Scenariusz zajęć
Data: 26.04.2012r.
Prowadzący: Magdalena Mrozek
Klasa: 2a
Tematyka kompleksowa: „ Grunt to dobre wychowanie”
Dominujące obszary edukacyjne:
3- edukacja muzyczna
4- edukacja społeczna
Główne treści programowe:
3- wyrażanie nastroju i charakteru muzyki pląsając i tańcząc, słuchanie i rozumienie piosenki, realizowanie rytmu poprzez ruchy całego ciała, świadome i aktywne słuchanie muzyki, potem wyrażanie swych doznań werbalnie i niewerbalnie
4- ilustrowanie scen i sytuacji inspirowanych wyobraźnią, muzyką; wypowiadanie się w wybranych technikach plastycznych
Cele ogólne:
- wypowiadanie się na temat dobrego wychowania
- nabywanie wiedzy na temat człowieka kulturalnego
- słuchanie piosenki o wychowaniu „Kwoka”
- odpowiadanie na pytania dotyczące piosenki o dobrym wychowaniu
- ilustrowanie ruchem ciała czynności zwierząt występujących w piosence
- podporządkowanie się regułom obowiązujących w grupie
- rozwijanie wyobraźni inspirowanych przez muzykę
- klasyfikowanie pozytywnych i negatywnych zachowań
- wykonywanie i tworzenie serwetek z papieru
- nabywanie wiedzy na temat poprawnego nakrycia do stołu
- posługiwanie się sztućcami
Cele operacyjne (dziecko potrafi);
- wypowiedzieć się na temat dobrego i kulturalnego wychowania
- wiedzieć jakie cechy posiada osoba kulturalna
- uważnie słuchać piosenki na temat dobrego wychowania
- odpowiedzieć na pytania dotyczące treści piosenki
- ilustrować ruchem daną czynności zwierząt występujących w utworze
- poprawnie klasyfikować pozytywne i negatywne zachowanie
- wykonać i wyciąć nożyczkami serwetę z papieru
- wiedzieć jak należy poprawnie nakryć stół
- posłużyć się sztućcami podczas jedzenia
Przebieg zajęć:
Lp.
Sytuacje edukacyjne
(czynności nauczyciela)
Czynności ucznia
Metody
Formy
Środki dydaktyczne
1.
Przywitanie się z dziećmi w sposób kulturalny słowami „dzień dobry”.
Wspólnie witają się z prowadzącą .
słowne
grupowe
2.
Wprowadzenie do tematu zajęć o dobrym wychowaniu poprzez piosenkę „Kwoka” z Akademii Pana Kleksa.
Rozmowy dotyczące treści piosenki. Prowadząca zadaję pytania do piosenki:
Czy kwoka była dobrze wychowana?
Czy była ona przykładem grzeczności?
Co świadczyło o jej braku kultury?
Kto występował w piosence?
W jakiej kolejności przychodziły zwierzęta?
Dzieci siedzą na dywanie i słuchają piosenkę.
Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści piosenki.
Nagranie muzyczne „Kwoka”
3.
Podzielenie dzieci na zwierzęta występujące w piosence. Rozdanie identyfikatorów rozpoznających dane zwierzę.
Zabawa ruchowa przy muzyce- dzieci siedzą lub maszerują w kole. Wybrane dzieci wchodzą do środka koła i naśladują występującą czynność w piosence.
oglądowe
Grupowe, indywidualne
Nagranie muzyczne „Kwoka”, identyfikatory
4.
Rozdanie dzieciom kartek z wyrażeniami pozytywnymi i negatywnymi zachowania.
Na dywanie- dzieci czytają na głos wyrażenie znajdujące się na kartkach. Każde dziecko mówi czy jest to dobre zachowanie lub złe. Które zdania pasują do osoby kulturalnej, a które do osoby nie kulturalnej (negatywne i pozytywne).
Kartki z wyrażeniami pozytywnymi i negatywnymi zachowania się
5.
Przygotowanie serwetki na stół. Zaprezentowanie dzieciom kilka wzorów serwetek. Pokazanie w jaki sposób należy złożyć kartkę papieru oraz jak wyciąć podany wzór tak, aby powstała piękna serwetka.
Dzieci składają kartkę papieru w podany sposób przez prowadzącą. Wycinają nożyczkami wzory, tak aby po rozłożeniu powstała serwetka.
Praktyczne, oglądowe
Kartki papieru, nożyczki
6.
„Jak powinien zachować się człowiek podczas jedzenia?”- Rozmowy na temat kulturalnego jedzenia. Rozdanie dzieciom talerzyków, sztućców oraz kubków. Zaprezentowanie poprawnego nakrycia do stołu.
Dzieci układają swoje nakrycie do stołu (wykonane własne serwetki). Rozmawiają na temat kulturalnego jedzenia. Prezentowanie posługiwania się sztućcami.
Praktyczne, oglądowe, słowne
Serwetki, talerzyki, kubki, sztućce
7.
Podziękowanie za wspólne zajęcia.
Kulturalne pożegnanie się dzieci poprzez podanie sobie ręki i powiedzenie „do widzenia” lub „cześć”.
Słowne, praktyczne
Grupowe, zespołowe
UWAGI WŁASNE:
Madzi13915