Scenariusz zajęć.doc

(25 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

 

Temat: Piłka

 

Cele główne:

§         Zapoznanie dzieci z kształtem koła;

§         Wyodrębnienie koła spośród innych figur;

§         Doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi, orientacji własnego ciała i przestrzeni.

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

§         Wskazać części swojego ciała;

§         Określić wielkość: mały – duży;

§         Rozróżnić kształt koła z pozostały figur geometrycznych;

§         Klasyfikować przedmioty według jednej cechy;

§         Wdrażać się do zgodnego uczestnictwa w grze i przestrzegania jej reguł.

Formy aktywności dziecięcej: słowna, ruchowa, plastyczna.

Formy organizacyjne: praca z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: klocki przedstawiające figury geometryczne różnej wielkości, wiersz M. Terlikowska Kolorowe koło, piłka, kredki, nożyczki.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowa:

- Powitanie poszczególnych części własnego ciała.

Nauczyciel wymienia części ciała, a dzieci, poruszając się przy muzyce, dotykają je.

2. Dzieci dostają zestawy klocków w kształcie figur geometrycznych.

- Nauczycielka wspólnie z dziećmi określa różnice między klockami (kolor, wielkość, kształt).

- Nauczyciel pokazuje klocek w kształcie koła i prosi dzieci, aby wybrały spośród swoich, klocki o tym samym kształcie (bez względu na kolor i wielkość).

- Osoba prowadząca określa kształt wybranych klocków.

3. Słuchanie fragmentu wiersza M. Terlikowskiej Kolorowe koła.

 

Spójrzcie uważnie dookoła,

Wszędzie są kule i koła.

Kół co nie miara, kul co niemiara.

Jest koło! Tarcza zegara.

 

Wesoło koła turkocą

pod staroświecką karocą.

Na drogach świecą się jasno.

Błysną i gasną, błysną i gasną.

 

A tutaj koło przy kole:

Wagon, semafor – to kolej.

A kiedy kół jest tak dużo,

Po prostu pachnie podróżą.

 

Rozmowa na temat wiersza:

- wymienienie przez dzieci przedmiotów okrągłych;

- wyjaśnienie trudnych słów dla dziecka.

4. Ćwiczenia ruchowo – graficzne: kreślenie kół w powietrzu palcami.

5. Wyszukiwanie w sali przedmiotów okrągłych.

6. Zabawa ruchowa: Piłka.

Dzieci siedzą w kole, przekazują sobie piłkę w rytm muzyki. Po chwili zatrzymuje się muzyka oraz piłka. Nauczycielka wyznacza zadanie dla osoby, u której jest  piłkę np. przynieś auto itp.

7. Ćwiczenia manualne: kolorowanie piłki małej i dużej. Wycięcie nich nożyczkami.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin