³alnoœæ gospodarcz¹, z wyj¹tkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów zwi¹zanych z tymi budynkami, a tak¿e gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1lit. b, chyba ¿e przedmiot opodatkowania nie jest i nie mo¿e byæ wykorzystywany do prowadzenia tej dzia³alnoœci ze wzglêdów technicznych;

 

4) dzia³alnoœæ gospodarcza - dzia³alnoœæ, o której mowa w przepisach Prawa dzia³alnoœci gospodarczej[4], z zastrze¿eniem ust. 2;

 

5) powierzchnia u¿ytkowa budynku lub jego czêœci - powierzchniê mierzon¹ po wewnêtrznej d³ugoœci œcian na wszystkich kondygnacjach, z wyj¹tkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dŸwigowych; za kondygnacjê uwa¿a siê równie¿ gara¿e podziemne, piwnice, sutereny i poddasza u¿ytkowe;

 

6) dzia³alnoœæ rolnicza - produkcjê roœlinn¹ i zwierzêc¹, w tym równie¿ produkcjê materia³u siewnego, szkó³karskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcjê warzywnicz¹, roœlin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowlê i produkcjê materia³u zarodowego zwierz¹t, ptactwa i owadów u¿ytkowych, produkcjê zwierzêc¹ typu przemys³owego fermowego oraz chów i hodowlê ryb;

 

7) dzia³alnoœæ leœna - dzia³alnoœæ w³aœcicieli, posiadaczy lub zarz¹dców lasów w zakresie urz¹dzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiêkszania zasobów i upraw leœnych, gospodarowania zwierzyn¹, pozyskiwania - z wyj¹tkiem skupu - drewna, ¿ywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz p³odów runa leœnego, a tak¿e sprzeda¿ tych produktów w stanie nieprzerobionym.

 

2. Za dzia³alnoœæ gospodarcz¹ w rozumieniu ustawy nie uwa¿a siê:

 

1) dzia³alnoœci rolniczej lub leœnej;

 

2) wynajmu turystom pokoi goœcinnych w budynkach mieszkalnych znajduj¹cych siê na obszarach wiejskich przez osoby ze sta³ym miejscem pobytu w gminie po³o¿onej na tym terenie, je¿eli liczba pokoi przeznaczonych do wynajêcia nie przekracza 5.

 

3.[5]Przez u¿yte w ustawie okreœlenia:

 

1) u¿ytki rolne,

 

2) lasy,

 

3) nieu¿ytki,

 

4) u¿ytki ekologiczne,

 

5) grunty zadrzewione i zakrzewione,

 

6) grunty zadrzewione i zakrzewione na u¿ytkach rolnych,

 

7) grunty pod wodami powierzchniowymi p³yn¹cymi,

 

8) grunty pod morskimi wodami wewnêtrznymi

 

- rozumie siê grunty sklasyfikowane w ten sposób w ewidencji gruntów i budynków.

 

Art. 1b. [Odes³anie] 1. Ulgi i zwolnienia podatkowe w zakresie podatków i op³at lokalnych przyznane koœcio³om i zwi¹zkom wyznaniowym reguluj¹ odrêbne ustawy.

2. Zwolnienia z podatku od nieruchomoœci przyznane z tytu³u prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych reguluj¹ przepisy ustawy z dnia 2 paŸdziernika 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz.U. Nr 188, poz. 1840).

 

3.[6]Zwolnienie z podatku od nieruchomoœci gruntów i budynków wchodz¹cych w sk³ad nieruchomoœci przeznaczonych na budowê dróg publicznych, nabytych odpowiednio na w³asnoœæ lub w trwa³y zarz¹d:

 

1) Skarbu Pañstwa oraz przekazanych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad,

 

2) w³aœciwych jednostek samorz¹du terytorialnego

- reguluj¹ przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. Nr 80, poz. 721, z póŸn. zm.).

Art. 1c. [Organ podatkowy] Organem podatkowym w³aœciwym w sprawach podatków i op³at unormowanych w niniejszej ustawie jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Rozdzia³ 2. Podatek od nieruchomoœci

Art. 2. [Zakres przedmiotowy] 1. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomoœci podlegaj¹ nastêpuj¹ce nieruchomoœci lub obiekty budowlane:

 

1) grunty;

 

2) budynki lub ich czêœci;

 

3) budowle lub ich czêœci zwi¹zane z prowadzeniem dzia³alnoœci gospodarczej.

 

2.[7]Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomoœci nie podlegaj¹ u¿ytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na u¿ytkach rolnych lub lasy, z wyj¹tkiem zajêtych na prowadzenie dzia³alnoœci gospodarczej.

3.[8]Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomoœci nie podlegaj¹ równie¿:

 

1) pod warunkiem wzajemnoœci - nieruchomoœci bêd¹ce w³asnoœci¹ pañstw obcych lub organizacji miêdzynarodowych albo przekazane im w u¿ytkowanie wieczyste, przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzêdów konsularnych i innych misji korzystaj¹cych z przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów lub zwyczajów miêdzynarodowych;

 

2) grunty pod wodami powierzchniowymi p³yn¹cymi i kana³ami ¿eglownymi, z wyj¹tkiem jezior oraz gruntów zajêtych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych;

 

2a) grunty pod morskimi wodami wewnêtrznymi;

 

3) nieruchomoœci lub ich czêœci zajête na potrzeby organów jednostek samorz¹du terytorialnego, w tym urzêdów gmin, starostw powiatowych i urzêdów marsza³kowskich;

 

4) grunty zajête pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle - z wyj¹tkiem zwi¹zanych z prowadzeniem dzia³alnoœci gospodarczej innej ni¿ eksploatacja autostrad p³atnych.

 

 

Art. 3. [Zakres podmiotowy] 1. Podatnikami podatku od nieruchomoœci s¹ osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spó³ki nieposiadaj¹ce osobowoœci prawnej, bêd¹ce:

 

1) w³aœcicielami nieruchomoœci lub obiektów budowlanych, z zastrze¿eniem ust. 3;

 

2) posiadaczami samoistnymi nieruchomoœci lub obiektów budowlanych;

 

3) u¿ytkownikami wieczystymi gruntów;

 

4) posiadaczami nieruchomoœci lub ich czêœci albo obiektów budowlanych lub ich czêœci, stanowi¹cych w³asnoœæ Skarbu Pañstwa lub jednostki samorz¹du terytorialnego, je¿eli posiadanie:

a) wynika z umowy zawartej z w³aœcicielem, Agencj¹ W³asnoœci Rolnej Skarbu Pañstwa[9]lub z innego tytu³u prawnego, z wyj¹tkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowi¹cych odrêbnych nieruchomoœci,

 

b) jest bez tytu³u prawnego, z zastrze¿eniem ust. 2.

 

 

2. Obowi¹zek podatkowy dotycz¹cy przedmiotów opodatkowania wchodz¹cych w sk³ad Zasobu W³asnoœci Rolnej Skarbu Pañstwa lub bêd¹cych w zarz¹dzie Pañstwowego Gospodarstwa Leœnego Lasy Pañstwowe - ci¹¿y odpowiednio na jednostkach organizacyjnych Agencji W³asnoœci Rolnej Skarbu Pañstwa[9]i jednostkach organizacyjnych Lasów Pañstwowych, faktycznie w³adaj¹cych nieruchomoœciami lub obiektami budowlanymi.

3. Je¿eli przedmiot opodatkowania znajduje siê w posiadaniu samoistnym, obowi¹zek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomoœci ci¹¿y na posiadaczu samoistnym.

4. Je¿eli nieruchomoœæ lub obiekt budowlany stanowi wspó³w³asnoœæ lub znajduje siê w posiadaniu dwóch lub wiêcej podmiotów, to stanowi odrêbny przedmiot opodatkowania, a obowi¹zek podatkowy od nieruchomoœci lub obiektu budowlanego ci¹¿y solidarnie na wszystkich wspó³w³aœcicielach lub posiadaczach, z zastrze¿eniem ust. 5.

5. Je¿eli wyodrêbniono w³asnoœæ lokali, obowi¹zek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomoœci od gruntu oraz czêœci budynku stanowi¹cych wspó³w³asnoœæ ci¹¿y na w³aœcicielach lokali w zakresie odpowiadaj¹cym czêœciom u³amkowym wynikaj¹cym ze stosunku powierzchni u¿ytkowej lokalu do powierzchni u¿ytkowej ca³ego budynku.

 

Art. 4. [Podstawa opodatkowania] 1.[10]Podstawê opodatkowania stanowi:

 

1) dla gruntów - powierzchnia;

 

2) dla budynków lub ich czêœci - powierzchnia u¿ytkowa;

 

3) dla budowli lub ich czêœci zwi¹zanych z prowadzeniem dzia³alnoœci gospodarczej, z zastrze¿eniem ust. 4-6 - wartoœæ, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzieñ 1 stycznia roku podatkowego, stanowi¹ca podstawê obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli ca³kowicie zamortyzowanych - ich wartoœæ z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

 

2. Powierzchniê pomieszczeñ lub ich czêœci oraz czêœæ kondygnacji o wysokoœci w œwietle od 1,40 m do 2,20 m zalicza siê do powierzchni u¿ytkowej budynku w 50%, a je¿eli wysokoœæ jest mniejsza ni¿ 1,40 m, powierzchniê tê pomija siê.

3. Je¿eli obowi¹zek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomoœci od budowli, o których mowa w ust. 1 pkt 3, powsta³ w ci¹gu roku podatkowego - podstaw¹ opodatkowania jest wartoœæ stanowi¹ca podstawê obliczania amortyzacji na dzieñ powstania obowi¹zku podatkowego.

4. Je¿eli budowla, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest przedmiotem umowy leasingu i odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystaj¹cy, w przypadku jej przejêcia przez w³aœciciela, do celów okreœlenia podstawy opodatkowania przyjmuje siê wartoœæ pocz¹tkow¹ przed zawarciem pierwszej umowy leasingu, zaktualizowan¹ i powiêkszon¹ o dokonane ulepszenia oraz niepomniejszon¹ o sp³atê wartoœci pocz¹tkowej.

5.[11]Je¿eli od budowli lub ich czêœci, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie dokonuje siê odpisów amortyzacyjnych - podstawê opodatkowania stanowi ich wartoœæ rynkowa, okreœlona przez podatnika na dzieñ powstania obowi¹zku podatkowego.

6.[12]Je¿eli budowle lub ich czêœci, o których mowa w ust. 5, zosta³y ulepszone lub zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych nast¹pi³a aktualizacja wyceny œrodków trwa³ych - podstawê opodatkowania stanowi ich wartoœæ rynkowa ustalona na dzieñ 1 stycznia roku podatkowego nastêpuj¹cego po roku, w którym dokonano ulepszenia lub aktualizacji wyceny œrodków trwa³ych.

7. Je¿eli podatnik nie okreœli³ wartoœci budowli, o których mowa w ust. 1 pkt 3 oraz w ust. 5, lub poda³ wartoœæ nieodpowiadaj¹c¹ wartoœci rynkowej, organ podatkowy powo³a bieg³ego, z zastrze¿eniem ust. 8, który ustali tê wartoœæ. W przypadku gdy podatnik nie okreœli³ wartoœci budowli, o których mowa w ust. 1 pkt 3 oraz w ust. 5, lub wartoœæ ustalona przez bieg³ego jest wy¿sza co najmniej o 33% od wartoœci okreœlonej przez podatnika, koszty ustalenia wartoœci przez bieg³ego ponosi podatnik.

8. Organ podatkowy powo³uje bieg³ego spoœród rzeczoznawców maj¹tkowych, o których mowa w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoœciami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z póŸn. zm.).

9. Wartoœæ czêœci budowli po³o¿onych w danej gminie, w przypadku budowli usytuowanych na obszarze dwóch lub wiêcej gmin, okreœla siê proporcjonalnie do d³ugoœci odcinka budowli po³o¿onego na terenie danej gminy.

 

Art. 5. [Stawki] 1.[13]Rada gminy, w drodze uchwa³y, okreœla wysokoœæ stawek podatku od nieruchomoœci, z tym ¿e stawki nie mog¹ przekroczyæ rocznie:

 

1) od gruntów:

a) zwi¹zanych z prowadzeniem dzia³alnoœci gospodarczej, bez wzglêdu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,71 z³ od 1 m2powierzchni,

 

b) pod jeziorami, zajêtych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 3,74 z³ od 1 ha powierzchni,

 

c) pozosta³ych, w tym zajêtych na prowadzenie odp³atnej statutowej dzia³alnoœci po¿ytku publicznego przez organizacje po¿ytku publicznego - 0,35 z³ od 1 m2powierzchni;

 

 

2) od budynków lub ich czêœci:

a) mieszkalnych - 0,59 z³ od 1 m2powierzchni u¿ytkowej,

 

b) zwi¹zanych z prowadzeniem dzia³alnoœci gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich czêœci zajêtych na prowadzenie dzia³alnoœci gospodarczej - 19,01 z³ od 1 m2powierzchni u¿ytkowej,

 

c) zajêtych na prowadzenie dzia³alnoœci gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materia³em siewnym - 8,86 z³ od 1 m2powierzchni u¿ytkowej,

 

d) zajêtych na prowadzenie dzia³alnoœci gospodarczej w zakresie udzielania œwiadczeñ zdrowotnych - 3,84 z³ od 1 m2powierzchni u¿ytkowej,

 

e) pozosta³ych, w tym zajêtych na prowadzenie odp³atnej statutowej dzia³alnoœci po¿ytku publicznego przez organizacje po¿ytku publicznego - 6,37 z³ od 1 m2powierzchni u¿ytkowej;

 

 

3) od budowli - 2% ich wartoœci okreœlonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3i ust. 3-7.

 

2. Przy okreœlaniu wysokoœci stawek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, rada gminy mo¿e ró¿nicowaæ ich wysokoœæ dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzglêdniaj¹c w szczególnoœci lokalizacjê, rodzaj prowadzonej dzia³alnoœci, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu.

3. Przy okreœlaniu wysokoœci stawek, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rada gminy mo¿e ró¿nicowaæ ich wysokoœæ dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzglêdniaj¹c w szczególnoœci lokalizacjê, sposób wykorzystywania, rodzaj zabudowy, stan techniczny oraz wiek budynków.

 

4. Przy okreœlaniu wysokoœci stawek, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b-e oraz w ust. 1 pkt 3, rada gminy mo¿e ró¿nicowaæ wysokoœæ stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzglêdniaj¹c w szczególnoœci rodzaj prowadzonej dzia³alnoœci.

 

Art. 6. [Obowi¹zek podatkowy] 1. Obowi¹zek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesi¹ca nastêpuj¹cego po miesi¹cu, w którym powsta³y okolicznoœci uzasadniaj¹ce powstanie tego obowi¹zku.

2.[14]Je¿eli okolicznoœci¹, od której jest uzale¿niony obowi¹zek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich czêœci, obowi¹zek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku nastêpuj¹cego po roku, w którym budowa zosta³a zakoñczona albo w którym rozpoczêto u¿ytkowanie budowli albo budynku lub ich czêœci przed ich ostatecznym wykoñczeniem.

3. Je¿eli w trakcie roku podatkowego zaistnia³o zdarzenie maj¹ce wp³yw na wysokoœæ opodatkowania w tym roku, a w szczególnoœci zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego czêœci, podatek ulega obni¿eniu lub podwy¿szeniu, poczynaj¹c od pierwszego dnia miesi¹ca nastêpuj¹cego po miesi¹cu, w którym nast¹pi³o to zdarzenie.

4. Obowi¹zek podatkowy wygasa z up³ywem miesi¹ca, w którym usta³y okolicznoœci uzasadniaj¹ce ten obowi¹zek.

5. Je¿eli obowi¹zek podatkowy powsta³ lub wygas³ w ci¹gu roku, podatek za ten rok ustala siê proporcjonalnie do liczby miesiêcy, w których istnia³ obowi¹zek.

6. Osoby fizyczne, z zastrze¿eniem ust. 11, s¹ obowi¹zane z³o¿yæ w³aœciwemu organowi podatkowemu informacjê o nieruchomoœciach i obiektach budowlanych, sporz¹dzon¹ na formularzu wed³ug ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wyst¹pienia okolicznoœci uzasadniaj¹cych powstanie albo wygaœniêcie obowi¹zku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomoœci lub od dnia zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 3.

7. Podatek od nieruchomoœci na rok podatkowy od osób fizycznych, z zastrze¿eniem ust. 11, ustala w drodze decyzji organ podatkowy w³aœciwy ze wzglêdu na miejsce po³o¿enia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest p³atny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowi¹zku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 wrzeœnia i 15 listopada roku podatkowego.

8. Je¿eli w ci¹gu roku podatkowego nast¹pi³o wygaœniêcie obowi¹zku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomoœci lub zaistnia³o zdarzenie, o którym mowa w ust. 3, organ podatkowy dokonuje zmiany decyzji, któr¹ ustalono ten podatek.

9. Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spó³ki niemaj¹ce osobowoœci prawnej, jednostki organizacyjne Agencji W³asnoœci Rolnej Skarbu Pañstwa[9], a tak¿e jednostki organizacyjne Pañstwowego Gospodarstwa Leœnego Lasy Pañstwowe s¹ obowi¹zane:

 

1) sk³adaæ, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu w³aœciwemu ze wzglêdu na miejsce po³o¿enia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomoœci na dany rok podatkowy, sporz¹dzone na formularzu wed³ug ustalonego wzoru, a je¿eli obowi¹zek podatkowy powsta³ po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okolicznoœci uzasadniaj¹cych powstanie tego obowi¹zku;

 

2) odpowiednio skorygowaæ deklaracje w razie zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 3, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia;

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin