MAGICZNY KWADRAT Durera.doc

(22 KB) Pobierz
MAGICZNY KWADRAT od kilku tysięcy lat uważany jest za najmocniejszy talizman kupców, bankierów i handlowców, czyli - jak byśmy dzisiaj powiedzieli - ludzi interesu

MAGICZNY KWADRAT od kilku tysięcy lat uważany jest za najmocniejszy talizman kupców, bankierów i handlowców, czyli - jak byśmy dzisiaj powiedzieli - ludzi interesu.

Kwadraty magiczne znane już były Chińczykom i Hindusom kilka tysięcy lat temu. Od IX wieku znane były również matematykom Arabskim. Do Europy wiedza o nich trafiła dzięki mieszkającemu w Konstantynopolu, żyjącemu w XV wieku, Grekowi Moscopulosowi. W czasach nowożytnych fenomen magicznych kwadratów badali wielcy matematycy, m.in. Bachet, Fermat, Poignard, Violle i Arnoux.

Do końca XIX wieku Magiczny Kwadrat był niemal obowiązującym "elementem zdobniczym" każdego banku, kantoru, domu kupieckiego i każdego miejsca, w którym dochodziło do wymiany pieniędzy oraz handlu. W formie medalionu - amuletu wisiał on na honorowym (ale niezbyt widocznym dla klientów) miejscu. Wieszany w domu miał zapewnić dostatek, spokój oraz harmonię.

Fascynacja i wiara w moc magicznego kwadratu nie została zapomniana nawet dzisiaj. Co ciekawe, psycholodzy jednego z największych koncernów samochodowych zalecili instalację w komputerach i codzienną, kilkuminutową kontemplację indywidualnych magicznych kwadratów. Niby nic, a okazało się, że już po kilku miesiącach znacznie poprawiła się skuteczność działania pracowników. Sami zainteresowani stwierdzili (bez zbędnego zagłębiania się w "psychologizmy", że odczuwalnie poprawiło się ich analityczne myślenie i szybkość koncentracji. Zwrócono również uwagę, że kilkuminutowe obserwowanie magicznego kwadratu umożliwia umysłowy odpoczynek i uporządkowanie myśli.

Najsłynniejszym kwadratem magicznym jest kompozycja, którą widać na sztychu Alberta Dürera MELANCHOLIA.

Na czym polega jego magia? Jest to matematyczny szyfr. Kontemplacja tego "doskonałego" układu liczb wzmacnia koncentrację, pozwala szybciej uszeregować myśli oraz pomaga w szybkim kojarzeniu różnych faktów. Otóż - jak możecie zauważyć - suma liczb w każdym poziomym rzędzie, w każdej pionowej kolumnie i po obu przekątnych wynosi tyle samo (34). Dodatkową ciekawostką jest to, że dwie liczby (15 i 14) to data powstania Melancholii (1514 rok).

p.s. Zarówno kwadrat Dürera, jak i przykładowy kwadrat na stronie, jest talizmanem przeznaczonym dla ludzi, których liczbą - według numerologii - jest liczba 7.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin