Prowadzenie rozmów na podstawie Pism - porównanie 1991 i 2001.doc

(1295 KB) Pobierz
Prowadzenie rozmów na podstawie Pism - porównanie

 

„Prowadzenie rozmów na podstawie Pism – porównanie 1991 i 2001

 

 

Autor:

Joanna Czapska

 

(Niezależnie od siebie w tym samym czasie powstawały dwa opracowania dotyczące powyższego tematu - Włodzimierza Bednarskiego oraz niniejsze. Z przyczyn technicznych, a także z powodu rozmiarów, niniejsze opracowania zamieszczamy dopiero teraz)

 

W 1991 roku Towarzystwo Strażnica wydało po polsku Prowadzenie rozmów na podstawie Pism, które to ma na celu pomóc Świadkom Jehowy w odpowiadaniu na pytania zadawane im przez ludzi. 10 lat później, tj. w roku 2001, pojawiło się wydanie drugie, poprawione tejże publikacji. Niniejsze opracowanie ma na celu wskazanie czytelnikom różnic pomiędzy dwiema edycjami Prowadzenia rozmów na podstawie Pism.

 

Wszystkie zmiany, jakie nastąpiły w nowej edycji, można pogrupować w kilka grup:

 

1. Zmiany doktryn

2. Zmiany cytatów bądź wypowiedzi lub też ich tłumaczeń

3. Zmiany nazw ksiąg biblijnych, jak też i form imion bądź nazw geograficznych

4. Zmiany niektórych wyrażeń (np. mierniki/zasady, albo sprawiedliwość/prawość)

5. Zmiany określeń tematów opisanych w publikacji: nagłówek, temat/artykuł.

6. Zmiana określenia Przekładu Nowego Świata z NW na NŚ

7. Poprawki błędów ortograficznych (zob. str. 34, 282, 399 i 439 wg edycji z 1991 roku)

8. Zmiany stylistyczne

 

Poszczególne różnice będą ujęte w porządku tematycznym, jaki zastosowano w wydaniu z 1991 roku. Wszelkie różnice zostaną wyróżnione; zazwyczaj pomija się różne nazewnictwo tych samych ksiąg biblijnych (np. 1 Mojżeszowa a Księga Rodzaju) i różne formy tych samych imion występujących w Biblii (Nabuchodonozor i Nebukadneccar). Pomija się również różnice polegające na oznaczaniu cyfr i liczb raz arabskimi, a raz rzymskimi znakami, zwłaszcza przy numeracji tomów np. encyklopedii i nie podaje się ich, jeśli są one jedyną zmianą, jaka miała miejsce w wersji z 2001 roku. Jeśli wprowadzona zmiana polega na innym oddaniu wersetu między przekładami oznaczonymi jako NW i NŚ, nie jest oznaczana, chyba że poza nią w określonym fragmencie nastąpiły i inne zmiany. Pomija się również różnice typu: „Zobacz „(tytuł), (numery stron)/zobacz artykuł „tytuł” (numery stron), ponieważ, poza zmianą numeracji stron, wprowadzona zmiana jest jedyną w takich fragmentach. W całym opracowaniu zachowano wyróżnienia (pogrubienia, kursywa) w takiej formie, w jakiej są przytoczone w publikacji.

 

Na szarym tle wyróżniono zmiany w cytatach, czyichś wypowiedziach bądź ich tłumaczeniach, jakie nastąpiły w przeciągu 10 lat.

 

Dodatkowo na pomarańczowym tle wyróżniono te zmiany, które mają związek z odwołaną przez Świadków Jehowy nauką o pokoleniu roku 1914. Zalecam zwrócić szczególną uwagę na te zmiany, ponieważ ukazują one, jak Towarzystwo Strażnica zwątpiło we własną zapowiedź tego, że niektórzy żyjący w roku 1914 ujrzą koniec świata. Jak niektórzy jeszcze może pamiętają, niegdyś Towarzystwo Strażnica w stopce każdego Przebudźcie się! sprzed października roku 1995 zapowiadało, że sam Stwórca dał obietnicę, iż „zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo”.

 

Na końcu zamieszczono również listę wersetów biblijnych, które w edycji z 2001 przytoczono z innego przekładu Pisma Świętego niż w edycji z 1991 roku, wraz ze stosownym opisem, a które cytowane stanowią oddzielny akapit, albo jego cześć, a akapit zaczyna się właśnie przytoczeniem tego wersetu.

 

Dla ułatwienia całość opracowania podzielono na części:

 

 

Strona

„Jak korzystać z książki Prowadzenie rozmów na podstawie Pism”

4

„Wstępy przydatne w służbie polowej”

5

„Jak reagować na wypowiedzi mające na celu przerwanie rozmowy”

9

A – B

13

C

17

D

20

E – J

25

K – M

28

N – O

33

P

37

R

43

S – Ś

48

T

56

U – W

61

Z

64

Ż

70

„Skorowidz”

73

„Niektóre błędnie wyjaśniane wersety”

73

Zmiany wersetów (str. 1-100)

74

Zmiany wersetów (str. 101-200)

76

Zmiany wersetów (str. 201-300)

79

Zmiany wersetów (str. 301-400)

82

Zmiany wersetów (str. 401-437)

84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak korzystać z książki Prowadzenie rozmów na podstawie Pism

 

Prowadzenie rozmów, 1991

Prowadzenie rozmów, 2001

Chodzi raczej o podanie cennych informacji do wykorzystania w rozmowach z ludźmi gotowymi je prowadzić. Jedni zadają pytania, na które naprawdę chcieliby otrzymać zadowalające odpowiedzi. Inni po prostu mogą w trakcie rozmowy przedstawiać z pewną miarą przekonania to, w co wierzą. Czy jednak są gotowi wysłuchać odmiennego zdania? Jeżeli tak, to możesz im pokazać, co mówi Biblia, a z całą pewnością wywoła to żywy oddźwięk w sercach zwolenników prawdy (str. 7).

Chodzi raczej o podanie cennych informacji do wykorzystania w rozmowach z ludźmi gotowymi je prowadzić. Jedni zadają pytania, na które naprawdę chcieliby otrzymać zadowalające odpowiedzi. Drudzy po prostu mogą w trakcie rozmowy przedstawiać z pewną miarą przekonania to, w co wierzą. Czy jednak odznaczają się rozsądkiem i są gotowi wysłuchać odmiennego zdania? Jeżeli tak, to możesz im pokazać, co mówi Biblia, a z całą pewnością wywoła to żywy oddźwięk w sercach zwolenników prawdy (str. 7).

Jak znaleźć w tym podręczniku odpowiedni materiał? Najczęściej wystarczy po prostu odszukać nagłówek, pod którym omówiono ten temat. Pod każdym nagłówkiem łatwo zauważyć zasadnicze pytania, ponieważ są wyróżnione tłustym drukiem i rozpoczynają się od lewego marginesu (str. 7)

Jak znaleźć w tym podręczniku odpowiedni materiał? Najczęściej wystarczy po prostu odszukać artykuł omawiający ten temat. W każdym artykule łatwo zauważyć zasadnicze pytania, ponieważ są wyróżnione tłustym drukiem i rozpoczynają się od lewego marginesu (str. 7).

Po odszukaniu pytania najbardziej zbliżonego do omawianego tematu zapoznaj się z zamieszczonymi pod nim śródtytułami, wydrukowanymi pogrubionym, pochyłym pismem (str. 7)

Po odszukaniu pytania najbardziej zbliżonego do tematu, który chcesz omówić, zapoznaj się z zamieszczonymi pod nim śródtytułami, wydrukowanymi pogrubionym, pochyłym pismem (str. 7)

Nie wahaj się przedstawić te argumenty własnymi słowami (str. 7).

Staraj się przedstawić te argumenty własnymi słowami (str. 7).

W takim wypadku mógłbyś pokazać swemu rozmówcy, co jest napisane w tej książce, a potem przeczytał razem z nim fragmenty dotyczące pytania, które zadał. Choćbyś wcześniej nie był zapoznany z tym materiałem, możesz na jego podstawie udzielić zadowalającej odpowiedzi (str. 8)

W takim wypadku mógłbyś pokazać swemu rozmówcy, co jest napisane w tej książce, a potem przeczytał razem z nim fragmenty dotyczące kwestii, którą poruszył. Choćbyś wcześniej nie był zapoznany z tym materiałem, możesz na jego podstawie udzielić zadowalających wyjaśnień (str. 8).

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin