katalog alfabetyczny scen lek.doc

(45 KB) Pobierz
Katalog alfabetyczny

Katalog alfabetyczny

 

Konspekt lekcji z Edukacji czytelniczej i medialnej

 

 

Cele lekcji:

Uczeń po lekcji powinien:

              Wiedzieć:

                                          - Co to jest katalog alfabetyczny.

                                          - Do czego służy karta katalogowa.

                                          - Jakie dane wpisuje się do karty katalogowej.

                                          - Skąd czerpie się informacje przy tworzeniu opisu książki.

                                          -Jak są ułożone karty katalogowe w katalogu alfabetycznym.

              Umieć:             

                                          - Znaleźć wybrane informacje na karcie katalogowej

                                          - Wypełnić kartę katalogową

                                          - Sprawnie korzystać z katalogu alfabetycznego.

 

Metody pracy:

 

v     Pokaz

v     Pogadanka

v     Praca w grupach

 

Pomoce dydaktyczne:

 

o       Skrzynki z katalogu alfabetycznego

o       Plansza dydaktyczna z powiększoną kartą katalogową

o       Plansza dydaktyczna z opisem bibliograficznym książki

o       Wybrane książki z biblioteki

o       Kartki z poleceniami dla grup uczniów

o       Karta pracy „Katalog alfabetyczny”

 

Przebieg lekcji:

 

1.      Powitanie uczniów i podanie tematu lekcji

2.      Polecenie wyszukania w „Encyklopedii Wiedzy o Książce” hasła - katalog

3.      Odczytanie definicji i wyjaśnienie, ze katalog to spis książek znajdujących się
w bibliotece. Każdy katalog dotyczy jednej konkretnej biblioteki

4.      Pokazanie skrzynek z katalogu alfabetycznego i wyjaśnienie, że znajdują się w nich karty katalogowe. Wyjaśnienie układu kart w katalogu alfabetycznym.

5.      Pokazanie uczniom planszy dydaktycznej z powiększoną kartą katalogową
i objaśnienie poszczególnych pól – pole hasła, znaku miejsca i opisu bibliograficznego

6.      Szczegółowe omówienie poszczególnych pól i informacji w nich podawanych.

7.      Pokazanie uczniom planszy dydaktycznej z opisem bibliograficznym książki. Wyjaśnienie skąd czerpane są informacje do opisu – z karty tytułowej i redakcyjnej.

8.      Ustalenie jakie informacje są niezbędne przy tworzeniu opisu bibliograficznego książki – tytuł, autor , redaktor, ilustrator, tłumacz, oznaczenie wydania, miejsce i data wydania, nazwa wydawnictwa, elementy opisu fizycznego książki – ilość stron i format.

9.      Rozdanie uczniom jednakowych książek i wspólne tworzenie na tablicy karty katalogowej dla tej książki.

10.  Podział uczniów na 2-osobowe grupy. Rozdanie każdej grupie innej ksiązki
i polecenie stworzenia dla niej karty katalogowej

11.  Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania, wyjaśnienie wątpliwości.

12.  Podział uczniów na 4-osobowe grupy i rozdanie kart z poleceniem wyszukania odpowiednich informacji w katalogu.

13.  Wybór przez uczniów odpowiednich skrzynek i poszukiwanie potrzebnych kart katalogowych

14.  Kontrola przebiegu zadania.

15.  Rozdanie kart pracy i polecenie ich wypełnienia w formie zdania domowego.

 

 

 

 


Zestawy pytań do katalogu alfabetycznego

 

 

 

Zestaw I

1.      Podaj w którym roku została wydana książka Cz. Centkiewicza „Czy foka jest biała”

2.      Kto ilustrował książkę J. Domagalika „Koniec wakacji”?

3.      Podaj jakie tytuły książek A. Bahdaja są w bibliotece.

 

 

Zestaw II

1.              Gdzie i którym roku została wydana książka Z. Nienackiego „Pan Samochodzik i Fantomas”?

2.              Ile stron ma książka S. Pagaczewskiego „Przygoda na Rodos”?

3.              Czy jest bibliotece jakaś książka J. Porazińskiej?

 

 

 

Zestaw III

1.      Podaj gdzie i w którym roku została wydana książka H. Ch. Andersena „Baśnie na dobranoc”

2.      Ile stron liczy książka J. Brzechwy „Opowiedział dzięcioł sowie”?

3.      Wymień tytuły książek J. Porazińskiej znajdujące się w naszej bibliotece.

 

 

 

Zestaw IV

1.      Jaka książka S. Kłosa jest w naszej bibliotece?

2.      Gdzie została wydana książka J. Korczaka „Kajtuś Czarodziej”?

3.      Wymień książki . Mrówczyńskiego znajdujące się w naszej bibliotece.

 

 

 

Zestaw V

1.      Czy w bibliotece jest książka A. Lindgren „Emil ze Smalandii”?

2.      Ile stron ma ksiązka K. Makuszyńskiego Pt. „Wyprawa pod psem”?

3.      Kto ilustrował książkę Cz. Janczarskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”?

 

 

 

Zestaw VI

1.      Które wydawnictwo wydało książkę J. Grabowskiego „Czarna owieczka”?

2.      Wymień książki M. Konopnickiej zgromadzone w naszej bibliotece.

3.      Czy jest w bibliotece jakaś książka E. Nowackiej?


Karta pracy

do tematu - Katalog alfabetyczny

 

 

Katalog to spis………………… znajdujących się
w …………………………. Katalog składa się z szeregu ………………. katalogowych. W katalogu alfabetycznym karty ułożone są według kolejności alfabetycznej ………………………. autora lub …………………… książki.

    Każda karta katalogowa składa się z 3 pól:

 

POLE

……………..

Najważniejsze elementy w opisie książki czerpiemy ze strony……………………. i strony  ………………………..

Podstawowe elementy wymieniane w opisie bibliograficznym ksiązki to…………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………….

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin