BLOOMING - źródłem jest niedoskonałość obiektywu.docx

(1408 KB) Pobierz

BLOOMING - PRZELEWANIE, ROZJAŚNIANIE

Termin anglojęzyczny "blooming", nie doczekał się, wg naszej wiedzy, oficjalnie zatwierdzonego odpowiednika w języku polskim. Termin blooming jest powszechnie używany w opisach aparatów w języku polskim, więc my także będziemy się nim posługiwać.
Ważniejsze od samego słowa jest jego znaczenie w dziedzinie fotografii cyfrowej. Spróbujemy objaśnić co to jest blooming opisując co się dzieje w matrycy w trakcie jej zbyt silnego naświetlania, gdyż wtedy pojawia się ów efekt.

·         Pojedynczy piksel matrycy pod wpływem naświetlania gromadzi elektrony, które następnie są "zamieniane" na napięcie proporcjonalne do ich ilości.

·         Im więcej elektronów wyzwoli padające światło, tym jaśniejszy będzie na zdjęciu punkt odpowiadający temu pikselowi.

·         Pojemność piksela jest jednak ograniczona.

·         Silne naświetlanie po pewnym czasie (mówimy o czasie krótszym od czasu otwarcia migawki) może "zapełnić" piksel elektronami. Dalsze naświetlanie nie wpłynie już na jasność tego punktu na zdjęciu.

·         Dalsze naświetlanie powoduje natomiast generowaie elektronów, które już nie mieszczą się w pikselu, powodują "przepełnienie" się pojemności piksela i "przelanie" elektronów do sąsiednich pikseli. To tak jak dolewanie wody do pełnej szklanki.

·         Te elektrony "przelane" z przepełnionego piksela rozjaśnią punkt doktórego się "przelały".

I to jest właśnie zjawisko zwane po angielsku blooming.
Dodatkowym efektem bloomingu może, ale nie musi, być pewne przebarwienia w miejscach pikseli "zasilonych" tymi zbędnymi elektronami.

Warto zauważyć, że w wielu informacjach o aparatach cyfrowych blooming jest MYLNIE identyfikowany z aberracją chromatyczną, której to źródłem jest niedoskonałość obiektywu a nie przepałnienie piksela.
W aparatach cyfrowych obecnie (2007 rok) produkowanych, efekt bloomingu jest praktycznie wyeliminowany poprzez stworzenie specjalnych "kanałów" odprowadzających nadmiar elektronów z pełnego, czyli maksymaonie naświetlonego, piksela

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin