Protisty.doc

(751 KB) Pobierz
Protisty (Protista) - jedno z pięciu wyróżnianych obecnie królestw organizmów żywych, obejmujące te eukarionty, które pozostał

Protisty (Protista) - jedno z pięciu wyróżnianych obecnie królestw organizmów żywych, obejmujące te eukarionty, które pozostały po wyłączeniu organizmów zaliczonych do królestwa  zwierząt, roślin i grzybów, a więc jest to grupa parafiletyczna. Nie istnieje żadna zaawansowana ewolucyjnie cecha, która wyróżniałaby protisty od pozostałych eukariontów. Cechą większości to jednokomórkowa budowa o wielkości od 10 μm do kilku milimetrów , zdarzają się też wielokomórkowe, a nawet organizmy zbliżone do tkankowego poziomu organizacji. Zwyczajowo dzieli się protisty na zwierzęce, roślinopodobne i grzybopodobne, nie są to jednak grupy taksonomiczne.

Protisty zwierzęce

Budowa

Protisty wykształciły pellikulę, czyli błonę komórkową podścieloną utworami błoniastymi (efekt: wzmocnienie całej konstrukcji). Jej dodatkową właściwością jest duża elastyczność pozwalającą na poruszanie się ruchem ameboidalnym. Komórki protistów wypełnia cytoplazma, najczęściej podzielona na zewnętrzną ektoplazmę oraz ulokowaną centralnie w komórce endoplazmę.

Protisty mają różne "układy lokomocyjne" i poruszają się za pomocą pełzania, ruchów rzęsek i wici, ruchów błonki falującej.

U protistów wyróżnia się wyspecjalizowane organelle ruchowe:

·         Wić (flagellum), rzęska (cilium) - twory identyczne pod względem konstrukcji, różniące się jednak liczbą, wielkością oraz tym, że rzęski połączone są włókienkami pod warstwą błony komórkowej (pellikuli), co pozwala na skoordynowanie ich ruchów.

·         Nibynóżki (pseudopodia) - wykształcone u niektórych zarodziowców, ich działanie polega na przelewaniu cytoplazmy do różnych rejonów komórki, a co za tym tworzenie uwypukleń czy wypustek komórki; pozwala to na przemieszczanie się ruchem ameboidalnym oraz na "oblewanie" ciała potencjalnej ofiary.

·         Błonka falująca występuje jako dodatkowe ogranellum ruchu u form pasożytniczych poruszających się w gęstej krwi

·         Pellikula  również pomaga w szybkim poruszaniu

Te organella komórkowe nie są w stanie przeciwstawić się prądowi wody i dlatego zaliczmy je do zooplanktonu lub fitoplanktonu.

Odżywianie

Protisty można podzielić na podstawie sposobu odżywiania na samożywne i cudożywne.

Protisty zwierzęce to przede wszystkim organizmy heterotroficzne. Wyróżniamy 3 rodzaje odżywiania heterotroficznego:  fagocytoza ,   pinocytoza,   wchłanianie

Rozmnażanie się protistów

Rozmnażają się przez podział komórki, czasem jednak spotyka się też rozród płciowy. Wielokomórkowce rozmnażają się za pomocą zarodników (zoospory).

Protisty rozmnażają się:

·         bezpłciowo - zazwyczaj rozmnażanie polega wtedy na podziale mitotycznym komórki - powstają dwie komórki potomne o jednakowym podłożu genetycznym, co prowadzi do szybkiego zwiększenia liczby osobników danego gatunku. Zasadniczą wadą jest brak zmienności genetycznej. Innymi sposobami  rozmnażanie bezpłciowego jest pączkowanie, schizogonia (podział wielokrotny i regeneracja)

·         płciowo - rozmnażanie płciowe prowadzi do powstawania nowych osobników o zmodyfikowanym materiale genetycznym. Nie dość, że gamety pochodzą od różnych osobników, to na dodatek podczas procesu rozmnażania dokonuje się ich "mieszanie". U protistów rozmnażających się płciowo występuje przemiana faz jądrowych i przemiana pokoleń, występują różne cykle życiowe - haploidalny, diploidalny i haplodiploidalny z przemianą pokoleń dzięki mejozie pregamicznej lub postgamicznej w zależności od tego jaki garnitur chromosomów posiada forma troficzna. Wśród protistów występują zarówno formy haploidalne  1n jak i diploidaln  2n. Wyróżniamy też proces płciowy - koniugację. Nie jest to rozmnażanie, a tylko wymiana genów pomiędzy dwoma osobnikamki.

 

 

 

Zmysły, wrażliwość
Protisty nie mają wyspecjalizowanych narządów zmysłów. Protisty zdolne są do odbioru bodźców zewnętrznych oraz reagowania na nie. Najprostszą formą odbioru bodźca jest zmiana polaryzacji błony komórkowej. Depolaryzacja przy zetknięciu z innym obiektem wywołuje reakcję organizmu. Niektóre Protisty wykształciły specyficzne organelle do percepcji wrażeń świetlnych np. plamka oczna – stigma

Oddychanie

Protisty na ogół oddychają tlenowo, prowadząc wymianę gazową całą powierzchnią komórki. Oddychanie beztlenowe – fermentacja występuje tylko u form pasożytniczych.

Regulacja osmotyczna
Protisty morskie i pasożytnicze są izoosmotyczne (izotoniczne = równoważne) względem środowiska (stężenie elektrolitów i innych rozpuszczonych substancji wewnątrz komórki jest takie samo jak stężenie wody morskiej) i nie przeprowadzają osmoregulacji, nie mają wodniczek tętniących.
Protisty słodkowodne są hiperosmotyczne (hipertoniczne) względem środowiska (woda napływa do nich). Wodniczki tętniące kurcząc się usuwają nadmiar wody z organizmu.
Wydalanie Ponieważ protisty to małe organizmy, o względnie niskim tempie przemian i dużej powierzchni, wydalanie jest przeprowadzane w drodze dyfuzji.

 

 Podział protistów zwierzęcych  

·         Typ: Parabasalia

o        wiciowce nie posiadające mitochondriów. Czasem jedna z wici tworzy błonkę falującą

§         przykłady: rzęsistek

·         Typ: Kinetoplastida (kinetoplastydy)

o        wiciowce z kinetoplastem, który przypomina mitochondrium. Może występować błonka falująca

§         przykłady: świdrowiec

·         Typ: Choanoflagellata (wiciowce kołnierzykowe)

o        wiciowce z cytoplazmatycznym kołnierzykiem; wić z dodatkowym ciałkiem podstawowym (jak u zwierząt)

·         Typ: Apicomplexa (syn. Sporozoa) (apikompleksy)

o        często pasożyty wewnątrzkomórkowe; skomplikowany cykl życiowy

§         przykłady: zarodziec malarii

·         Typ : Sarcodina  (zarodziowe) (istnieją wątpliwości co do zasadności wyróżniania tego typu)

o        protista poruszające się z pomocą nibynóżek

§         przykłady: ameby, otwornice, promienice

·         Typ: Ciliata (orzęski)

o        wolno żyjące lub symbiotyczne; dwa rodzaje jąder (makronukleus i mikronukleus) ; proces płciowy (koniugacja)

§         przykłady: pantofelek wirczyk didinium

Protisty zwierzęce

Protisty zwierzęce były według starej klasyfikacji zaliczane do królestwa zwierząt, wchodząc w skład typu pierwotniaki (Protozoa). Są to organizmy jednokomórkowe odżywiające się cudzożywnie, na drodze endocytozy.

Podczas pinocytozy pobierane są substancje wielkocząsteczkowe (np. białka) rozpuszczalne w wodzie. Pinocytoza polega na tworzeniu wodniczek pokarmowych, które zostają w całości strawione przy udziale lizosomów. Fagocytoza umożliwia pobranie całych mikroorganizmów. Wodniczka pokarmowa nie ulega strawieniu, a ewentualne niestrawione

resztki są usuwane (egzocytoza) przez włączenie się wodniczki a powrotem w błonę komórkową.

Typ: Parabasalia (1n)

Żyją najczęściej w jelitach zwierząt jako pasożyty lub współbiesiadnicy (komensale).

v      Jednokomórkowe

v      Poruszają się za pomocą wici, w tym jedna z nich może tworzyć błonkę falującą

v      Nie posiadają mitochondriów

Przedstawiciele: rzęsistek (Trichomonas)  wywołujący rzęsistkowicę – chorobę weneryczną

 

 

 

Typ: Kinetoplastida (1n)

Do tej grupy należą zarówno protisty wolno żyjące, jak i pasożytnicze. 

v      Jednokomórkowe

v      Zaopatrzone w wici, czasami w postaci błonki falującej

v      Obecność kinetoplastu – organelli podobnej do mitochondrium

Przedstawiciele: świdrowiec gambijski (Trypanosoma gambiense) wywołujący śpiączkę afrykańską i przenoszony przez muchy tse-tse



 

Typ: Choanoflagellata  1n– Wiciowce kołnierzykowe

Protisty swobodnie żyjące lub osiadłe.



v      Jednokomórkowe lub kolonijne

v      Posiadają aparat filtrujący, który tworzy wić i wysoki kołnierzyk

v      Odżywiają się głównie bakteriami

v   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin