10.doc

(26 KB) Pobierz

prawie w każdej dziedzinie przemysłu i życia gospodarczego stosowany jest możliwie duży asortyment metod, ułatwia to bowiem sprostanie coraz to trudniejszym zadaniom stawianym analitykom. Tym niemniej pewne gałęzie przemysłu i innych dziedzin związane są z pewnym specyficznym dla nich zakresem zadań analitycz­nych i stosowanych metod. I tak np. przemysł petrochemiczny wymaga przede wszystkim analiz mieszanin lekkich węglowodorów. Dziś stosuje się w tym celu głównie metody chromatografii gazowej i spektrofotometrii w podczerwieni, dawniej w powszechnym użyciu były metody destylacji frakcjonowanej i frakcjonowanej kondensacji w bardzo niskich temperaturach. Zadania analityczne przemysłu far­maceutycznego wymagają stosowania wszystkich możliwych metod chemicznych i .instrumentalnych — tak wielka jest rozmaitość analizowanych produktów. W ana­lizie metalurgicznej wykorzystywane są głównie metody miareczkowe, spektro­grafia i spektrometria emisyjna oraz spektrofotometria, Analiza geologiczna korzysta głównie z metod klasycznych, spektrografii emisyjnej, fluorescencji rentgenowskiej i kolorymetrii. Analiza środków spożywczych to głównie poszukiwanie składników zwykle śladowych, szkodliwych dla zdrowia. Metody analizy klinicznej, to metody analizy wszelkiego rodzaju płynów i tkanek ustrojowych; ze względu na bardzo małą często wielkość próbki — dużą rolę odgrywa w nich chromatografia bibułowa.

Kryteria wyboru metody. Na zakończenie omawiania metod analitycznych trzeba jeszcze wspomnieć o kryteriach stosowanych przy wyborze metod analitycz­nych do wykonania analizy konkretnej próbki.

Kryteria te zależą od celu, jakiemu służy wynik analizy, od warunków wyposa­żenia laboratorium i względów ekonomicznych.

Celem, jakiemu służy wynik analizy, jest ocena surowca, półproduktu lub pro­duktu, rozwiązanie problemu badawczego, postawienie diagnozy. Ocena surowca związana jest z dwoma aspektami: ekonomiczno-handlowym i technicznym. Wzgląd ekonomiczny wypływa stąd, że płaci się zwykle za surowiec w przeliczeniu na ciężar zawartego w nim składnika użytkowego. Zatem kupując rudę żelazną — za ciężar zawartego w niej żelaza, który oznacza się analitycznie. Wzgląd techniczny jest równie ważny, jeżeli np. od zawartości w surowcu składnika zależy przebieg procesu przetwórczego. Metody zatem stosowane do oceny surowców, a także produktów, muszą być dokładne, ściśle określające procentową zawartość głównego składnika, oraz równie ściśle oznaczające zawartość np. składników szkodliwych. Metody te zwykle nie muszą odznaczać się dużą szybkością wykonania, surowiec bowiem przychodzi zazwyczaj 'większymi partiami i jest czas na zanalizowanie go.

Zupełnie inne kryteria stosuje się do metod kontroli analitycznej procesu prze­mysłowego. Analiza produktów w toku procesu przemysłowego musi być wyko­nywana szybko. Wynik analizy dostarczony za późno oznacza nieraz, że jakaś partia półproduktu nie odpowiadającego wymaganiom dalszego przerobu już poszła do na­stępnego reaktora. Od szybkiego ustalenia prawidłowości procesu zależy często wydajność produkcji. Dlatego dąży się do automatyzacji kontroli analitycznej procesu, do opracowania metod automatycznych i ciągłych. Korzystając zaś ze zwy­kłych metod periodycznych, wybiera się przede wszystkim metody szybkie i precy­zyjne, tj. dające powtarzalne wyniki, rezygnując nawet często z dokładności.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin