radiokomunikacja w terenie.doc

(38 KB) Pobierz
Jako że mówimy tutaj o sprzęcie dostępnym bez licencji/pozwoleń/egzaminów, w grę wchodzą w zasadzie TYLKO 2 systemy łączności - LPD i PMR

Do zapewnienia łączności radiowej w terenie (zasięg ok. 3-4 km) możemy używać (teoretycznie) wielu radiotelefonów. Począwszy od dostępnych na allegro np. wojskowych R-148 poprzez milicyjne, CB-radio, LPD, PMR skończywszy na radiotelefonach pracujących w systemie FRS i GMRS.

 

UWAGA:
Używanie radiotelefonów wojskowych, milicyjnych, FRS i GMRS jest nielegalne na terenie POLSKI i EUROPY.

Radia te pracują w tzw. zastrzeżonym i chronionym paśmie częstotliwości.

 

Mimo, że wojsko przechodzi na radiostacje z cyfrowa przemianą sygnału to „stare” częstotliwości (analogowe) są monitorowane nie dość że przez jednostki łączności, jednostki rozpoznania radioelektronicznego to jeszcze przez pracowników URTiP (Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty).

Swego czasu głośna była akcja w Gliwicach zdaje się, gdzie 2 osoby kupiły sobie radiotelefony na bazarze, później okazało się że te radiotelefony pracują w paśmie przeznaczonym dla lotnictwa. Konkretnie zakłócały radiolatarnie podejścia do lądowania.

URTiP (wtedy jeszcze PAR – Państwowa Agencja Radiokomunikacji) baaardzo szybko namierzyła gości. Dostali nawet jakiś wyrok za spowodowanie zagrożenia w komunikacji zbiorowej.

 

Policja mimo iż przeszła na system TETRA (cyfrowe radia) to na prowincji, na wioskach używają jeszcze takich radiotelefonów jakie można spotkać na Allegro.

Oni również bardzo szybko zareagują na „nieproszonych użytkowników pasma”.

Za nieuprawnione użytkowanie częstotliwości i urządzeń radiowych można „zarobić” nawet 2 lata aresztu.

 

O radiach CB nie będę się rozpisywał, są one dość powszechne i informacje o nich można łatwo zdobyć np. na Gooooglach.

Po krótce opiszę standardy PMR i LPD, są one dosyć nowe w naszym kraju.
 

„Jako że mówimy tutaj o sprzęcie dostępnym bez licencji/pozwoleń/egzaminów, w grę wchodzą w zasadzie TYLKO 2 systemy łączności - LPD i PMR. Są to dwa różne standardy komunikacji i urządzenia nie są zgodne pomiędzy sobą - tzn LPD gada tylko z LPD, PMR tylko z PMR. Trafiają się też urządzenia tzw. "duobander" czyli pracujące na obu pasmach (wybieramy na którym chcemy pracować). Sprawa zgodności jest o tyle ważna, że każdy kupuje co popadnie... a jak są 2 standardy, to przynajmniej część ludzi nie dostanie informacji co się dzieje na polu walki

Co do legalności - aby pracować legalnie trzeba przestrzegać 2 spraw - zakresu dozwolonych częstotliwości i mocy nadawania (w uproszczeniu). Większość sprzętu który można kupić i tak przekracza moc, jednak bądźmy tutaj powściągliwi... duża moc niewiele nam da, poza tym, że będziemy przeszkadzać innym użytkownikom pasma.

Opis standardu PMR
Private Mobile Radio, czyli przenośny radiotelefon do zastosowań cywilnych. Oznacza to, że posiadanie takich urządzeń nie wymaga specjalnych licencji, pozwoleń, opłat za użytkowanie. Na potrzeby PMR zostało zarezerwowane pasmo UHF 446 MHz. Do dyspozycji otrzymujemy w pełni funkcjonalne pasmo radiowe, które możemy użytkować za pomocą krótkofalówek PMR.

Standard: PMR 446
Zakres częstotliwości: 446,00625-446,09375 MHz
Liczba kanałów operacyjnych: 8
Pasmo kanału: 12,5 kHz
Rodzaj modulacji: FM
Kody CTCSS*: 38 na kanał
 

*CTCSS - ang. Continous Tone Code Squelch System. Odmiana funkcji squelch - odblokowanie odbiornika następuje TYLKO I WYŁĄCZNIE gdy na wejściu na tzw. podnośnej pojawi się ton o ustalonej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha. Na jednym kanale może pracować kilka zespołów, ale komunikaty słyszą tylko Ci, którzy mają ustawiony ten sam kod CTCSS co stacja nadająca. Jeśli jednak ktoś wciśnie "monitor" to usłyszy całą rozmowę, tak więc tzw. "kodowanie rozmów" jak podają producenci, daje tylko tyle, że nie słyszymy przypadkowych zakłóceń albo jak ktoś np. jadący samochodem w okolicy zacznie gadać.
Częstotliwości kodów CTCSS (Hz):
1 - 67.0, 2 - 71.9, 3 - 74.4, 4 - 77.0, 5 - 79.7, 6 - 82.5, 7 - 85.4, 8 - 88.5, 9 - 91.5, 10 - 94.8, 11 - 97.4, 12 - 100.0, 13 - 103.5, 14 - 107.2, 15 - 110.9, 16 - 114.8, 17 - 118.8, 18 - 123.0, 19 - 127.3, 20 - 131.8, 21 - 136.5, 22 - 141.3, 23 - 146.2, 24 - 151.4, 25 - 156.7, 26 - 162.2, 27 - 167.9, 28 - 173.8, 29 - 179.9, 30 - 186.2, 31 - 192.8, 32 - 203.5, 33 - 210.7, 34 - 218.1, 35 - 225.7, 36 - 233.6, 37 - 241.8, 38 - 250.3
 


Większość urządzeń PMR pracuje z mocą 500mW co w zupełności nam wystarczy. Zasięg zależy oczywiście od warunków otoczenia. Orientacyjnie przyjmijmy takie dane:
- warunki idealne (np jezioro) - 5-6 km
- teren odkryty (pola, łąki) - 4-5 km
- rzadka, niska zabudowa - 2-3 km
- teren zurbanizowany - do 2 km
Doświadczalnie powiem, że to co podają należy podzielić przez co najmniej 2 i otrzyma się to co mniej więcej będzie w rzeczywistości
Oczywiście metalowe konstrukcje bardzo utrudniają łączność (wewnątrz metalowej hali - np. marketu, jest ok... ale jak wszyscy są po tej samej stronie ściany, dalej są już schody)... w terenie miejskim uzyskałem ok 1km przy baaaardzo ciężkiej zabudowie po drodze (stary poniemiecki budynek, 4 piętra, baaardzo grube ściany).
 

UWAGA: tak się składa że pasmo PMR znajduje się w sektorze łączności simplex'owych a LPD w 3 innych sektorach amatorskiego pasma 70cm (430 - 450 MHz), więc może się trafić, że ktoś będzie gadał z baaardzo daleka i nam przeszkadzał na jakimś konkretnym kanale. Krótkofalowcy mają tutaj jednak bezwzględne pierwszeństwo przed użytkownikami LPD/PMR w dostępie do pasma, poza tym ich pozwolenia radiowe dają im możliwość pracy znacznie większymi mocami. Pozostaje nam wtedy tylko przenieść się na inny kanał i po krzyku. **

 


Radiotelefony LPD

W Europie rozpowszechniają się radiotelefony przenośne simplexowe pracujące w paśmie UHF z mocą nadawczą do 10mW i modulacją F3E (FM), bez prawa podłączania anteny zewnętrznej. Jest to nowy standard zwany potocznie LPD (Low Power Devices - urządzenia małej mocy). Przydzielony zakres częstotliwości od 433,075 MHz do 434,775 MHz został podzielony na 69 kanałów. Pasmo to jest wykorzystywane również przez wiele innych urządzeń elektronicznych małego zasięgu, takich jak np. alarmy bezprzewodowe.

Zalety urządzeń LPD

Nowe radiotelefony przenośne LPD cechują się wyjątkowo małą wagą w stosunku do innych radiotelefonów przenośnych. Zachowują jednak doskonałe parametry eksploatacyjne. Dzieje się tak dzięki nowym technologiom produkcji urządzeń elektronicznych, zwłaszcza pracujących w zakresie w.cz. Znaczne obniżenie wagi i wymiarów było możliwe dzięki zmniejszeniu baterii zasilających oraz niskim mocom nadawania. Radiotelefony LPD przypominają swym wyglądem bądź to "walkie-talkie", bądź telefony komórkowe. Mieszczą się one w kieszonce męskiej koszuli. Niski pobór prądu oraz nowoczesne technologie skutkują bardzo długim czasem pracy bez konieczności wymiany baterii czy doładowywania akumulatora. Osiągane zasięgi wystarczają w zupełności do zastosowań praktycznych.

Zastosowania radiotelefonów LPD

Niskie koszty eksploatacyjne są argumentem do "zejścia" z pasm profesjonalnych i wykorzystywania LPD do zastosowań amatorskich i zawodowych. Niskie koszty samych radiotelefonów skłaniają różnych "sceptyków" oraz użytkowników telefonów komórkowych do zakupu tych urządzeń. Są one niezastąpione w następujących przypadkach:
- imprezy na świeżym powietrzu (sportowe, wyborcze, festyny, zloty itp.),
- sport i rekreacja (piesze wędrówki, pikniki, wycieczki rowerowe, polowania),
- łączność wewnętrzna dla agencji ochrony (konwoje, parkingi, supermarkety, małe hotele),
- prace geodezyjne, budowlane, dźwigowe i wysokościowe,
- prace instalatorskie (elektryczne, alarmowe, komputerowe, antenowe).***

 

** Copyright by SP6TQM

***http://www.aval.com.pl/kat_d4.html

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin