Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 3-4-letnich
Cele:- Pokonywanie lęku w kontaktach z nieznajomymi, Wzmacnianie relacji dziecko – rodzic – nauczyciel,- Integrowanie dzieci i rodziców, Wytworzenie atmosfery zaufania do nauczycielki i przedszkola.Środki dydaktyczne:W zajęciach wykorzystane zostały zabawy według metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone oraz zabawy muzyczne na podstawie zbioru M. Bogdanowicz pt., „W co się bawić z dziećmi” a także własne pomysły nauczycielki. Przygotowanie chusty animacyjnej, kartonów, mazaków, kaset i płyt z nagraniami.
Przebieg spotkania:1. Powitanie z piosenką „ Na powitanie wszyscy razem” - rodzice i dzieci tworzą koło, rodzice śpiewają znaną wszystkim piosenkę.Na powitanie wszyscy razem. Hip, hip, hura. Hip, hop, hura. Hip, hip, huraZ całego serca, pełnym gazem.Witamy was, witamy was, witamy was.2. Zabawa plastyczna „Moja rączka” – przygotowanie wizytówek z pomocą rodziców i dzieci. Rodzice obrysowują ręce dzieci i swoje, wycinają oraz piszą imiona dzieci i własne. Przypinają wizytówki w widocznych miejscach na ubraniach.3. Rozmowy w kręgu na temat „Co ta rączka potrafi” – wypowiedzi rodziców o tym co dzieci umieją robić najlepiej.4. Ilustrowanie ruchem piosenki: „Gdy dobry humor masz”Gdy dobry humor masz, to zaklaszcz rękami Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.Gdy dobry humor masz, to zatup nogami Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.Gdy dobry humor masz, pstrykaj palcami Gdy dobry humor masz to zabaw się z nami.Gdy dobry humor masz, to mrugaj oczami Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.Gdy dobry humor masz, to ruszaj uszami Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
5. Zabawa przy muzyce: „Przytulanki, kołysanki” wg metody Weroniki Sherbone – dziecko siada na kolanach rodziców, jest przez niego przytulane, obejmowane i kołysane.6. Zabawa integracyjna „Słońce świeci, deszczyk pada” z wykorzystaniem chusty animacyjnej- nauczycielka gra na tamburynie, na hasło „Słonko świeci” dzieci chodzą, biegają, podskakują, na hasło „Deszczyk pada” – biegną pod parasole (chustę).7. „Taniec robotów” – dziecko staje na stopach dorosłego i wspólnie tańczą w rytmie muzyki.8. Zabawa: „Całusek” – prześlij komuś całuska na pożegnanie.9. Zabawa w kręgu na pożegnanie przy piosence: „Już zabawa się skończyła” (wszyscy tańczą się w rytmie piosenki).Już zabawa się skończyła i do domu wracać czasCała wiara rozbawiona ze łzą w oku żegna was.Do widzenia, do widzenia. Do widzenia czuwaj, cześć!10. Spacer po sali i podawanie sobie ręki na pożegnanie jak największej liczbie osób (powtórzenie piosenki w wersji instrumentalnej.
Ruda93