Jakie oczekiwania ma grupa wobec swoich członków.docx

(15 KB) Pobierz

1.       Jakie oczekiwania ma grupa wobec swoich członków

Grupa wymaga od swych członków wyłącznej przynależności do niej, całkowitego solidaryzowania się z nią.

2.       Scharakteryzuj grupę walczącą

Grupy walczące prowadzą wojne. Straty jakie ona przynosi stronom wojującym zwykle przewyższają korzyści jakie może przynieść jednej z tych stron. Grupy walczące doprowadzają albo do zniszczenia jednej ze stron, albo do ruiny obu uniemożliwiając dalsze wojny.

3.       Scharakteryzuj grupę uprzywilejowaną w wychowaniu.

Grupy, które mają inne prawa niż inne grupy.

4.       Na czym polega egoizm grupowy.

Egoizm grupowy to uwzględnianie wyłącznie swoich interesów bez zamiaru ani szkodzenia, ani pomagania innym.

5.       Scharakteryzuj grupę „nowego typu”

Grupy nowego typu są przeznaczone do służby ogólnoludzkim ideałom. Występują w postaci międzypaństwowych, międzynarodowych i międzyklasowych stowarzyszeń o celach naukowych, artystycznych, technicznych, higieniczno- społecznych. Są one słabe o małej liczebności, luźnej organizacji, niewielkich środkach.

6.       Wyjaśnij pojęcia:

Altruizm-przeciwstawna egoizmowi postawa bezinteresownej troski o dobro innych, w myśl której w przypadku kolizji dobra własnego z cudzym należy dążyć do realizacji dobra drugiego człowieka.

Wybryk natury- wybitnie uzdolniony twórca, który nie potrafi współpracować z innymi ludźmi

Twórca uspołeczniony- jest to osoba, która umie współdziałać w grupie, umie ją stworzyć a nawet prowadzić i podtrzymywać i przewodzić.

7.       Urabianie osoby wychowanka- przedmiotem działalności wychowawczej jest .. powiązany z wieloma układami społecznymi, a wychowawca kształtuje nie izolowaną osobowość, lecz swoiste układy społeczne.

8.       Koncepcja społeczeństwa wychowującego- zjawisko polegające na zmniejszeniu i to dość znacznym, w niektórych społeczeństwach nawet ostrym, zdolności społeczeństwa do skierowania swoich młodych pokoleń na tory ustalonych sposobów postępowania i uznawania wartości wytworzonych przez starsze pokolenie.

9.       Charakterystyka społeczeństw krzyżujących się- występują cztery typy:

·         Kościelne

·         Państwowe

·         Narodowe

·         Klasowe

Każde z nich opiera się na jakiejś względnie licznej i silnej grupie podstawowej, której podporządkowany jest kompleks grup słabszych i mniej licznych.

10.   1. Pewny system społeczny -są to pewne elementy, które są ze sobą powiązane. Mają wewnętrzną strukturę i całościowe funkcje.

·         Czyny społeczne

·         stosunki społeczne

·         osobowości społeczne

·         grupy społeczne

2. Wychowanie jako proces społeczny- bieże w tym udział wychowawca i wychowanek. Wychowawca powinien tak prowadzić zajęcia, aby wzbudzić zainteresowanie wychowanka. Relacje powinny być obustronne. Wychowanek musi być aktywny, a wychowawca musi wzbudzić zainteresowanie.

3. Aktywistyczna koncepcja wychowania- Wychowanek nie jest biernym przedmiotem oddziaływania wychowawcy, lecz w stosunku wychowawczym jest aktywnym partnerem. Indywidualność wychowanka jest najwyższą wartością. Należy stawiać wychowankowi wysokie wymagania.

5. Szkoła- szkoła nie przystosowuje młodzieży do życia w społeczeństwie. Znaniecki krytykuje szkołę za jej izolację.

6. Środowiskowe wychowawcze- szkoła jest jednym elementem, na które składa się kilka układów:

·         Wczesne środowisko wychowawcze na które składają się rodzina, otoczenie sąsiedzkie, grupy rówieśnicze

·         instytucje wychowawcze- nauczanie indywidualne,, nauczanie szkolne

·         instytucje wychowania pośredniego- książki, filmy, teatr

·         inne wpływy działające na osobnika

7. Analiza samego stosunku wychowawczego- proces wychowania jest procesem twórczym i nie może być mechanistycznym stosowaniem okreslonych reguł, zapewniających zawsze identyczny skutek. Tam gdzie wychowawca i wychowanek przestają być partnerami, żyją obok siebie, ale nie współdziałają. Wtedy wychowanek musi się kształcić sam na drodze samokształcenia.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin