Lekcja
Temat: Środowisko życia, budowa i fizjologia minoga.
I. Budowa zewnętrzna.
To najprymitywniejsze tkankowce, żyją w środowisku morskim, wodnym, słodkowodnym. Są pasożytami. Ich ciało jest robakowate wydłużone, obłe, nie ma wyraźnego zróżnicowania na część głowową, tołwiową i ogonową. Po stronie tylnej znajdują się dwie płetwy grzbietowe i jedna ogonowa – tworzące organy ruchu. W części przodowej po stronie brzusznej znajduje się przyssawkowaty lejek gębowy uzbrojone w rogowe ząbki. Również język jest z ząbkami. Po bokach głowy znajdują się dobrze rozwinięte oczy przykryte półprzepuszczalną błoną. U góry głowy, czyli po stronie grzbietowej znajduje się otwór nosowy, a zaraz za nim z tyłu organ ciemieniowy, dzięki któremu odbierane są wrażenia świetlne. Po bokach za oczami znajdują się otwory skrzelowe - 7 po każdej stronie. Ciało pokrywa skóra, która jest gładka i śliska dzięki śluzowi.
II. Budowa wewnętrzna.
Szkielet tworzy struna grzbietowa i czaszka częściowo chrzęstne. Szkielet trzewiowy otaczający serce i otwory skrzelowe to 9 łuków połączonych poprzeczkami. W puszce znajduje się mózg oraz organy węchu, słuchu i równowagi.
III. Układ nerwowy
a) centralny to mózg i wstęgowaty rdzeń
Części mózgu
- przodomóżdże
- międzymóżdże
- śródmóżdże
- tyłomóżdże
- zamóżdże
b) obwodowy to 10 par nerwów odchodzących od mózgu i rdzenia.
Zmysły:
- czucia po bokach głowy i tułowia (ułożone jak linia boczna).
IV. Umięśnienie
Mięśnie ułożone są metametrycznie i tworzą aparat gębowy i język.
V. Układ pokarmowy
Jego częścią jest przyssawkowy lejek gębowy w którym są język i ząbki czepne. Koleinie jest:
- przełyk
- jelito z fałdą błony śluzowej zwiększające swoją powierzchnię chłonną dla osmozy cząsteczek pokarmowych do krwi.
- odbyt
W trawieniu bierze udział wątroba z woreczkiem żółciowym oraz trzustka. Minóg żywi się krwią. Przysysa się do ryby.
VI. Układ oddechowy.
Tworzą go skrzela wewnętrzne – woreczki skrzelowe silnie unaczynione, od których odchodzą szary skrzelowe. Woda wpływa do przewodów oddechowych oddaje O2 i pobiera CO2 i wypływa przez szczeliny. Tlen przenika do naczyń włosowatych.
VII. Układ krwionośny.
Jest zamknięty. Serce składa się z 3 elem.: zatoki żylnej, przedsionka i komory. Przez serce przepływa tylko krew z CO2. Krew jest czerwona, zawiera hemoglobinę i czerwone krwinki. Hemoglobina łączy się aktywnie z O2.
VIII. Układ wydalniczy
To pranerka. Składa się z pojedynczych kanalików w tylnej części ciała – metametrycznie ułożonych. Zakończone są one lejkami skierowanymi od jamy ciała. Od pranerki odchodzi moczowód, a kolejna zatoka moczopłciowa, do której uchodzą moczowody. Mocz powstaje w pranerce. Osocze krwi oczyszcza się na zasadzie osmozy.
IX. Układ rozrodczy
Rozdzielnopłciowość. Występują pojedyncze narządy rozrodcze. Zapłodnienie zew. następuje w H2O. Występuje tarło okres godowy. Po złożeniu jaj dorosłe osobniki giną. Z jaj rozwijają się zarodniki. Występują: morula, gastrula, blastula.
X. Lancetnik jest niżej uorganizowany niż minóg, bo u minoga występuje:
- serce
- pranerki
- worki skrzelowe
- szkielet chrzęstny
- puszka z mózgiem
Minóg ma też organy uwstanione w budowie i czynnościach:
- przyssawkowy lejek
- tarka ropowa na języku
XI. Śluzice
Żywią się trzewiami i mięsem. Żywych i martwych.
maniekchomikuj