samorząd powiatowy.rtf

(100 KB) Pobierz

 

brzmienie od 2007-10-22

 

 

Ustawa o samorz¹dzie powiatowym[1]

z dnia 5 czerwca 1998 r. (Dz.U. Nr 91, poz. 578)

tekst jednolity z dnia 27 paŸdziernika 2001 r. (Dz.U. Nr 142, poz. 1592)

zmiany:

 

Dz.U. 2007

Nr 173, poz. 1218

Dz.U. 2004

Nr 102, poz. 1055

Dz.U. 2003

Nr 162, poz. 1568

Dz.U. 2002

Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806

 

 

Rozdzia³ 1. Przepisy ogólne

Art. 1. [Pojêcie powiatu] 1. Mieszkañcy powiatu tworz¹ z mocy prawa lokaln¹ wspólnotê samorz¹dow¹.

2. Ilekroæ w ustawie jest mowa o powiecie, nale¿y przez to rozumieæ lokaln¹ wspólnotê samorz¹dow¹ oraz odpowiednie terytorium.

Art. 2. [Charakter zadañ] 1. Powiat wykonuje okreœlone ustawami zadania publiczne w imieniu w³asnym i na w³asn¹ odpowiedzialnoœæ.

2. Powiat ma osobowoœæ prawn¹.

3. Samodzielnoœæ powiatu podlega ochronie s¹dowej.

4. O ustroju powiatu stanowi jego statut.

5. (skreœlony)

 

Art. 3. [Zmiany w podziale terytorialnym] 1. Rada Ministrów, w drodze rozporz¹dzenia[2]:

 

1) tworzy, ³¹czy, dzieli i znosi powiaty oraz ustala ich granice,

 

2) ustala i zmienia nazwy powiatów oraz siedziby ich w³adz.

 

2. Rozporz¹dzenie, o którym mowa w ust. 1, mo¿e byæ wydane tak¿e na wniosek zainteresowanej rady powiatu, rady miasta na prawach powiatu lub rady gminy.

3. Ustalenie granic powiatu nastêpuje poprzez wskazanie gmin wchodz¹cych w sk³ad powiatu, a zmiana jego granic dokonywana jest w sposób zapewniaj¹cy powiatowi terytorium mo¿liwie jednorodne ze wzglêdu na uk³ad osadniczy i przestrzenny, uwzglêdniaj¹cy wiêzi spo³eczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniaj¹cy zdolnoœæ wykonywania zadañ publicznych.

4. Przez ³¹czenie powiatów nale¿y równie¿ rozumieæ po³¹czenie miasta na prawach powiatu z powiatem maj¹cym siedzibê w³adz w tym mieœcie. Z dniem po³¹czenia wygasaj¹ prawa powiatu posiadane dotychczas przez miasto.

5. Przez dzielenie powiatów nale¿y równie¿ rozumieæ wy³¹czenie jednej lub wiêcej gmin z terytorium powiatu z jednoczesnym:

 

1) w³¹czeniem tej gminy lub gmin do innego powiatu,

 

2) utworzeniem powiatu z tych gmin albo z tych gmin i miasta na prawach powiatu; z dniem utworzenia powiatu wygasaj¹ prawa powiatu posiadane dotychczas przez miasto.

 

6. Zmiany, o których mowa w ust. 1, nastêpuj¹ z dniem 1 stycznia.

 

Art. 3a. [Konsultacje] 1. Wydanie rozporz¹dzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1, wymaga zasiêgniêcia przez ministra w³aœciwego do spraw administracji publicznej opinii zainteresowanych rad powiatów albo rady miasta na prawach powiatu i rady powiatu - poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkañcami, a w przypadku zmian granic powiatów naruszaj¹cych granice województw - dodatkowo opinii odpowiednich sejmików województw. Minister w³aœciwy do spraw administracji publicznej mo¿e wyst¹piæ tak¿e o opinie zainteresowanych rad gmin; w tym przypadku nie jest konieczne przeprowadzenie konsultacji z mieszkañcami gminy.

2. Konsultacje z mieszkañcami dotycz¹ce, naruszaj¹cej granice województw, zmiany granic powiatów albo powiatu i miasta na prawach powiatu w sprawach, o których mowa w art. 3 ust. 3 i 4 - je¿eli zmiana granic wynika z wy³¹czenia tylko jednej gminy lub miasta na prawach powiatu - mog¹ zostaæ ograniczone przez sejmiki województw do mieszkañców odpowiedniego powiatu lub miasta na prawach powiatu objêtego zmian¹.

 

3. W przypadku niewyra¿enia opinii, o której mowa w ust. 1, w terminie 3 miesiêcy od dnia otrzymania wyst¹pienia o opiniê, wymóg zasiêgniêcia opinii uznaje siê za spe³niony.

 

Art. 3b. [Wniosek; opinia] 1. Wydanie rozporz¹dzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na wniosek odpowiednio rady powiatu, rady miasta na prawach powiatu lub rady gminy wymaga:

 

1) wniosku rady powiatu, rady miasta na prawach powiatu lub rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tê radê konsultacji z mieszkañcami, wraz z uzasadnieniem oraz niezbêdnymi dokumentami, mapami i informacjami potwierdzaj¹cymi zasadnoœæ wniosku,

 

2) opinii odpowiednio rad powiatów lub rady miasta na prawach powiatu objêtych wnioskiem, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkañcami, a w przypadku zmiany granic powiatu naruszaj¹cej granice województw - opinii sejmików województw,

 

3) opinii rad gmin, których dotyczy wniosek,

 

4) opinii wojewody w³aœciwego dla powiatu lub miasta na prawach powiatu objêtego wnioskiem.

 

2. Do wniosku i opinii, o których mowa w ust. 1, przepisy art. 3a ust. 2 i 3 stosuje siê odpowiednio.

3. Rada powiatu, rada miasta na prawach powiatu lub rada gminy wystêpuje z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, do ministra w³aœciwego do spraw administracji publicznej za poœrednictwem wojewody, w terminie do dnia 31 marca.

4. Rada Ministrów okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, tryb postêpowania przy sk³adaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, oraz dokumenty, które nale¿y do³¹czyæ do wniosku.

 

Art. 3c. [Po³¹czenie] W przypadku uzyskania zgody na po³¹czenie miasta na prawach powiatu z powiatem maj¹cym siedzibê w³adz w tym mieœcie lub utworzenie powiatu, w którego sk³ad wejdzie dotychczasowe miasto na prawach powiatu, wyra¿onej we wniosku lub opinii rady powiatu lub rady miasta na prawach powiatu oraz w wyniku przeprowadzonych przez te rady konsultacji z mieszkañcami, Rada Ministrów obowi¹zana jest dokonaæ tego po³¹czenia lub utworzenia powiatu, w drodze rozporz¹dzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1.

Art. 3d. [Konsultacje z mieszkañcami] 1. W przypadkach przewidzianych ustaw¹ oraz w innych sprawach wa¿nych dla powiatu mog¹ byæ przeprowadzane na jego terytorium konsultacje z mieszkañcami powiatu.

2. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkañcami powiatu okreœla uchwa³a rady powiatu.

Rozdzia³ 2. Zakres dzia³ania i zadania powiatu

Art. 4. [Zadania publiczne] 1. [3]Powiat wykonuje okreœlone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie:

 

1) edukacji publicznej,

 

2) promocji i ochrony zdrowia,

 

3) pomocy spo³ecznej,

 

4) polityki prorodzinnej,

 

5) wspierania osób niepe³nosprawnych,

 

6) transportu zbiorowego i dróg publicznych,

 

7) kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,

 

8) kultury fizycznej i turystyki,

 

9) geodezji, kartografii i katastru,

 

10) gospodarki nieruchomoœciami,

 

11) administracji architektoniczno-budowlanej,

 

12) gospodarki wodnej,

 

13) ochrony œrodowiska i przyrody,

 

14) rolnictwa, leœnictwa i rybactwa œródl¹dowego,

 

15) porz¹dku publicznego i bezpieczeñstwa obywateli,

 

16) ochrony przeciwpowodziowej, w tym wyposa¿enia i utrzymania powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpo¿arowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagro¿eniom ¿ycia i zdrowia ludzi oraz œrodowiska,

 

17) przeciwdzia³ania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy,

 

18) ochrony praw konsumenta,

 

19) utrzymania powiatowych obiektów i urz¹dzeñ u¿ytecznoœci publicznej oraz obiektów administracyjnych,

 

20) obronnoœci,

 

21) promocji powiatu,

 

22) wspó³pracy z organizacjami pozarz¹dowymi.

 

2. Do zadañ publicznych powiatu nale¿y równie¿ zapewnienie wykonywania okreœlonych w ustawach zadañ i kompetencji kierowników powiatowych s³u¿b, inspekcji i stra¿y.

3. Ustawy mog¹ okreœlaæ inne zadania powiatu.

4. Ustawy mog¹ okreœlaæ niektóre sprawy nale¿¹ce do zakresu dzia³ania powiatu jako zadania z zakresu administracji rz¹dowej, wykonywane przez powiat.

5. Powiat na uzasadniony wniosek zainteresowanej gminy przekazuje jej zadania z zakresu swojej w³aœciwoœci na warunkach ustalonych w porozumieniu.

6. Zadania powiatu nie mog¹ naruszaæ zakresu dzia³ania gmin.

 

 

Art. 4a. [Przeprowadzanie wyborów] Ustawy mog¹ nak³adaæ na powiat obowi¹zek wykonywania zadañ z zakresu organizacji przygotowañ i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.

Art. 5. [Zakres porozumienia] 1. Powiat mo¿e zawieraæ z organami administracji rz¹dowej porozumienia w sprawie wykonywania zadañ publicznych z zakresu administracji rz¹dowej.

2. Powiat mo¿e zawieraæ porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadañ publicznych z jednostkami lokalnego samorz¹du terytorialnego, a tak¿e z województwem, na którego obszarze znajduje siê terytorium powiatu.

3. Porozumienia, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegaj¹ og³oszeniu w wojewódzkim dzienniku urzêdowym.

4. Do porozumieñ stosuje siê odpowiednio przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorz¹dzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591).

 

Art. 6. [Jednostki organizacyjne] 1. W celu wykonywania zadañ powiat mo¿e tworzyæ jednostki organizacyjne i zawieraæ umowy z innymi podmiotami.

2. Powiat nie mo¿e prowadziæ dzia³alnoœci gospodarczej wykraczaj¹cej poza zadania o charakterze u¿ytecznoœci publicznej.

 

Art. 7. [Zagro¿enie bezpieczeñstwa] 1. Ustawy okreœlaj¹ przypadki, w których w³aœciwe organy administracji rz¹dowej mog¹ na³o¿yæ na powiat obowi¹zek wykonania okreœlonych czynnoœci w zakresie nale¿¹cym do zadañ powiatu, zwi¹zanych z usuwaniem bezpoœrednich zagro¿eñ dla bezpieczeñstwa i porz¹dku publicznego oraz z obronnoœci¹.

2. Je¿eli dzia³ania zwi¹zane z usuwaniem zagro¿eñ dla bezpieczeñstwa i porz¹dku publicznego oraz z obronnoœci¹ przeprowadza siê w ramach zorganizowanej akcji, na³o¿enie obowi¹zku mo¿e dotyczyæ wykonania czynnoœci, o których mowa w ust. 1, równie¿ poza terenem powiatu.

3. Za czynnoœci, o których mowa w ust. 2, powiatowi przys³uguje zwrot koniecznych wydatków i nak³adów wraz z ustawowymi odsetkami od organu administracji, który na³o¿y³ obowi¹zek wykonania tych czynnoœci.

Art. 7a. [Udzielanie pomocy wzajemnej] Powiaty, zwi¹zki i stowarzyszenia powiatów mog¹ sobie wzajemnie b¹dŸ innym jednostkom samorz¹du terytorialnego udzielaæ pomocy, w tym pomocy finansowej.

Rozdzia³ 3. W³adze powiatu

Art. 8. [Wykonywanie w³adzy] 1. Mieszkañcy powiatu podejmuj¹ rozstrzygniêcia w g³osowaniu powszechnym - poprzez wybory i referendum powiatowe - lub za poœrednictwem organów powiatu.

2. Organami powiatu s¹:

 

1) rada powiatu,

 

2) zarz¹d powiatu.

 

Art. 8a. [Jawnoœæ dzia³ania] 1. Dzia³alnoœæ organów powiatu jest jawna. Ograniczenia jawnoœci mog¹ wynikaæ wy³¹cznie z ustaw.

2. Jawnoœæ dzia³ania organów powiatu obejmuje w szczególnoœci prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstêpu na sesje rady powiatu i posiedzenia jej komisji, a tak¿e dostêpu do dokumentów wynikaj¹cych z wykonywania zadañ publicznych, w tym protoko³ów posiedzeñ organów powiatu i komisji rady powiatu.

3. Zasady dostêpu do dokumentów i korzystania z nich okreœla statut powiatu.

 

Art. 9. [Rada powiatu] 1. Rada powiatu jest organem stanowi¹cym i kontrolnym powiatu, z zastrze¿eniem przepisów o referendum powiatowym.

2. Kadencja rady trwa 4 lata, licz¹c od dnia wyborów.

3. Radni wybierani s¹ w wyborach bezpoœrednich. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rady powiatu okreœla odrêbna ustawa.

4.[4]W sk³ad rady powiatu wchodz¹ radni w liczbie piêtnastu w powiatach licz¹cych do 40 000 mieszkañców oraz po dwóch na ka¿de kolejne rozpoczête 20 000 mieszkañców, ale nie wiêcej ni¿ dwudziestu dziewiêciu radnych.

 

 

Art. 10. [Referendum powiatowe] 1. Odwo³anie rady powiatu przed up³ywem kadencji nastêpuje w drodze referendum powiatowego.

2. Zasady i tryb przeprowadzania referendum powiatowego okreœla odrêbna ustawa.

Art. 11. (skreœlony)

Art. 12. [W³aœciwoœæ rady] [5]Do wy³¹cznej w³aœciwoœci rady powiatu nale¿y:

 

1) stanowienie aktów prawa miejscowego, w tym statutu powiatu,

 

2) wybór i odwo³anie zarz¹du oraz ustalanie wynagrodzenia jego przewodnicz¹cego,

 

3) powo³ywanie i odwo³ywanie, na wniosek starosty, sekretarza powiatu i skarbnika powiatu, bêd¹cego g³ównym ksiêgowym bud¿etu powiatu,

 

4) stanowienie o kierunkach dzia³ania zarz¹du powiatu oraz rozpatrywanie sprawozdañ z dzia³alnoœci zarz¹du, w tym z dzia³alnoœci finansowej,

 

5) uchwalanie bud¿etu powiatu,

 

6) rozpatrywanie sprawozdania z wykonania bud¿etu oraz podejmowanie uchwa³y w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium dla zarz¹du z tego tytu³u,

 

7) podejmowanie uchwa³ w sprawach wysokoœci podatków i op³at w granicach okreœlonych ustawami,

 

8) podejmowanie uchwa³ w sprawach maj¹tkowych powiatu dotycz¹cych:

a) zasad nabywania, zbywania i obci¹¿ania nieruchomoœci oraz ich wydzier¿awiania lub wynajmowania na czas oznaczony d³u¿szy ni¿ 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowi¹ inaczej; uchwa³a rady powiatu jest wymagana równie¿ w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawieraj¹ kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomoœæ; do czasu okreœlenia zasad zarz¹d mo¿e dokonywaæ tych czynnoœci wy³¹cznie za zgod¹ rady powiatu,

 

b) emitowania obligacji oraz okreœlania zasad ich zbywania, nabywania i wykupu,

 

c) zaci¹gania d³ugoterminowych po¿yczek i kredytów,

 

d) ustalania maksymalnej wysokoœci po¿yczek i kredytów krótkoterminowych zaci¹ganych przez zarz¹d oraz maksymalnej wysokoœci po¿yczek i porêczeñ udzielanych przez zarz¹d w roku bud¿etowym,

 

e) zobowi¹zañ w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartoœci przekraczaj¹cej granicê ustalon¹ corocznie przez radê,

 

f) tworzenia i przystêpowania do zwi¹zków, stowarzyszeñ, fundacji i spó³dzielni oraz ich rozwi¹zywania lub wystêpowania z nich,

 

g) tworzenia i przystêpowania do spó³ek, ich rozwi¹zywania i wystêpowania z nich oraz okreœlania zasad wnoszenia wk³adów oraz obejmowania, nabywania i zbywania udzia³ów i akcji,

 

h) wspó³dzia³ania z innymi powiatami i z gminami, je¿eli zwi¹zane jest to z koniecznoœci¹ wydzielenia maj¹tku,

 

i) tworzenia, przekszta³cania i likwidacji jednostek organizacyjnych oraz wyposa¿ania ich w maj¹tek,

 

 

8a) podejmowanie uchwa³ w sprawie przyjêcia zadañ z zakresu administracji rz¹dowej oraz w sprawie powierzenia prowadzenia zadañ publicznych, o których mowa w art. 5,

 

9) okreœlanie wysokoœci sumy, do której zarz¹d mo¿e samodzielnie zaci¹gaæ zobowi¹zania,

 

9a) podejmowanie uchwa³ w sprawach wspó³pracy ze spo³ecznoœciami lokalnymi innych pañstw oraz przystêpowania do miêdzynarodowych zrzeszeñ spo³ecznoœci lokalnych,

 

9b) uchwalanie powiatowego programu zapobiegania przestêpczoœci oraz ochrony bezpieczeñstwa obywateli i porz¹dku publicznego,

 

9c) uchwalanie powiatowego programu przeciwdzia³ania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy,

 

9d) dokonywanie oceny stanu bezpieczeñstwa przeciwpo¿arowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu,

 

10) podejmowanie uchwa³ w sprawach herbu powiatu i flagi powiatu,

 

10a) podejmowanie uchwa³ w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów,

 

11) podejmowanie uchwa³ w innych sprawach zastrze¿onych ustawami do kompetencji rady powiatu.

 

 

Art. 13. [Podejmowanie uchwa³] 1. Uchwa³y rady i zarz¹du powiatu zapadaj¹ zwyk³¹ wiêkszoœci¹ g³osów w obecnoœci co najmniej po³owy ustawowego sk³adu rady (zarz¹du), w g³osowaniu jawnym, chyba ¿e przepisy ustawy stanowi¹ inaczej.

2. Odrzucenie w g³osowaniu uchwa³y o udzieleniu absolutorium jest równoznaczne z przyjêciem uchwa³y o nieudzieleniu zarz¹dowi absolutorium.

Art. 14. [Wybór przewodnicz¹cego] 1. Rada powiatu wybiera ze swego grona przewodnicz¹cego i jednego lub dwóch wiceprzewodnicz¹cych bezwzglêdn¹ wiêkszoœci¹ g³osów w obecnoœci co najmniej po³owy ustawowego sk³adu rady, w g³osowaniu tajnym.

2. Radny wchodz¹cy w sk³ad zarz¹du nie mo¿e pe³niæ funkcji, o których mowa w ust. 1.

3. Zadaniem przewodnicz¹cego jest wy³¹cznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Przewodnicz¹cy mo¿e wyznaczyæ do wykonywania swoich zadañ wiceprzewodnicz¹cego. W przypadku nieobecnoœci przewodnicz¹cego i niewyznaczenia wiceprzewodnicz¹cego, zadania przewodnicz¹cego wykonuje wiceprzewodnicz¹cy najstarszy wiekiem.

 

4. Odwo³anie przewodnicz¹cego i wiceprzewodnicz¹cego rady nastêpuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego sk³adu rady powiatu, w trybie okreœlonym w ust. 1.

5. W przypadku rezygnacji przewodnicz¹cego lub wiceprzewodnicz¹cego rada podejmuje uchwa³ê w sprawie przyjêcia tej rezygnacji zwyk³¹ wiêkszoœci¹ g³osów, nie póŸniej ni¿ w ci¹gu jednego miesi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin