ZIELONY PRZYJACIEL:
Salix caprea 'Kilmarnock'
Katarzyna W.
EWiP, I mgr, s. zaoczne
Koszalin 2013
Informacje ogólne:
Miniaturowe drzewka wierzb szczepionych na pniu
Miniaturowe drzewka wierzb szczepionych na pniu stają się coraz popularniejsze. Doskonale znane są wierzby całolistne Hakuro-Nishiki oraz wierzba iwa Kilmarnock. Charakteryzuje je ciekawy pokrój, dekoracyjne liście oraz przez wszystkich lubiane bazie. Dodatkowym walorem są niewielkie rozmiary drzewek, dzięki czemu zmieszczą się w każdym ogródku w rozmaitych aranżacjach. Kolejną zaletą wierzb są ich niewielkie wymagania glebowe, aczkolwiek należy pamiętać, iż lubią światło i wilgoć. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym miniaturowych wierzb jest cięcie, dzięki czemu korony drzewek będą gęste i zwarte. Wszystkie odmiany znoszą je bardzo dobrze.
Salix caprea ‘Kilmarnock’
Wierzbowe kotki to jedne z pierwszych zwiastunów nadchodzącego przedwiośnia. Srebrzyste bazie Salix caprea ‘Kilmarnock’ pojawiają się już w lutym, podczas cieplejszych dni. Ta najbardziej popularna forma płacząca wierzby iwy do bujnego wzrostu potrzebuje jedynie wody i słońca. Salix caprea (wierzba iwa) porasta Europę i Północną Azję. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Odmiana ‘Kilmarnock’, została znaleziona i wyselekcjonowana nad brzegiem rzeki Ayr w Wielkiej Brytanii około 1850 roku. ‘Kilmarnock’ to dekoracyjne drzewko z małą, parasolowatą koroną i pędami zwisającymi do ziemi. Wysokość zależy od szczepienia, które zwykle wykonuje się na 1,5 – 2 metrowych podkładkach. Pień takich roślin nie rośnie wzwyż, wydłużają się natomiast pędy korony, które można formować. Odmiana ‘Kilmarnock’ jest klonem męskim (wierzby są roślinami dwupiennymi, wytwarzającymi kwiaty męskie i żeńskie na oddzielnych osobnikach). Kwiatostany w postaci tzw. kotków pojawiają się wzdłuż zeszłorocznych pędów na długo przed pojawieniem się liści. Wierzba iwa ‘Kilmarnock’ to jedna z najwcześniej kwitnących wierzb w Polsce. Kilkudniowy okres dodatnich temperatur w lutym wystarczy, by z pąków wyłoniły się srebrzysto-białe, puszyste kwiatostany. Podczas kwitnienia pojawiają się złociste pylniki, dzięki którym kotki przyjmują żółtą barwę. Po przekwitnięciu na pędach zaczynają rozwijać się duże, matowo-zielone liście, z wierzchu pomarszczone, od spodu pokryte biało-szarym kutnerem. Do prawidłowego wzrostu wierzba iwa potrzebuje żyznej, zasobnej w wodę gleby oraz słonecznego stanowiska. Odmiana ‘Kilmarnock’, dzięki szczepieniu na podkładkach innych gatunków wierzb, może rosnąć na glebach słabszych, bardziej suchych i piaszczystych. Jest bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza, dobrze rośnie w okręgach przemysłowych i miastach. Odporna na mróz, nie wymaga zabezpieczeń na zimę. Silne wiosenne cięcie, przeprowadzone tuż po kwitnieniu, odmładza roślinę i pozwala utrzymać parasolowaty pokrój. Dzięki temu zabiegowi wkrótce pojawia się wiele długich pędów, które obficie zakwitną przyszłej wiosny. Salix caprea ‘Kilmarnock’ najlepiej prezentuje się sadzona w miejscach wyeksponowanych nad wodą lub w towarzystwie bylin kwitnących na przedwiośniu. W trakcie kwitnienia stanowi ważny pożytek dla pszczół. Dobrze prezentuje się sadzona w pojemnikach i przeznaczona do dekoracji balkonów, tarasów, kawiarnianych ogródków. Ostatnio coraz bardziej popularna w handlu w okresie Wielkanocy. W 1993 roku brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wyróżniło odmianę Award of Garden Merit (AGM).
Salix caprea ‘Kilmarnock’ w lutym:
18.02.2013 r. rozpoczęłam obserwację drzewka. Na niektórych gałązkach zaczęły pojawiać się bazie małych rozmiarów. Od ostatniego sezonu wierzba nie urosła wzwyż, jednak gałęzie rozrosły się, a pień stał się silniejszy i stabilniejszy. Kilkudniowy okres dodatnich temperatur w lutym wystarczył, by z pąków wyłoniły się srebrzysto-białe, puszyste kwiatostany. Pod koniec lutego spadł śnieg i pokrył wierzbę białym puchem, jednak to nie spowolniło procesu kwitnienia wierzby.
Salix caprea ‘Kilmarnock’ w marcu:
Do końca marca na wszystkich gałązkach były już bazie. Białe kotki miały ok. 1 cm długości i pojawiły się na długo przed liśćmi. Niektóre z nich zaczęły spadać na ziemię, odczepiając się od gałęzi drzewka. Gałązki wierzby urosły nierównomiernie. Dokładnie widać było pień drzewa, który znajduje się w ukośnej pozycji, a jego średnica nie przekracza 15 cm.
Salix caprea ‘Kilmarnock’ w kwietniu:
Bazie na początku kwietnia pokrywały się stopniowo żółto złocistym pyłkiem. W tym okresie zaobserwowałam wiele pszczół, które zbierały nektar. Salix caprea ‘Kilmarnock’ została podcięta na długość 4-5 pąków w ostatnim tygodniu kwietnia. Wierzba przez sezon, zawsze znakomicie odradza się, tworząc wspaniały parasol.
Salix caprea ‘Kilmarnock’ w maju:
Na początku maja srebrne kotki przemieniły się w bazie z pylniami żółtego koloru (czas kwitnienia), które miały ok. 4 cm długości. W połowie maja zaobserwowałam już pierwsze młode listki, które były jasnozielone i pokryte meszkiem. Z czasem zaczęły rozwijać się kolejne liście i pokrywały zwisające gałązki.
Salix caprea ‘Kilmarnock’ w czerwcu:
W czerwcu zaobserwowałam piękne i duże liście. Górna powierzchnia liścia była żywozielona do oliwkowej, naga, lekko lśniąca ; tylko główny nerw był lekko wystający i przylegająco owłosiony. Na dolnej stronie liści znajdowały się mocno wystające sieci nerwów, gęsto białawo owłosione oraz miękkie w dotyku. Drzewko było w pełni rozwinięte oraz tworzyło piękną kompozycję w ogrodzie.
Kaaati