scia1.rtf

(2 KB) Pobierz

Społeczeństwo informacyjne – tym terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja 

traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych.

Czarny czwartek – 24 października 1929 roku, dzień, w którym ceny akcji na Nowojorskiej Giełdzie Papierów

Wartościowych gwałtownie spadły, co obecnie uznawane jest jako jeden z objawów rozpoczynającego się Wielkiego Kryzysu.

Nowela sierpniowa-ustawa z dnia 2 sierpnia 1926 r. o zmianie Konstytucji z 17.03.1921 r., ogłoszona i obowiązująca od 4 sierpnia 1926.

Polska "A" i "B" – potoczne określenie polskich zachodnich i wschodnich województw IIRP, Polski Ludowej i IIIRP

ze względu na różnice w gospodarczym i społecznym poziomie rozwoju, w tym w sieci komunikacyjnej.

Faszyzm – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa.

Nazizm - narodowy socjalizm bądź hitleryzm był totalitarną  ideologią, obowiązującą jako ideologia państwowa w III Rzeszy Niemieckiej, istniejącej w latach 1933 - 1945.

Komunizm - radykalny, lewicowy  system ideologiczny, będący odmianą socjalizmu, negujący własność prywatną, zwłaszcza środków produkcji, oparty na idei walki klas, mającej doprowadzić do osiągnięcia sprawiedliwości społecznej poprzez stworzenie społeczeństwa pozbawionego wewnętrznych podziałów ekonomicznych  i etnicznych , w którym wszystkie środki produkcji

znajdą się w posiadaniu wspólnot.Hiszpańska

wojna domowa – wojna domowa pomiędzy lewicowym rządem hiszpańskim i wspierającymi go siłami, a prawicową opozycją , jaka toczyła się w Hiszpanii  w latach 1936–1939.

Pakt Ribbentrop-Mołotow – umowa międzynarodowa - formalnie pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich z 23 sierpnia 1939  r., faktycznie zaś - zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy i faktyczną treść paktu - rozbiór terytoriów lub rozporządzenie niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii  i Rumunii  przez ZSRR i III Rzeszę.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin