Przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - kl 6.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji religii w kl

Scenariusz lekcji religii w kl. VI

w Szkole Podstawowej Nr 41 w Gdańsku

 

                                                 10. 04. 2006r.


 

TEMAT: Przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa                        

                                                   /45 min./
 

 

CEL OGÓLNY: za pomocą metod aktywizujących dzieci

systematyzują wiadomości dotyczące życia i śmierci Jezusa.


 

CELE OPERACYJNE ( uczeń potrafi ) :

- pokazać na mapie, miejsca urodzenia, wychowania, śmierci Jezusa

§                      ułożyć nazwę swojej grupy w oparciu
o znajomość dziejów Jezusa

§                      wymienić osoby żyjące za czasów Jezusa

§                      zaproponować i narysować scenkę rysunkową do wydarzenia związanego z Jezusem

§                      zaśpiewać pieśń związaną z Jezusem


 

METODY I TECHNIKI PRACY: praca w grupach, mecz dziesięciu pytań,

kalambury, muzykowanie, gdzie kłamstwo?


 

FORMY PRACY : grupowa


 

ŚRODKI : mapa, Biblia, arkusze papieru, pisaki, tablice z pytaniami,

magnetofon i płyta z pieśniami


 

 

 

 

 

PRZEBIEG KATECHEZY :


 

WPROWADZENIE :


 

Katechezę rozpoczynamy modlitwą spontaniczną w której dziękujemy Jezusowi za dar życia i zbawienia. Następnie dzielimy uczniów na grupy i rozpoczynamy utrwalanie wiadomości metodami aktywizującymi. Każda z grup będzie zdobywała punkty, które po skończonej katechezie zostaną przeliczone na oceny.


 

ROZWINIĘCIE :


 

§         Każda grupa wymyśla jak będzie się nazywała, nazwa ma być związana
a dziejami Jezusa. Następnie grupy przeciwne odgadują z czym lub z kim wiąże się ich nazwa.


 

2. Praca z mapą

Wskazana grupa ma pokazać: kontynent, kraj, część kraju, miasto

Gr. I- gdzie się Jezus urodził?

Gr. II- gdzie się Jezus wychowywał?

Gr. III- gdzie Jezus umarł?

Gr. IV- gdzie Poncjusz Piłat sprawował władzę?

Wieszamy tablicę, na której pisze co mają pokazać dzieci i rozdajemy im pytania

3. Gdzie kłamstwo?

Każde dziecko ma odnaleźć błędy jakie są w opowiadaniu, a następnie
w grupie skonfrontować te błędy i ustalić poprawne odpowiedzi.


 

Ojczyzną Jezusa była Palestyna, która za Jego czasów znajdowała się pod panowaniem cesarza rzymskiego Tyberiusza (Oktawiana Augusta) . Rządził w niej król Herod Antypas (Wielki). Matką Jezusa była Maryja poślubiona Józefowi z rodu Abrahama (Dawida). Józef był z zawodu stolarzem ( cieślą ). Jezus wychowywał się w mieście Nazaret.Za czasów Oktawiana Augusta ( Tyberiusza ),gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei , Jezus zaczął nauczać. Miał wtedy około 30 lat. Głosił , że nadeszło Królestwo Boże i że przyszedł zbawić ludzi. Nauczał około 5 lat
( 3 lat ).Został wydany przez arcykapłanów, Ananiasza ( Annasza)
i Kajfasza , Piłatowi , który skazał Go na śmierć krzyżową.

4. Mecz 10 pytań

Grupa za pomącą 10 pytań odgaduje osobę związaną z życiem Jezusa , którą wymyśliła grupa przeciwna . Na zadawane pytania otrzymują odpowiedź „tak” lub „nie”.

5. Kalambury

Forma kalamburów – rysunek. Można rysować symbole , ale nie wolno pisać słów.
Hasła : DROGA KRZYŻOWA

ZMARTWYCHWSTANIE

NARODZINY JEZUSA

JEZUS SKAZANY NA ŚMIERĆ PRZEZ PIŁATA

JEZUS GŁOSI KRÓLESTWO BOŻE

JEZUS ZBAWIŁ LUDZI

JEZUS UZDRAWIAŁ CHORYCH

JEZUS WSKRZESIL ŁAZARZA


 

6.Muzykowanie

Dzieci w grupach śpiewają pieśni o Jezusie.

ZAKOŃCZENIE

Katechezę kończymy wspólnym śpiewem pieśni „Chcę wywyższać imię Twe” dziękując Chrystusowi za dar zbawienia.

Wypełnienie karty ewaluacyjnej

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin