8.2.2.docx

(67 KB) Pobierz

„Wykorzystanie w pracy technologii  informacyjnej i komunikacyjnej”

Opis i analiza

 

 

1.      Wykonanie i zarządzanie szkolną stroną internetową

 

              Szkoły muszą szukać kanałów komunikacji ze środowiskiem zewnętrznym przede wszystkim ze względu na konieczną promocję szkoły. Szukaliśmy

z koleżankami sposobów, dzięki którym szkoła będzie mogła zaistnieć w środowisku. Internet do tego celu wydał nam się najbardziej trafionym środkiem.

Argumenty, które przemówiły na korzyść  Internetu były  następujące:

·          stały wzrost popularności Internetu

·          łatwa i tania komunikacja - informowanie o działaniach szkoły

·          możliwość bieżącego modyfikowania działań promocyjnych

·          pozyskanie statusu jednostki nowoczesnej, korzystającej w sposób zaawansowany z nowoczesnych technologii,

·          praktycznie bez kosztowe dotarcie do wszystkich ważnych grup docelowych

·          całkowita mierzalność wszystkich działań promocyjnych

·          oszczędność czasu

·          interakcja z grupą docelową oraz efekt sprzężenia zwrotnego

 

Opis działania

 

W roku 2003 skończyłam Studia Podyplomowe  na Akademii Ekonomicznej

w Poznaniu w zakresie Informatyki i Technologii Informacyjnej dla nauczycieli.

Podjęłam  również szkolenia z zakresu:

·        w lutym 2006 roku- „Tworzenie i zarządzanie szkolną stroną WWW” -  cz. I

·        w marcu 2006 roku- Tworzenie i zarządzanie szkolną stroną WWW”- cz. II

·        w grudniu 2006 roku – „Generowanie dynamicznych stron WWW przy pomocy CMS- systemu zarządzania treścią”

 

Mając odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne podjęłam się wielkiego dla mnie zadania- stworzenia witryny internetowej Szkoły Podstawowej

w Małachowie.

Zaplanowałam sobie działania.

Projektowana przeze mnie strona powinna być:

·          interaktywna - szkoły, jak nikt inny potrzebują interakcji z odbiorcą, rodzicem, uczniem, lokalną społecznością- szybki przekaz i wymiana informacji sprawozdania z życia szkoły, udzielanie porad i przyjmowanie pytań zgodnie z główną domeną działania szkoły

·          niskie koszty - każda szkoła boryka się z trudnościami natury ekonomicznej

·          mieć duży zasięg terytorialny

             

W 2006 roku zajęłam się przygotowaniem strony WWW dla naszej szkoły. Umieściłam ją na bezpłatnym serwerze www.republika.pl pod adresem: www.szkola_malachowo.republika.pl.

 

Spędziłam wiele godzin na tworzeniu projektu witryny. Ostatecznie ustaliłam, że informacje pogrupowane będą w następujące działy tematyczne:

·        Historia szkoły

·        Aktualności

·        Galeria zdjęć

·        Memoriał Michała Stryczyńskiego

·        Gazetka szkolna

·        Księga gości

·        Organizacja roku szkolnego

·        Aktualne podręczniki

·        Plan lekcji

             

Praca okazała się bardzo wciągająca i pochłaniająca wiele mojego czasu.  Moje wykształcenie i ukończone kursy okazały się niewystarczające. Przeglądając wykonane już witryny szkolne rósł mój apetyt na atrakcyjność wyglądu mojej strony.

              Bardzo przydatnym narzędziem okazało się czasopismo „Mój Komputer”. Wielokrotnie analizowałam zamieszczany w każdym numerze „Kącik webmastera”. Wzbogaciło to moją wiedzę na temat wprowadzania na stronę różnych skryptów, ciekawych napisów czy atrakcyjnych galerii zdjęć. Udało mi się założyć na stronie księgę gości, licznik odwiedzin i sondaże, dzięki którym mogłam badać opinie społeczne na temat wyglądu strony, gazetki szkolnej i różnych podejmowanych przez szkołę działań.

              Z czasem dodawałam do strony głównej linki do kolejnych stron: Memoriał Michała Stryczyńskiego, gazetka szkolna, „Kamienie pamięci”, galeria szkolna. Umieściłam również linki do szkoły w Dolsku, oraz najważniejszych stron o charakterze  edukacyjnym: Okręgowa i Centralna Komisja Edukacyjna, Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

              Forum dyskusyjne zostało uruchomione w wrześniu 2008 roku. Było odpowiedzią na spadające notowania wśród uczniów szkoły gazetki szkolnej. Uruchomienie go pozwoliło uatrakcyjnić czasopismo, które zyskało nowych czytelników i zwiększyło liczbę sprzedawanych egzemplarzy. Uważam, że forum dyskusyjne to najlepszy argument przemawiający za potrzebą takiego sposobu komunikowania się w bardzo wielu różnych sprawach – od zwyczajnych, codziennych, do tych najbardziej drażliwych, z którymi, zwłaszcza uczniowie, nie zawsze mieli odwagę wystąpić publicznie. Dzięki forum stało się to możliwe, wiele problemów zostało wyjaśnionych, sprostowano część nieprawdziwych wiadomości, pojawiło się wiele propozycji działań uczniów.

              Dzięki internetowej formie galerii zdjęć, nie tylko umożliwiliśmy uczniom reklamę  i możliwość zaprezentowania swoich działań i osiągnięć w jednym łatwo dostępnym miejscu, ułatwiliśmy dostęp do nich wszystkim zainteresowanym osobom, nie tylko samym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom, ale także całej społeczności Sieci.

              Jesteśmy obecnie szkołą wirtualną. Realizujemy treści nauczania wzbogacając je o zadania umieszczane na stronie internetowej. Udostępniamy elektroniczne wersje dokumentów, druków, przygotowujemy dla uczniów materiały dydaktyczne i publikujemy je w sieci, prowadzimy forum dyskusyjne, w sposób nowatorski prezentujemy także nasze osiągnięcia i sukcesy, nagłaśniamy ważne szkolne wydarzenia szerokiemu kręgowi odbiorców.

 

              Do dziś zajmuję się uatrakcyjnianiem strony, systematycznie ją aktualizuję. Staram się zamieszczać na bieżąco najważniejsze sprawy szkolne, ponieważ zdaje sobie sprawę , iż rodzice często tutaj zaglądają. Rzetelność przekazywanych informacji to domena strony, nie mogę pozwolić sobie na błędy. Zależy mi bowiem na wzroście potencjalnych odwiedzających stronę.

             

Cele szkolnej strony internetowej mieszczą się w następujących założeniach:

 

·        prezentacja wizualna docierająca do szerokiego grona odbiorców

·        prezentacja informacyjna dla osób zainteresowanych działalnością szkoły

·        udostępnienie platformy edukacyjnej dla uczniów

·        ułatwienie przepływu informacji między nauczycielami i uczniami

·        udostępnienie dokumentów regulujących pracę szkoły (statut, regulamin)

·        umożliwienie kontaktu za pomocą poczty elektronicznej

·        promocja szkoły w środowisku

 

Analiza uzyskanych efektów

 

              Szkolna strona internetowa wsparła funkcję dydaktyczno-wychowawczą szkoły. Uczniowie ich rodzice  poznali historię szkoły dostępną do tej pory tylko nielicznym osobom. Słyszałam wiele pochlebstw nie tylko od uczniów i ich rodziców, ale również od starszych mieszkańców Małachowa, którzy w tworzeniu tej historii uczestniczyli.

Przepływ informacji między szkołą a rodzicami usprawnił się. Rodzice na bieżąco informowani o wydarzeniach w szkole, mają dostęp do zadań i różnych ofert szkoły, do aktualnych podręczników, planów lekcji. Strona stała się miejscem czytania dokumentów szkolnych: Statutu, Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania, Szkolnego Programu Wychowawczego i różnych regulaminów i ogłoszeń. Umieszczona na stronie informacja o numerze telefonu, e-mailu ułatwia kontakt ze szkołą, z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną, umożliwia wyrażenie opinii na różne tematy.

Strona  także spełnia funkcję związaną z promocją szkoły w środowisku lokalnym. Starałam sie przy tworzeniu szkolnego serwisu internetowego  uwzględnić nie tylko potrzeby obecnych uczniów, ale także możliwość pozyskania nowych uczniów, osób i instytucji wspierających. Również w tym zakresie serwis szkolny okazał się pomocny, ponieważ ułatwił komunikację ze społecznością szkolną

i środowiskiem lokalnym.

             

              Ze strony korzystają również nauczyciela, którzy odnajdują tutaj informacje historyczne dotyczące miejsca pracy, dowiadują się o lokalizacji szkoły, mają dostęp do danych szkoły, ułatwiony z nią kontakt, dostęp do dokumentów szkolnych, mogą na stronie prezentować efekty własnej pracy i promować własną osobę w środowisku. Atutem strony jest również szybki przepływ informacji i ogłoszeń przeznaczonych dla ucznia.

             

              Powstanie szkolnej strony WWW pozwoliło mi przede wszystkim dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi nauczycielami, poszerzyłam swoją wiedzę

i umiejętności związane z budowaniem stron internetowych, poznałam ciekawe czasopisma  komputerowe, które czytam do dziś, poznałam wiele ciekawych faktów

z historii szkoły, udoskonaliłam swój warsztat pracy.

Szkoła zyskała na promocji placówki w środowisku, usprawniła kontakt szkoły

z uczniami i ich rodzicami, zapewniła szybki przepływ informacji, udostępniła do wglądu najważniejszych dokumentów szkolnych dotyczących procesu dydaktyczno-wychowawczego, sprzyja zbieraniu i przechowywaniu informacji o szkole od 2007 roku.

 

2.      Działania podejmowane w celu usprawnienia pracy szkoły

 

Żyjąc w XXI wieku komputerów coraz trudniej jest zachęcić młodzież do nauki i sprawić, aby była atrakcyjna, w związku z czym praca w placówkach oświatowych wymaga od nas nauczycieli ciągłych zmian oraz nieustającego procesu samodoskonalenia się.

Zastosowanie techniki komputerowej niejednokrotnie skraca czas mojej pracy jaki trzeba poświęcić na przygotowanie się do zajęć. Komputer  w pracy nauczyciela to nie tylko narzędzie do przepisywania tekstów, liczenia różnych statystyk, tworzenia zaproszeń, dyplomów, podziękowań dla rodziców, nauczycieli czy instytucji. Komputer to niejako klucz do nieograniczonego zasobu wiedzy jakim jest oczywiście Internet. W swojej pracy bardzo często wykorzystuje informacje, zdjęcia, filmy i programy uzyskane za pomocą Internetu.

             

              Rozpoczynając pracę w szkole jako nauczyciel informatyki, przekonałam panią dyrektor Barbarę Pucher o konieczności założenia konta e-mail naszej szkoły przedstawiając zalety poczty elektronicznej. Na początku zajmowałem się obsługą tej poczty, odbierając i wysyłając informacje służbowe oraz kontrolowałam zawartość skrzynki internetowej. Z czasem nauczyłam panią dyrektor samą obsługiwać pocztę elektroniczną. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że posiadanie skrzynki email znacznie ułatwia pracę szkoły, zaś adres z własną domeną podnosi prestiż placówki.

             

              Gdy wchodził do szkół program „System Informacji Oświatowej - SIO”             i „Hermes”, z panią dyrektor tworzyłam bazy danych nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Pomagam także w tworzeniu i prawidłowym funkcjonowaniu  programów  do pisania ważnych pism szkolnych.

 

              Komputer służy mi również w poszerzeniu zakresu działań szkoły. Przygotowuję materiały na konkursy, tj. listy, ogłoszenia, testy, karty odpowiedzi, scenariusze imprez, raporty, przesyłam je drogą internetową do innych szkół.

Pracownia komputerowa posiada urządzenia, dzięki którym mogę skanować, drukować i kserować. Bardzo często z nich korzystam, szczególnie do obróbki zdjęć i skanowania dyplomów, najczęściej na prośbę innych nauczycieli. Na stanie szkoły jest również aparat cyfrowy. Wykorzystuje go bardzo często podczas wszystkich imprez szkolnych i ważnych uroczystości. Będąc odpowiedzialna za aktualizowanie strony internetowej szkoły stałam się szkolnym fotografem.

 

Wykorzystując przenośny zestaw multimedialny i projektor prezentuję na zebraniach z rodzicami tabelaryczne i graficzne zestawienie wyników ze sprawdzianów, egzaminów klasy III. Projektor wykorzystuję również podczas rekolekcji. Jestem wówczas odpowiedzialna za sprzęt i wyświetlanie filmów               o tematyce religijnej.

 

Jestem odpowiedzialna za podłączenie, konserwację sprzętu nagłaśniającego w szkole. W porozumieniu z rodzicami zabiegam o doposażenie sprzętu w nowe urządzenia- w ostatnim czasie został dokupiony odtwarzacz mp3

i projektor.

 

Zadowolenie nauczycieli, dla których przygotowuję różne materiały sprawia mi dużą satysfakcję. Wielokrotnie na ich prośbę projektuję szereg dokumentów (podziękowań, listy gratulacyjne, dyplomy, zaproszenia itp.).

 

W roku 2003 zaprojektowałam pismo „Przyjaciel szkoły”. Pismo to po dziś dzień jest wykorzystywane jako forma podziękowania i wyrażenia szacunku tym osobom, które w jakikolwiek sposób wspierają szkołę i przyczyniają się do podniesienia jej jakości.

 

Zajmuję się aktualizacją programów antywirusowych w szkole i programu „Opiekun Ucznia w Internecie”.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technik nauczania młodzież uczestnicząca w moich zajęciach nie tylko lekcyjnych, ale i pozalekcyjnych chętniej

w nich bierze udział, a co za tym idzie, bardziej interesuje się szeroko pojętą informatyką. Przyczynia się do udziału uczniów w konkursach, w których odnoszą sukcesy.

Praca przy użyciu komputera to ciągłe doskonalenie własnego warsztatu pracy, ale również podwyższanie jakości pracy placówki w której pracuję.

 

 

 

 

Efekty podjętych zadań

              ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin