Scenariusz zajęć muzycznych.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć muzycznych

Grupa: 6 latki

Data: 7.12.2011

Prowadząca: Dagmara Łukaszyk

 

Dominujące obszary edukacyjne:

8 –Wychowanie przez sztukę – muzyka, śpiew, pląsy i taniec.

 

Treści programowe:

- uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce

- śpiewanie powitania, pożegnania lub innych tekstów na podane lub wymyślone melodie

- słuchanie piosenek w wykonaniu nauczyciela oraz nagrań z płyt kompaktowych

 

Temat: „Jedzie Mikołaj” – nauka piosenki.

Cele ogólne:

- zapoznanie dzieci z piosenką „Jedzie Mikołaj”

- kształtowanie poczucia rytmu dzieci podczas nauki piosenki

- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia

 

Metody:

Czynne – zadań stawianych dziecku

Słowne – rozmowa, objaśnienia instrukcje

 

Formy:

Z całą grupą, w parach, indywidualna

 

Literatura:

„Nasze przedszkole” wyd. MAC W. Żaba – Żabińska, M. Kwaśniewska

„Wychowanie fizyczne w przedszkolu” K. Wlaźnik

„Konspekty zajęć rytmiczno – muzycznych dla grupy 5 – 6 latków na cały rok szkolny” M. Stanek

 

Przebieg zajęcia:

 

Lp.

Sytuacje edukacyjne

Kierunki aktywności

Środki dydaktyczne

1.

Wprowadzenie dzieci do sali – prowadząca gra marsz na pianinie: „Marsz dzieci”. Dzieci maszerując jeden za drugim wchodzą do pomieszczenia.

 

Muzyczna, ruchowa

Pianino

2.

Powitanie dzieci. Prowadząca śpiewa „dzień dobry dzieci” natomiast grupa odpowiada „dzień dobry pani”.

 

Muzyczna, społeczna

Pianino

3.

Ćwiczenie inhibicyjno – incytacyjne:

Prowadząca gra na tamburynie naśladując padający śnieg. Dzieci maszerują po sali. Gdy tamburyn przestaje grać dzieci zatrzymują się i stojąc nieruchomo jak bałwanki czekają na następne uderzenie w instrument, po usłyszeniu sygnału zaczynają ponownie maszerować.

 

Muzyczna, ruchowa

Tamburyn

4.

Prowadząca wprowadza dzieci w tematykę zajęć Quizem o św. Mikołaju.

 

Quiz: „Co wiecie o św. Mikołaju?”
· Gdzie mieszkam?
· Kiedy obchodzę imieniny?
· Jaki jest mój ulubiony kolor?
· Jakim pojazdem poruszam się po świecie?
· Jakie zwierzęta ciągną mój pojazd?
· W jaki sposób podrzucam dzieciom prezenty?
· Kto pomaga mi w przygotowaniu prezentów?
· Skąd wiem, jaki prezent pragnie otrzymać dziecko?
· Co dostają niegrzeczne dzieci?

 

 

Językowa

Przygotowane pytania

5.

Zapoznanie dzieci z piosenką ”Jedzie Mikołaj”. Dzieci siedzą w kółeczku i uważnie słuchają treści śpiewanej przez prowadzącą piosenki.

 

1.       Jadą,  jadą sanie

księżyc złoty świeci

hej jedzie w nich mikołaj

do wszyściutkich dzieci

 

2.       Cieszy się mikołaj

Widać to po minie.

Hej, zaraz wyląduje

Na jakimś kominie.

 

3.       Święty Mikołaju

nie wracaj do raju!

Hej, zostań tu na ziemi

Wszyscy Cię kochają.

 

 

Muzyczna

Tekst piosenki

6.

Rozmowa n temat piosenki.

- czy piosenka się podobała?

- jaki jest charakter piosenki – czy jest wesoła czy smutna?

- o czym jest piosenka?

 

Językowa

 

7.

Prowadząca ponownie śpiewa piosenkę prosząc przy tym dzieci o uważne wysłuchanie. Po zaprezentowaniu piosenki rozkłada na środku ilustracje. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji według kolejności wydarzeń.

 

Muzyczna

Ilustracje

8.

Nauka piosenki. Dzieci powtarzają za prowadzącą kolejne wersy piosenki. Następnie prowadząca gra piosenkę na pianinie, a dzieci próbują zaśpiewać ją razem z nią.

 

Muzyczna

Pianino

9.

„Wysoko – nisko” – zabawa ruchowa.
Dzieci stoją w rozsypce. Gdy prowadząca gra wysokie dźwięki dzieci poruszają się wspięte na palcach i wyciągają ręce jak najwyżej. Kiedy zaczyna grać dźwięki niskie dzieci przykucają i poruszają się jak najniżej przy podłodze.

 

Muzyczna, ruchowa

Pianino

10.

Zabawa rytmiczna przy piosence.
Dzieci śpiewają piosenkę wraz z prowadzącą wyklaskując rytm. Następnie dzieli dzieci na dwie grupy: chłopców i dziewczynki. Następnie puszcza piosenkę z nagrania i pierwszą zwrotkę śpiewają dziewczynki a chłopcy wyklaskują rytm, drugą zwrotkę śpiewają chłopcy a dziewczynki wyklaskują rytm, natomiast ostatnią zwrotkę wszyscy wspólnie śpiewają i wyklaskują jej rytm.

 

Muzyczna

Nagranie CD

11.

Zabawa bieżna przy piosence.
Dzieci dobierają się w pary, tworząc „zaprzęgi”. Nauczycielka włącza piosenkę, a dzieci swobodnie biegają w parach po sali. Na przerwę w muzyce dzieci przykucają, nadal trzymając się za ręce.

 

Muzyczna, ruchowa

Nagranie CD, magnetofon

12.

Wspólne zaśpiewanie piosenki.

 

Muzyczna

 

13.

Podziękowanie za wspólną zabawę oraz pożegnanie z dziećmi: prowadząca śpiewa „do widzenia dzieci”, a dzieci odpowiadają „do widzenia pani”.

 

Muzyczna

Pianino

14.

Wyjście przedszkolaków z sali – prowadzą gra marsz na pianinie. Dzieci maszerując wychodzą z pomieszczenia.

 

Muzyczna, społeczna

Pianino

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin