MIAŻDŻYCA.docx

(14 KB) Pobierz



 

MIAŻDŻYCA

Miażdżyca - czasem bywa dziedziczna

Dziedziczne skłonności do miażdżycy są udowodnione naukowo. Wykazano, że dzieci osób z tą chorobą znacznie szybciej rozwijają zmiany miażdżycowe w naczyniach. Przyczyną przedwczesnej miażdżycy może być tzw. rodzinna hipercholesterolemia rodzinne występowanie podwyższonego stężenie "złego" cholesterolu.

Winę ponosi cholesterol!

Cholesterol jest głównym czynnikiem ryzyka miażdżycy. Lipoproteidy o małej gęstości (LDL) przenikają do błony wewnętrznej śródbłonka tętnic w następstwie jego uszkodzenia pod wpływem ciśnienia krwi. Intensywność tego procesu zależy od stężenia LDL we krwi, od ciśnienia krwi i przepuszczalności śródbłonka

1. Jak zapobiegać miażdżycy?

Zapobieganie miażdżycy polega na eliminacji czynników zwiększających ryzyko jej rozwoju. Czynnikami takimi są: obciążający wywiad rodziny (występowanie miażdżycy u rodziców, dziadków, rodzeństwa), płeć męska, niska aktywność fizyczna, nadwaga, nieodpowiednia dieta, nikotynizm , cukrzyca, stres, nadciśnienie. Kobiety przed menopauzą mają mniejsze, a po menopauzie co najmniej identyczne jak mężczyźni ryzyko rozwoju miażdżycy.

Miażdżycy i jej powikłaniom czyli zawałowi serca i udarowi mózgu można aktywnie przeciwdziałać. Chociaż płci nie zmienimy a rodziny się nie wybiera to resztę czynników ryzyka można aktynie modyfikować: zaprzestać palenia i zwalczać palenie bierne, dbać o właściwą masą ciała przez zdrową dietę i ruch fizyczny. To obniża ciśnienie, zmniejsza ryzyko cukrzycy a dzięki temu zmniejsza się zagrożenie, że miażdżyca będzie się rozwijać. W niektórych przypadkach nawet u młodych osób trzeba obok diety 
rozpocząć leczenie farmakologiczne, żeby zminimalizować ryzyko zawału - szczególnie w grupach obciążonych genetycznie. (Prof. Piotr Pruszczyk)

2. Czy miażdżyca jest dziedziczna?

Miażdżyca jest zjawiskiem powszechnym, zaczyna się rozwijać się wcześnie u wszystkich ludzi - jej początki mogą występować nawet u osób kilkunastoletnich. Występowanie w rodzinie bardzo zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie występował szybszy rozwój miażdżycy. Jest szereg schorzeń związanych z rozwojem miażdżycy o podłożu genetycznym, np : hipercholesterolemia rodzinna występująca u ok. 1/500 osób. Charakteryzuje się wysokim stężeniem cholesterolu i wczesnym rozwojem miażdżycy; jej 
rozpoznanie dokonywane jest na podstawie oceny stężenia cholesterolu. Dlatego każda zdrowa osoba w wieku 20-30 lat powinna mieć wykonane badania z oznaczeniem stężenia i frakcji cholesterolu. Przy wysokim stężeniu badania kontrolne powinno się przeprowadzić u wszystkich krewnych pierwszego stopnia. (Prof. Piotr Pruszczyk)

Miażdżyca tętnic - Choroba przewlekła, mogąca mieć podłoże genetyczne. Polega na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie oraz w tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic. W trakcie rutynowych badań lekarz rozpozna ją z łatwością osłuchując tętnice szyjne w celu wykrycia szmerów oraz wyczuwając osłabienie pulsu na stopach. 

Ryzyko miażdżycy, już w młodości

- Przyczyny miażdżycy

Jak się zaczyna miażdżyca?

Miażdżyca tętnic rozpoczyna się od osadzania się tłuszczu na wewnętrznych ściankach arterii, co sprawia, że tracą normalną elastyczność. Nawet u zdrowych osób rozwój miażdżycy rozpoczyna się już w dzieciństwie, ale u młodych osób predysponowanych genetycznie lub z tzw, czynnikami ryzyka rozwój tego procesu może zacząć się znacznie wcześniej. 

Postępy miażdżycy inicjują zagrożenie powikłaniami sercowo-naczyniowymi

Kiedy kolejna warstwa tłuszczu oraz "przyrosłe" minerały na czele z wapniem znacznie zmniejszą "światło" arterii mózgowych narasta niebezpieczeństwo wystąpienia udaru mózgu. Kiedy podobne zmiany obejmą naczynia wieńcowe serca, występuje zagrożenie zawałem serca.prowadzić do zagrożenia atakiem serca, czy udarem mózgu. Otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, dotykające coraz częściej dzieci, to jedne z najważniejszych czynników ryzyka obok dziedzicznej hiperlipidemii, nadmiaru homocysteiny i 
palenia tytoniu.

Zdrowe tętnice (po lewej stronie) 
oraz "zabudowane" prawie całkowicie blaszką miażdżycową 

Nawet nastolatki nie powinny zapominać o zagrożeniu miażdżycą i chorobami serca

Kilkunastoletni młodzi ludzie, którzy zaczynają cierpieć na nadwagę lub mają zbyt wysokie ciśnienie krwi, narażają się na niebezpieczeństwo stwardnienia ścianek arterii, najczęstszą przyczynę schorzeń serca. Te niebezpieczne objawy pojawiają się już przed trzydziestką - wynika z wielu opracowań naukowych. 

Epidemia otyłości i kaskada czynników ryzyka

Najgorszym patologicznym czynnikiem miażdżycy jest i jest szerząca się powszechnie epidemia nadwagi i towarzyszysząca jej często rodzinna lub nabyta hiperlipidemia. Do mało pocieszających wyników doszli amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Minnesota, którzy szukali odpowiedzi na pytanie o czynniki ryzyka chorób serca u młodych ludzi w wieku 13 i 15 lat. Okazało się, że w bardzo wielu przypadkach mieli oni zbyt wysokie ciśnienie krwi, które powoduje m.in. odporność na insulinę, co z kolei 
sprzyja powstawaniu cukrzycy typu 2. 

Małoletniość nie zawsze zapobiega chorobie

Ważną przyczyną miażdżycy jest rodzinne obciążenie genetyczne pewną wadą objawiącą się hipercholesterolemią, czyli patologicznie narmiernym poziomem złego cholesterolu we krwi. Ta genetyczna choroba w swej najcięższej postaci występuje bardzo, jednak jej lżejsza postać jest stosunkowo częsta, bowiem dotyczy 1 dziecka na 500!. Choroba cechuje się niedoborem tzw. receptorów niezbędnym dla usuwania z organizmu "złego" cholesterolu LDL. Dlatego chorzy mają znacznie podwyższone stężenie "złego" 
cholesterolu LDL w surowicy krwi. U osób dotkniętych ciężką postacią tej choroby prowadzi to rozwoju miażdżycy w już dzieciństwie. 




 


Zgłoś jeśli naruszono regulamin