pyt. 12 - wymień i omów głowne zasady dokonywania finansów publicznych;.doc

(12 KB) Pobierz

12. Wymień i omów główne zasady dokonywania wydatków publicznych;

< prezentacja z ćw>

 

1.TERMINOWOŚCI - pełna realizacja zadań następuje w terminach określonych przepisami i harmonogramem realizacji wydatków, opracowanym przez Ministra Finansów w porozumieniu z dysponentami części budżetowych.

 

2. PLANOWOŚCI - przeniesienia wydatków w budżecie państwa mogą być dokonywane na zasadach i zakresie wskazanym w ustawie o finansach publicznych.

 

3. WYBORU NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY - zlecanie zadań powinno następować na zasadzie wyboru najkorzystniejszej oferty, z uwzględnieniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, a w odniesieniu do podmiotów niedziałających w celu osiągnięcia zysku w trybie jawnego wyboru najkorzystniejszej oferty w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych.

 

4. CELOWOŚCI, OSZCZĘDNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI - dokonywanie wydatków następuje w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów;

 

 

 

 

W ustawie o fin. publicznych mowa jest o tym w art 44 ust 3 tj.:

(…)

2. Jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.

 

3. Wydatki publiczne powinny być dokonywane:

1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:

a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,

b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;

2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;

3) w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin