W marcu jak w garncu.doc

(37 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

 

 

Temat: W marcu jak w garncu

 

Cele ogólne:

·         Poprawne nazywanie zjawisk atmosferycznych towarzyszących różnym porom roku;

·         Rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni;

·         Inspirowanie zabaw ruchowo - naśladowczych do słyszanej muzyki;

·         Rozwijanie sprawności manualnej;

 

Cele operacyjne:

·         Uważnie słucha opowiadania nauczycielki;

·         Poznaje nazwę zbliżającej się pory roku i charakterystyczne jej odznaki;

·         Dziecko potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia ,,W marcu jak w garncu”;

·         Wyraża muzykę ruchem;

·         W sposób twórczy wykorzystuje w zabawie gazety;

·         Przedstawia w formie plastycznej obserwacje środowiska przyrodniczego

 

Metody pracy:

·         Słowna: rozmowa, objaśnienie

·         Oglądowa: pokaz

·         Aktywizujące

·         Czynna

 

Formy pracy:

·         indywidualna;

·         grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

·         Opowiadanie ,,Marcowy spacer”’

·         Szyfonowe chustki;

·         Muzyka J. Straussa ,,Odgłosy wiosny”;

·         Kartki z gazet;

·         Wykropkowane rysunki garnka;

·         Mazaki, kredki;

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Słuchanie opowiadania pt. Marcowy spacer”.
     

Pewnego dnia Ola wyjrzała przez okno. Pomyślała ,,jaka piękna pogoda, chyba wybiorę się na spacer”. Na dworze świeciło słońce, a niektóre dzieci zaczęły jeździć na rowerkach. Ubrała czapkę, kurtkę i postanowiła pójść do parku. Spacerując oglądała pąki na drzewach, zieleniącą się trawkę. Rozpięła kurtkę, zdjęła czapkę, bo było jej ciepło. Nagle, w oddali zauważyła ciemną chmurę na niebie. Och, chyba będzie padało. Lepiej wrócę do domu. Poczuła jak zaczyna wiać coraz silniejszy wiatr. Chciała nałożyć czapkę, ale wiatr zerwał ją z głowy dziewczynki. Poczuła też mokre krople na twarzy. Postanowiła wracać, gdyż chmury były coraz ciemniejsze a wiatr coraz silniejszy. Po powrocie do domu, usiadła przy oknie i obserwowała. To padał deszcz, to śnieg, wiatr przeganiał chmury zza których zaglądało słoneczko. Tak na zmianę, raz to raz tamto. Tyle wydarzyło się w ciągu dzisiejszego dnia. No cóż, w marcu jak w garncu, pomyślała Ola.

 

  1. Rozmowa na temat opowiadania. Dzieci wypowiadają się na temat zmiany pogody charakterystycznej dla miesiąca marca.

 

  1. Zabawy z gazetami:

·         gramy na gazecie

- deszczuderzając lekko palcami jednej ręki

- wiatr – szeleszcząc, trzymając oburącz gazetę

·         chodzenie w rytm muzyki

- omijanie kałuży – chodzenie między gazetami

- z gazetą jako peleryna

- z gazetą na głowie jako kapelusz

 

  1. Rozwiązywanie zagadek

Bałwan się roztopił,

trawa nam urosła,

to są pewne znaki,

że nadchodzi? (wiosna)

 

W pewien ranek marcowy,

spadł dzieciakom na głowy,

spadł na kwiaty, liście,

ciepło, krótko, rzęsiście? (deszcz)

 

  1. Zabawy z chustkami przy muzyce J.Straussa ,,Odgłosy wiosny”. Pełna improwizacja ruchów do utworu muzycznego.

 

  1. Marcowy garnek rysowanie garnka po wykropkowanym śladzie, następnie narysowanie w nim elementów marcowej pogody (chmurki, krople deszczu, płatki śniegu, słońce).

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin