Ściąga.doc

(47 KB) Pobierz

AD 1 Przekładniki zabezpieczeniowe

-Duża liczba przetężeniowa, większa od 5 (czułość dla dużych prądów {zwarciowych}, niewieka czułość dla prądów roboczych sieci)

-zakres pracy dla prądów wielkorotnie większych niż prądy robocze

-zastosowania -zabezpieczenia zwarciowe

przedkładniki pomiarowe

-mała liczba przetężeniowa

duża czułość w zakresie prądów roboczych (znamionowych)

-zastosowania - zabezpieczenia ruchowe

Zastosowania przekładników prądowych:

-rozszerzenie zakresu pomiarowego amperomierzy

-galwaniczne oddzielenie obwodów pomiarowych i zabezpieczeniowych od głównego toru prądowego

AD 2 Przekładnik ziemnozwarciowy (Ferrantiego) służy do zasilania obwodów prądowych przekaźników ziemnozwarciowych w układach zabezpieczających sieci i urządzenia elektroenergetyczne od skutków zwarć doziemnych. Holmgreen do napowietrznych ferranti do kablowych. Czuły bardziej jest ferranti zwiazane jest to z tym ze w holmgreene płynie prąd uchybu. Reaguje na prąd rozruchowy:

Ir=(kb*ks)/(kp*przekł)*Iw

AD 3 - AWSC

Automatyka wymuszania składowej czynnej prądu doziemnego AWSC ma za zadanie pobudzenia członów rozruchowych przekaźników ziemnozwarciowych o charakterystyce czynnomocowej, w przypadku zwarć doziemnych w sieci z kompensacją prądów ziemnozwarciowych. Mała wartość składowej czynnej w sieciach skompensowanych może nie wystarczać do rozruchu przekaźników i konieczne jest zwiększenie prądu przy zwarciu doziemnym w sposób sztuczny. Uzyskuje się to przez automatyczne włączenie odpowiedniego rezystora szeregowo do dodatkowego uzwojenia cewek gaszących lub transformatora uziemiającego. AWSC działa z opóźnieniem rzędu 3 s. Maksymalny czas załączenia rezystora wymuszającego wynosi zwykle 5 s. Zanik doziemienia przed załączeniem się rezystora powinien powodować odwzbudzenie automatyki.

AD 4 - Rezerwowym zabezpieczeniem od zwarć wielkoprądowych transformatorów i autotransformatorów sieciowych (o górnym napięciu 220 kV i powyżej) oraz jednostek o dużej mocy (zazwyczaj ponad 100 MVA) są zabezpieczenia odległościowe stosowane zamiast rezerwowych zabezpieczeń nadprądowych zwłocznych. Przy transformatorach i autotransformatorach zasilanych dwustronnie zabezpieczenia instaluje się po obydwu stronach.

Pierwsza, bezzwłoczna strefa tych zabezpieczeń jest nastawiana na wartość impedancji wyrażoną wzorem:

ZI = 0,7 ZT

przy czym ZT - impedancja zwarcia transformatora.

Drugą strefę, której opóźnienie czasowe jest o stopień wyższe, nastawia się następująco:

ZII = 1,3 ZT

Często stosuje się w zabezpieczeniu strefę wsteczną, która ma opóźnienie o jeden stopień dłuższe niż zabezpieczenia odpływów z szyn danej stacji. Nastawienie tej strefy przyjmuje się według zależności:

Zwst = 0,85 ZImin

gdzie: ZImin - minimalna długość pierwszej strefy zabezpieczeń odległościowych na odpływach z szyn stacji.

Zabezpieczenia odległościowe otwierają wyłączniki po wszystkich stronach transformatora. Nastawiając zabezpieczenia odległościowe, należy pamiętać o wpływie grupy połączeń transformatora na pomiar impedancji przy zwarciach niesymetrycznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AD 5

Zabezpieczenie zwłoczne:

kc>1,5

Zabezpieczenie bezzwłoczne

Kc>1,5

Ziemnozwarciowe kierunkowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin