Synogarlica turecka - sierpówka.docx

(130 KB) Pobierz

Synogarlica turecka - sierpówka

Rodzina gołębiowatych

Wielkość

Osobniki obu płci jednakowej wielkości, mniejsze od gołębia domowego.

 

Ubarwienie

Jednakowe dla samca i samicy. Przeważa tło żótawoszare. Górna część głowy jest brązowoszara z różowym odcieniem. Pozostała część głowy, szyja i brzuszna strona ciała jest szaroróżowa. Na tylnej części szyi występuje poprzeczna sierpowata przepaska żółtawobrązowego koloru z białym obramowaniem górnego brzegu. Boki ciała są niebieskoszare, oczy czerwonożółte, nogi czerwone, dziób czarny, na końcu czerwonawobiały.

 

Występowanie i gniazdowanie

Gatunek osiadły. Pierwotnie żyła w Azji Południowej i na Bałkanach. Do nas przywędrowała podczas drugiej wojny światowej. W odróżnieniu od turkawki jest osiadła, zostaje na miejscu nawet podczas mroźnej zimy. Najchętniej przebywa w pobliżu siedzib ludzkich, w ogrodach, parkach, sadach miejskich. W miesiącach zimowych wyszukuje miejsca, gdzie może znaleźć pożywienie, zbliżając się do okien mieszkań. Gniazdo buduje w zaroślach, na drzewach, ale także i na budynkach. W kwietniu samica znosi 2 białe jaja kształtu eliptycznego, które wysiaduje 14- l S dni. Gniazduje kilka razy w roku. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami, lęgną się okryte żółtawoszarym puchem.

 

Lot i glos

Nie wyróżnia się charakterystycznym lotem. Samiec wydaje głośne kuh-kuh-kuh.

 

Pożywienie

Przeważnie pochodzenia roślinnego z przewagą nasion roślin hodowlanych i chwastów, ponadto w siedzibach ludzkich żywi się resztkami jedzenia.

 

Ochrona

Podlega ochronie gatunkowej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin