Usuwanie plam.doc

(4 KB) Pobierz

Usuwanie plam

 

Plamy na ubraniach, wykładzinach, dywanach i przedmiotach codziennego użytku nie zawsze ustępują tak łatwo jak w telewizyjnych reklamach. Nie zawsze wystarczy zwykłe pranie, czasem strach użyć wybielacza. Co w takiej sytuacji zrobić?

 

Poniżej prezentujemy skrótowy poradnik wywabiania najczęściej występujących plam. Jeżeli macie swoje sprawdzone sposoby, dajcie nam znać, z pewnością uzupełnimy spis.

Zanim usuniemy plamę

 

Zanim zabierzemy się za usuwanie plam, sprawdźmy najpierw, czy substancja, której chcemy użyć jako wybielacza, nie zniszczy tkaniny. Wystarczy zaaplikować odrobinę na niewidoczne miejsce.

 

Kiedy będziemy pewni, że nie zaszkodzimy swojej ulubionej bluzce, lub nie zastąpimy jednej plamy na dywanie drugą, możemy przystąpić do działania.

Usuwanie plam z jedzenia

 

Guma do żucia to bardzo kłopotliwa sprawa, szczególnie kiedy znajdzie się nie tam, gdzie trzeba. Metoda usuwania zaschniętych gum jest stosunkowo prosta. Trzeba je zamrozić (zamrażalnik, ewentualnie obłożenie kostkami lodu), wykruszyć, a następnie przetrzeć benzyną, ewentualnie alkoholem metylowym.

 

Czerwone wino plami bardzo skutecznie. Aby zapobiec trwałemu przebarwieniu, należy obficie posypać plamę solą. Później uprać po namoczeniu w zimnej wodzie.

 

Keczup wbrew pozorom nie jest poważniejszym zagrożeniem. Jeśli obawiamy się, że nasz proszek sobie nie poradzi, zastosujmy namoczenie w zimnej wodzie z dodatkiem detergentu. Najbardziej oporne plamy ustąpią po użyciu alkoholu metylowego.

Plamy z kosmetyków

 

Często spotykamy trudne do usunięcia plamy z dezodorantów. Szczególnie szpecą ciemne ubrania. Co zrobić, żeby pozbyć się przebarwień? Poradniki zalecają delikatne wybielacze do plam i chlorek amonu (salmiak). Potem dokładne płukanie i powinno być lepiej. W podobny sposób możemy usunąć plamy z innych perfum.

 

Plamy ze szminki (potrafią być kłopotliwe!) również ustępują po takiej konfiguracji. W opornych przypadkach możemy przecierać plamy specjalną benzyną lub alkoholem metylowym.

Plamy natury fizjologicznej

 

Niestety, zdarzają się nam różnego rodzaju wypadki i wpadki, szczególnie, jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta.

 

Plamy z krwi powinniśmy potraktować zimną wodą i solą. Plamy zaschnięte najpierw należy zeskrobać, a potem uprać w proszku. Jeżeli pozostaną widoczne ślady, warto spróbować przetrzeć je wodą utlenioną.

 

Kiedy naszemu dziecku lub ukochanemu zwierzakowi zdarzy się "siusiu" nie tam, gdzie trzeba, nie wpadajmy w panikę. Plamy z moczu ustępują, jeśli posypiemy je obficie solą i wypierzemy. Jeśli wciąż widać ślady, pomoże chlorek amonu (salmiak), ocet i kolejne pranie.

 

Wszelkie inne plamy pochodzenia fizjologicznego potraktujmy roztworem boraksu, a następnie tradycyjnym praniem w proszku.

Plamy z innych substancji

 

Wosk skutecznie można usunąć w jeden sposób. Najpierw musimy go zamrozić i skruszyć. To, co zostanie, trzeba przeprasować. Ubranie musimy włożyć pomiędzy dwie warstwy bibuły lub cienkiej pieluchy. Resztę plamy pomoże usunąć wybielacz lub alkohol.

 

Z kolei na żywicę najlepsze będzie delikatne przetarcie terpentyną (uwaga, może zniszczyć materiał!), namoczenie w wodzie z mydłem, a następnie pranie.

 

Długopis to też niełatwy przeciwnik. Plamy z tuszu możemy przecierać alkoholem, ewentualnie sokiem z cytryny. Natomiast ślady od flamastrów pierzemy w mydle lub glicerynie, a następnie pierzemy.

 

Na smary o dziwno najlepszy będzie wywabiacz do plam lub inne środki czyszczące i detergenty, które nie zniszczą naszej tkaniny.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin