scenariusz - Wielkanocny quiz.doc

(60 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz lekcji otwartej

 

Nauczyciel

Klasa: 

Data:       godz.

Przedmiot: Funkcjonowanie w środowisku

Czas zajęć: 45minut

Ośrodek tematyczny:  Maluję pisanki, zajączki i kurczaczki.

Temat lekcji:  Wielkanocny quiz.

 

Cel ogólny:

Rozwijanie umiejętności zgodnego rozwiązywania podstawowych zadań

do wykonania.

Uczeń:

·        wspólnie z rówieśnikami rozwiązuje postawione zadania

     do wykonania, rozumie polecenia

·        potrafi wymienić niektóre zwyczaje i obrdy wielkanocne na podstawie

          wiadomci zdobytych na wczniejszych zajęciach oraz własnych

          dwiadcz

·        współdziała w grupie

·        dzieli wyrazy na sylaby

·        przelicza w zakresie 10

 

Metody pracy czynne: zadań stawianych dziecku, zabawowa

                         słowne: zadania, zagadki

Formy pracy: indywidualna, grupowa, praktycznego działania.

                     

Pomoce: obrazki symbolizujące Święta Wielkanocne, papier brystol, pytania

i zagadki do quizu, nagranie utworu „Dla Elizy” Beethoven, puzzle, dyplomy, (1)konturowy mini plakat, (2)karta pracy z zadaniem domowym.

 

Przebieg zajęć:

1.     Przywitanie dzieci i krótkie nawiązanie do tematu lekcji.

2.     Omówienie zasad pierwszej części lekcji.

    Uczniowie wyszukują w sali 9 obrazków symbolizujących święta

     wielkanocne, spośród 13 różnych, wcześniej umieszczonych przez

     nauczyciela w różnych miejscach sali ( baranek, palma, pisanki, zajączek,

     koszyczek, Niedziela Palmowa, Wielka Sobota, Śmigus-Dyngus, wiosna,

     zima, Mikołaj, choinka, Wieczerza Wigilijna) przestrzegając zasad, aby

    każdy znalazł przynajmniej jeden element symbolizujący Wielkanoc

     podczas trwania utworu „Dla Elizy” Beethovena ( 3 minuty).

3.     Wykonanie plakatu. Uczniowie siadają na dywanie w kole. Na wcześniej przygotowanym arkuszu papieru kolejno nazywają obrazki, dzielą na sylaby poprzez wyklaskiwanie, a następnie doczepiają znalezione przez siebie symbole. Na koniec nadają tytuł całości  - Święta Wielkanocne. Plakat zostaje umieszczony w  wyznaczonym miejscu.

4.     Omówienie zasad i punktacji drugiej części lekcji.

5.    Quiz Wielkanocny.

 

    A)„Zgaduj  - zgadula”. Nauczyciel czyta pytania, uczniowie

          odpowiadają która z podanych odpowiedzi jest prawidłowa.

     Za każdą poprawną odpowiedź dziecko otrzymuje  świąteczną

     naklejkę.

 

Jak nazywają się nadchodzące święta?( które są symbolem zmartwychwstania Jezusa?)

a)    Święta Wielkanocne

b)    Święta Bożego Narodzenia

 

                              Jak nazywa się dzień, kiedy idziemy z palmą

                              do kościoła?

              a)  poniedziałek palmowy

                 b) niedziela palmowa

 

                                          Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

          

               a)  baranka

b)  rybę

(dodatkowe pytanie-uczniowie wymieniają pozostałe podstawowe pokarmy-jajko, kiełbasę, chleb, sól, chrzan, )

 

                            W jakim dniu tygodnia idziemy z koszyczkiem do kościoła?

                                         (święcimy pokarmy)

               a)  w sobotę

b)  we wtorek

 

            Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?

a)    zupa grzybowa, karp

b)    jajka i barszcz biały

(uczniowie wymieniają pozostałe pokarmy- pasztet, szynka, baby wielkanocne, mazurek, makowiec, za każdą poprawną również otrzymują punkt )

 

            Jak nazywają się malowane jajka?

a)    pisanki

b)    malowanki

 

           Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?

a)    bazie kotki

b)    bazie krówki

                          Jak nazywa się drugi dzień świąt wielkanocnych?

a)    deszczowa sobota

b)    lany poniedziałek

c)    mokry wtorek

               (dodatkowe pytanie: jak inaczej nazywany jest lany poniedziałek?................................................................ śmigus-dyngus)  

        

B) „Zagadki” Odgadywanie zagadek czytanych przez nauczyciela.

Stoi bielutki obok pisanek

Nasz wielkanocny……………………………………………………(baranek)

 

Leży  w koszyczku obok baranka

Malowana we  wzorki świąteczna…………….………..…………….(pisanka)

 

Idą dzieci z kościoła przez wąskie uliczki,

Niosą ze święconką wielkanocne……………………….…………..(koszyczki)

 

Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare. Znajdziesz je na wierzbie

Gdy kończy się marzec………………………………..……………..…..(bazie)

 

Wysyłamy je tym, z którymi nie możemy być w święta razem, a których darzymy szczególną miłością i sympatią, życząc zdrowych i pogodnych świąt…………………………………………………………………......(kartki)

 

Może być migdałowa, luksusowa, lukrowana, z rodzynkami, a każda zapachem kusi.……………………………………………………………………….(baba)

 

Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą. Są barwne, kolorowe, zrobione

z żywych kwiatów, gałązek wierzby, bazi, lub sztucznych kwiatów…….(palma)

 

Sypka jak piasek, jak śnieżek biała,  smaku dodaje już szczypta mała……….(sól)

 

6.     Uczniowie z pomocą nauczyciela zliczają zdobyte naklejki za poprawną odpowiedź, następnie losują koperty z puzzlami i układają je. Nauczyciel w tym czasie wypisuje dyplomy.

     9.  Praca domowa. Rozdanie kart pracy z mini plakatem do wklejenia do

     zeszytu oraz z zadaniem do rozwiązania i pokolorowania.

10.   Ocena pracy uczniów na zaciach, nauczyciel chwali uczniów za

       aktywność na zajęciach, gratuluje i wręcza dyplomy.

   11. Pożegnanie.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin